מס' צפיות - 1490
דירוג ממוצע -
הישרדות אולסטארס, פרק 1 – יוצאים לדרך
סיכום הפרק הראשון של העונה הרביעית של הישרדות
מאת: טמיר כהן 07/06/10 (16:06)


אתמול התחילה העונה הרביעית של הישרדות ישראל, "אוהדים נגד שורדים" או "קלינגה נגד מאיון" או "אולסטארס" או עונת ה"תעשו טובה ותראו אותנו, הבאנו כוכבי עבר, הבאנו קטע בתלת-מימד, רק תגידו מה אתם רוצים שנעשה ונעשה, תהיו נחמדים, תעשו טובה ותצפו בתכנית, אנחנו קצת מיואשים כבר".  אחרי הפרק הראשון ניתן כבר לקבוע שיש כמה סיבות לאופטימיות אבל יש גם כמה שרידים למחלות העבר.  תיכף נדבר על כל זה, אבל קודם כל נדבר קצת על מה שמרכיב את העונה

 

 

מכרים ישנים

חייבים לומר את זה בבירור, ליהוק האולסטארס מאכזב ברובו. עם טל "קפטן אנגלנדר" והערכים שלו אי אפשר ללכת למכולת וספק אם הוא הבין שצריך גם לשחק את המשחק, עם מירית "אשת סירים" לא נקבל ארוחת גורמה כי היא תעדיף להישאר ה"מאמי הלאומית" ועם מעייני "קלאב מד שלום", לא מספקים בידור, לבעלי השכלה או לכל מי שמעל גיל 6. היריבות בין קפון ודן מנו אולי טובה לפרומונים אבל באמת רצוי היה להשאירה מאחור ומרינה, מלבד העובדה שהתחת שלה הזדקן בשלוש שנים, לא השתנתה הרבה, כולל ההתעקשות להמשיך לסמוך על דן מנו ובקיצור יכלו למצוא שוות ממנה. נשארנו עם מעט סיבות לאופטימיות ובעיקר עם העניין הבסיסי שיש בכל עונת אולסטארס, הציפייה לראות מה הם למדו, מה מניסיון העבר הם ינצלו לטובתם ומה הם ישפרו. דן מנו הוא תחמן לא קטן אבל גם צ'ארמר גדול ולמרות שאיני חולק את שיגעון הגדלות שלו ושל ההפקה כאילו הוא המציא את המשחק, משום שבעונה הראשונה הוא בעיקר היה מוקף באנשים שלא ידעו מה לעשות ונהנה מהתערבות ההפקה (שבסופו של דבר גם עלתה לו במשחק), עדיין מדובר באחת מהדמויות הכובשות ביותר שנראו על המסך וכבר בפרק הראשון הוא הצליח להזכיר לנו כמה הוא חזק וספורטיבי ומצד שני להראות איזה ייצור חברתי הוא, כשהוא כמעט, אבל רק כמעט, שכנע את הסובבים אותו שהוא נחמד, עוזר ותומך. אביגיל גם היא שטפה את המסך עם הקסם שלה וללא ספק היכולת שלה לצאת מהמצב בו השבט השני ניסה לרתק אותה בגלל היותה החלשה ביותר, יותר תקוות שהיא למדה לא להיות רק פראיירית ולהיגרר. רק ימים יגידו אם היא אכן למדה ולאן היא תגיע עם זה. ובשבקין, הוא היה אחת הדמויות הכי מצחיקות ושנויות במחלוקת כאחד, המגבניק המתנחל המורעל שמצחיק אותנו עד דמעות היה בעיני השוס של הפרק הראשון, אהבתי אותו בעונה שלו ואני מקווה שהפעם, הוא באמת יבין שכוח זה לא הכול ויצליח להישאר באיזור קצת יותר. וכמובן יש גם את עידן קפון, שתיכף נדבר גם עליו. אפשר לסכם ולומר ששבט השורדים צריך להוכיח מצד אחד שהם הביאו איתם ניסיון וזה לא רק על הנייר ומצד שני להוכיח לנו הצופים שהיה ערך בהבאתם לעונה השנייה. שלא יעשו לרגע טעות ויחשבו שהם נבחרו לאולסטארס כי הם השחקנים הטובים ביותר, שהרי שי/נועם/טלכו/ליאורה ורבים נוספים יכלו להיות בחירה טובה יותר, הם נבחרו כדי למשוך קהל ובשביל זה חלק מהם צריכים להראות שהם למדו לקח וחלק כנראה יצטרכו להפוך את עורם כדי להיות שווים משהו בתחום זה.

 

מתלהבים

בצד השני עומדים המעריצים, האוהדים של המשחק שבפרק הראשון בעיקר אהדו את כוכבי המשחק. נראה היה כאילו הם רוצים לעצור לרגע ולקחת חתימה מדן מנו יותר מאשר לשחק. המשימה הראשונה הראתה את זה יותר מכל כאשר דר מוותר לבשבקין על הארגז רק כי הוא אמר שהוא שלו ומקס וגיא גולד מתאבדים על אשכול בננות ויוצאים עם 20 בננות לרפואה. גם שם הליהוק טיפה מאכזב. אושר המאושרת עד כדי כך שאי אפשר היה לא להקיא קצת בפה, שרון עורכת הדין שלא סותמת לרגע וגורמת לנו להתגעגע להדס, אריאלה הזקנה שמצליחה לעשות כל טעות אפשרית וחופרת חופרת חופרת לאלו שאמורים להדיח אותה בקרוב ובוחרת ברב התחמנים כשותף ודר, חייל משוחרר על תקן אלטמן הקטן החרמן הקטן שבטוח שהוא דן מנו משופר ושוכח שעם שם משפחה כמו פישלזון, רוב הסיכויים שהוא לא. אבל זה היה פרק ראשון וצריך להיות הוגנים ולתת להם קצת זמן לתפוס, גם את משה מלצר חולון לקח לנו שלושה פרקים לאהוב. מה שכן, חבל חבל שהוא לא בעונה הזו. נשארנו עם גיא גולד שהצליח במזל גדול ועם לא מעט תחמנות הכרחתי במשחק כמו ההישרדות, לזכות בפסלון החסינות של הזקנה, שהחליטה לבטוח דווקא בנחש מכל חברי שבטה, מה שמעיד שחושים פועלים, אין לה. גיא גולד מהווה הבטחה, הוא מצהיר שהוא השאיר את הערכים שלו מאחור ושהוא מתכוון לתחמן את כולם ולנצל את הידע שלו על המשחק כדי לנצח. כל זה נשאר עדיין בגדר, אבל הוא היחיד שהוסיף קצת צבע לשבט האוהדים, אספני החתימות של השורדים. נחכה ונראה אם הוא יממש את ההבטחות. 

 

 

קפון לשלטון

לא סוד הוא שלמרות גבות רבות שהורמו מסביבי, אהבתי את קפון עוד בעונה הראשונה ובעיקר אחרי מצג האימה בגמר. הוא עצמו אמר שהוא רוצה לגרום לאנשים לשכוח את הגמר כי יצא לו שם של פסיכופט עם שיגעון גדלות. אני הבנתי כבר אז שהכול היה הצגה, ושמי שמוכן להוציא מעצמו ניצני טירוף כדי להכריע את העונה ולסדר לעצמו מקום בעונת האולסטארס, הוא גדול בלקסיקון שלי. תגידו מה שתגידו, הוא אמר מיד אחרי העונה שלו שהוא ישתתף בעונת האולסטארס, כשאף אחד לא האמין עדיין שערוץ 10 לא יתבייש להפיק אותה כל כך מהר, והנה הוא כבר שם. לזה קוראים נחישות ומחויבות למטרה.  לקפון היה חלק מאוד מרכזי בפרק הראשון, התרגיל המבריק שהוא עשה לזקנה (שלטענתו, היה רעיון של דן), בוצע בשלמות. יפי הנפש יכולים להפסיק לצקצק, השבט השני בחר באיילה הכי איטית לדעתם, באביגיל, ועשה את זה בשלומיאליות כזו שאפילו שלושה בחורים לא הצליחו לעצור אותה ברגע שדן מנו יצא לעזרתה. קפון לא יכול להציע שרירים או קוביות בבטן, שכל וידע של המשחק זה כל מה שיש לו ובעונה הראשונה הוא לא הספיק לעשות עם זה כלום, גם כאן נשאר לחכות ולראות מה הוא יעשה, בכל מקרה ברור שהוא מבין שגם אם אין כבר יריבות, האיום הגדול עליו הוא דן. הוא גם מבין שאת המריבה הזו צריכים להשאיר מאחורי הקלעים. כמו גולד, נשאר לקפון הרבה מה להוכיח, אני מחזיק לו אצבעות.

 

חטא העדויות

מעולם לא הפריע לי שהשורדים לא לבשו את אותם בגדים והשיער שלהם מסודר אחרת בעדויות, אפילו עם הכמות הבלתי נדלית של העדויות, למדתי לחיות אחרי שהבנתי שהסדרה הישראלית היא קצת טלנובלה ומעט מאוד סדרת אקשן והרפתקאות. אבל עם דבר אחד לא למדתי ואני גם לא אלמד לחיות וזה העדויות המיותרות. במשימה הראשונה שבט האוהדים חגג ניצחון למרות שקפון ואריאלה היו בשיחים, זה שברגע זה לא הבחינו בהם זה עוד הגיוני אבל זה שהוקלטו עדויות שמדברות על הניצחון המביש של האוהדים על השורדים, זה כבר זלזול באינטליגנציה שהרי בזמן שהם הוקלטו כולם ידעו בדיוק מי ניצח. כאילו זה לא מספיק, בשבקין דיבר על עונש של ארבעה קילומטרים של הליכה כשגיא זוארץ אמר שהעונש הוא ארבע שעות הליכה וחשף בפנינו עוד לפני סוף המשימה, שהוא לא היה בקבוצה המפסידה שקיבלה את העונש אחרת ספק אם היה מתבלבל. וכדי להוסיף חטא על פשע, כשדובר על הדחה של אריאלה, הראו את אושר בעדויות מבטיחה לא לסלוח ולא לשכוח ומסגירה לנו שאריאלה, ממש לא הודחה, אחרת איזו הזדמנות לנקום בה תהיה לאושר? קצת הקפדה על העדויות והמבוכה הייתה נחסכת. בעיני, זה חוסר מקצועיות, אין דרך אחרת לכנות זאת.

ראוי לציין

 • שהמשימה הראשונה הצליחה לעבור כולה בלי פרשנויות של גיא זוארץ, איזו הסקת מסקנות מרעננת מהעונות הקודמות.
 • קטע התלת מימד שגם ככה היה מיותר בעיני תלת מימד לא עבד בכלל. ראו מטושטש. האם זו העריכה שלא הייתה טובה מספיק או המשקפיים שעלו אגורה בסין?
 • הישרדות חוזרת לשנות ה80, במקום שהשורדים יבנו מחסה, בשבקין עושה להם הופעת סטנדאפ.
 • בשבקין אומר שהוא ייקח את אושר אם הוא יצטרך ללכת לאי בודד, בתור שמיכה. שמיכה? ואני חשבתי שהיא נעל
 • אושר מבטיחה לבנים בשבט שלה שכשייגמר המסע בן 4 השעות, תהיה רחצה בעירום. לגמרי יודעת את מיקומה בסדרה
 • השורדים מוצאים מרק עוף של קנור בתוך שק האורז שלהם. ואני כבר דאגתי, חצי פרק בלי פרסומת בלתי סמויה
 • אפרופו מרק עוף של קנור בהישרדות, למה הוא לא היה בתלת מימד? ככה מחפפים כבר בפרק הראשון?
 • שאלה מטרידה: אם גיא גולד הוא כזה אסטרטג ענק, למה הוא קעקע את האס על הגב ולא הסתיר אותו בשרוול?
 • שאלה מטרידה נוספת: החולצה של בשבקין עברה את אישור דובר צה"ל? ומה עם האישור של אהוד?
 • דן מנו תופס לדר בביצים ומאשים את הדג, באמאשלו, דן הזה בחיים לא מודה באשמה. מלך
 • שגיא גולד כבר הראה שהוא הביא איתו הרבה חוכמת משחק כשלפני משימת החסינות אמר לדר "לא משנה מה, אתה מרביץ לבשבקין". מבריק, פשוט מבריק. אבל לא באמת.


על אלו ששלו פנינים

 • קפון - "בשבקין זה הברוך מרזל של הישרדות. כדי לקנות אותו צריך לפנות למה שמפעיל אותו, גבריות וציונות". ובקיצור, קפון, תהיה ציוני טוב ותסדר לבשבקין את אושר.
 • "אנחנו נלחמים כאריות ומנצחים כלביאות" - בשבקין במשבר מיניות קשה
 • "כשעמדתי ליד דן, הרשתי בטחון. אני עדיין סומכת על דן" - מרינה, אכן למדה הרבה מהעונה הראשונה.
 • "הם נראו לי חבורה של לפלפים שחבל על הזמן. אמרתי לעצמי את הרגל של ההוא אני הולך לשבור, את היד של ההוא אני הולך לעקם, את הראש של ההוא אני הולך לעקור". בשבקין, אכן למד אסטרטגיה מהי.
 • מעיין - "ראיתי את מירית עם שני סירים, כמה מתאים מירית עם סירים. היא הייתה מוכנה להשאיר את היד שלה אצל ההוא מקלינגה כדי להשיג את הסירים". עם חברות כאלו, מי צריך אויבים.
 • מעיין - "פתאום אנחנו רואים את עידן רץ מהמצולות, זה היה כמו סרט של רמבו". ליצנית ליצנית, אבל עם טעם טוב בסרטים.
 • מקס - "קפון התנהג כמו אל-קפון, גנגסטר שמתנפל על חלשים". מקס התנהג כמו ילדה בכיינית, שמפסידה ואז מכריזה שהמשחק לא היה פייר.
 • "לקחתי על עצמי את המשימה הבזויה, להתנפל כמו צ'יטה על האיילה הכי זקנה בעדר" - קפון מתאר את רגעי הגדולה שלו בציוריות שמזכירה לי למה אהבתי אותו בעונה הראשונה.
 • "קפטן אנגלנדר ובוב הבנאי בשבקין, ישר תפסו פיקוד על בניית המחסה". קפון, ממשיך לדלות פנינים מהלקסיקון הפרטי שלו.
 • דן - "גם השורדים מהעונה השנייה והשלישית זה אוהדים, כולם אוהדים. פשוט חלק מהאוהדים שלי בשבט שלי". מנו, מראה לקפון מאיפה משתין דג השיגעון גדלות.
 • בשבקין - "בשבקין היה מותג בעונה השנייה, בשבקין בעונה הרביעית זה אייקון". בשבקין, גונב לקפון את הדיבור בגוף שלישי.
 • גיא גולד - "כשאני באתי למשחק, הערכים שלי נשארו בישראל, אני אאסוף אותם כשאחזור". דוגרי, אחלה משפט מפתח. עכשיו נראה אותו גיבור
 • אביגיל לבשבקין - "אתה הטומי החדש שלי". בשבקין - "אני לא טומי של אף אחד, אני גם לא טומי בוי, אני נתן, בשבקין. זה מחמיא לי שהיא חושבת שאני הטומי שלה, אבל שתוכיח קודם את עצמה. אני בד"כ לא מתמסר בקלות. גבר גבר
 • בשבקין בקטע סטנדאפ הורססס: "טל, תסתכל לי בעיניים. כשאתה דיברת איתי אל מי דיברת, אל בשבקין השחקן או אל בשבקין החבר? דן כשאני ואתה צחקנו על הבחורות, על מי צחקת, על בשבקין עם הבחורות החבר, או על בשבקין עם הזה?". מלך, כבר אמרתי.

 

לסיכום

 

יחסית לפרק ראשון יש סיבות להיות אופטימיים, נתגלו כמה דמויות מעניינות וכמה תהליכים שאשמח לראות אותם מתגבשים, גיא זוארץ צמצם נוכחות ובסה"כ אם הצלחתם לשרוד את הפרסומות הרבות, היא פרק מעניין. מצד שני זו רק תחילת העונה וצריך לראות האם הליהוק הוליד דברים טובים ומעניינים ובעיקר לראות שההפקה לא מאבדת שליטה ומתחילה להתערב לדוגמא כדי לשמור על דן שעלה להם לפי השמועות לא מעט כסף. הייתי רוצה גם לראות את העריכה משתפרת ובעיקר שיפסיקו לערוך בכזו שלומיאליות את העדויות. אני מבין שרוצים להתמקד בדמויות יותר מבסדרה המקורית, אבל זה פשוט מביך לעיתים קרובות מדי וכדאי לשמור גם על זה במינון סביר. בכל מקרה, מוקדם מכדי לקבוע לאן העונה הזו הולכת.

 

הערה: נתוני הרייטינג מאתמול כבר התפרסמו ונראה שהעונה הזו כבר קצת בצרות. אחד נגד מאה, עם הזוכה במיליון משיגה 25.1% מול 18.9% להישרדות אולסטארס. פתיחה חלשה מדי

 

לקוח מהבלוג שלי

הכותב הוא כותב הבלוג מיומנו של פסיכופט מתורבת

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
Ralph Lauren Shirts ל"ת
Ralph Lauren UK 26.02.13 (05:14)