מס' צפיות - 443
דירוג ממוצע -
יחסים מסוכנים / הסימטה - ביקורת
מאת: אלעד נעים 07/06/10 (23:05)

המחזה "יחסים מסוכנים" נכתב ע"י המחזאי, התסריטאי והבמאי הבריטי כריסטופר המפטון, אשר התבסס על רומן המכתבים שכתב הסופר הצרפתי פייר דה לקלו במאה ה- 18, והוא התפרסם בזכות הסרט המצליח "יחסים מסוכנים" משנת 1988 בכיכובם של ג'ון מלקוביץ', גלן קלוז, מישל פייפר ואחרים. בימים אלו מועלית ההצגה "יחסים מסוכנים" בתיאטרון הסימטה בעיבוד חדשני ועכשווי לרומן של דה לקלו שכתבו עירד רובינשטיין, תמר שטיין ואביהוד תדהר.

 

הרומן שכתב דה לקלו עסק בחברה הצרפתית המושחתת והמסואבת של תקופתו, ובזמנו נדחה ע"י החברה ועורר שערורייה לא מבוטלת, שכן חשף את פניה האמיתיות של אנשי האצולה באופן בוטה וללא רסן. מרטיי וואלמון הם שני צעירים עשירים ומשועממים שהיו נאהבים בעבר, ומחליטים להשתעשע במשחק שבמסגרתו הם מתחרים בהשגת כיבושים מיניים, חסרי גבולות ומוסר, כאשר מטרתם היא לפגוע באוהבים צעירים ולנתק אותם מעולמם הרומנטי והאוטופי לכאורה. הם מגיעים לחופשת הקיץ לביתה של וולאנז', שם ואלמון מפתה בעידודה של מרטיי את בתה הצעירה של וולאנז', ססיל, ואת חברתה הנשואה של וולאנז', טורוול.

 

המעבדים בחרו להעביר את התרחשות העלילה לתקופתנו, כך שלא מדובר בבני מעמד האצולה, והם כתבו עיבוד מצוין, זורם, עכשווי ורענן. אביהוד תדהר ביים הצגה מרתקת ומינימלית, אשר מתארת היטב את המשחק המורכב שמנהלים ואלמון ומרטיי, והוא הפריד את העלילה לשני מישורים - חילופי הדברים בין ואלמון לבין מרטיי לצד השתלשלות העניינים בביתה של וולאנז'. המעברים בין שני מישורים אלו מתבצעים במהירות ובבירור, והם מדויקים בתזמונם ואינם תלושים אלא מהודקים היטב. על אף שואלמון ומרטיי נמצאים במרכז העלילה, תדהר עיצב יחד עם השחקנים דמויות מפורטות ואמינות במיוחד, וניכר כי נעשתה עבודה קבוצתית מרשימה.

 

ייתכן שמקריאה ראשונה של תמצית העלילה נדמה כי מדובר במשחק סוטה, יצרי ותלוש מהמציאות עבור רוב הצופים, אולם דווקא דרך הקיצוניות המחזה הופך להיות רלוונטי ומעניין עבור הצופים הצעירים בקהל. קשה שלא להזכיר בהקשר זה את מחזהו הנודע של אדוארד אלבי "מי מפחד מוירג'יניה וולף?", שגם הוא מתאר מערכת יחסים מורכבת ואכזרית בין שני בני זוג אשר הורסים זה את זה למרות שהם לכאורה מאוהבים, אולם במקרה הזה ההקשרים המיניים נרמזים בלבד וכמעט שאינם באים לידי ביטוי בפועל על הבמה. מסיבה זו יצוין, כי ייתכן שרוב הקהל המבוגר יתקשה לקבל ההצגה "יחסים מסוכנים", אולם הקהל הצעיר יותר יתחבר אליה יותר, ולא משום שיש בה מן הוולגריות שאינה לצורך, אלא בשל העובדה שרובה עוסקת במשחק בין שני צעירים.

 

התפאורה שעיצבה ציפי גלעד בצירוף התאורה המדויקת שעיצב ניר להב סיפקו את הסביבה המתאימה להתרחשות העלילה, ולמעשה אין צורך ביותר מכך. כמו כן, התלבושות שבחרו אורן כהן וגור פייפשקוביץ התאימו היטב לעיבוד העכשווי ולאופיין של הדמויות השונות. יתרה מזאת, המוסיקה המקורית של נמרוד גלבוע והשימוש במספר יצירות מתוך עולם המוסיקה הקלאסית הוסיפו נדבך חשוב להצגה, וניכר כי התאמתם הייתה מיטבית לקטעי העלילה השונים, והיא שירתה באופן ראוי לציון, תוך מיזוג בין קלאסי לבין מודרני. בנוסף, הכוריאוגרפיה של מירה רובינשטיין בוצעה היטב.

 

תמר שטיין בתפקיד מרטיי ועירד רובינשטיין בתפקיד ואלמון היו שניהם מצוינים, ועיצבו מערכת יחסים חולנית ודוחה, אך עם זאת אמינה, בין שני צעירים המשתוקקים זה לזה, אך אינם מממשים את תשוקתם בשל תאוותם לאכזריות ולנקמה. שטיין הביאה לידי ביטוי את העובדה שמרטיי היא זו אשר מנהלת את המשחק, מנתקת את עצמה מרגשותיה לואלמון, ומנצלת את חולשתו כלפיה על מנת להשיג את את מבוקשה, וכל זאת תוך שהיא ממחישה את היותה של מרטיי דומיננטית, מפתה, נקמנית ואכזרית. רובינשטיין הביא לידי ביטוי את היותו של ואלמון מחזר עיקש, בעל קסם אישי, אשר אינו בוחל באמצעים על מנת לסמן מטרה ולהשיגה. למרות שהוא רואה בכיבושיו המיניים חלק ממשחק, מתברר בדיעבד כי הוא מפתח רגשות אהבה כלפי אחת מהנשים שהוא פיתה, דבר שמרטיי אינה מסוגלת לשאת, וזהו הקונפליקט העיקרי שמעסיק אותו.

 

סיון כרטשנר בתפקיד טורוול הייתה טובה מאוד, ועיצבה דמות משכנעת, אשר מצהירה כי היא נאמנה לבעלה, אך מתברר כי היא חיה בשקר, והיא אינה מאושרת בחיי הנישואין שלה. טל נרובאי בתפקיד ססיל גילמה היטב את דמותה של הצעירה המתבגרת, התמימה והסקרנית, אשר עסוקה באהבתה למורה שלה לפסנתר, אולם לבסוף נופלת קורבן לחיזוריו של ואלמון. דבי לומברוזו בתפקיד וולאנז' הייתה מצוינת בגילום דמותה של המבוגרת הנרגנית והכוחנית, והביאה לידי ביטוי את רגשות השנאה והתיעוב שלה כלפי ואלמון מחד, ואת הערכתה הרבה כלפי מרטיי מאידך.

 

 

סיכום : עיבוד עכשווי מצוין שיחד עם צוות שחקנים מגובש ומקצועי מביא ליצירת פרינג' במיטבו. מומלץ בחום!

הכותב הוא יועץ תיירות ויועץ עסקי.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר