מס' צפיות - 912
דירוג ממוצע -
ביקורת מחזה - ילדות במדים, כריסטה וינסלו
בימוי ומשחק טוב מאוד עושים את המחזה המרוחק מההוי המוכר לנו כראוי לביקור ואין לי ספק שהקהל יהנה ממנו רבות.
מאת: elybikoret 09/02/08 (19:26)

"ילדות במדים" מאת כריסטה וינסלו הנו למעשה מחזה האוטוביוגרפי של הסופרת ממוצא גרמני הדן בחיי נערות בפנימיה בפרוסיה בו מקפידים על המשמעת על הקשיחות והכשרת נערות להיות נשות טבעיות לקצינים המגינים על המולדת.

 

הסופרת היתה בצעירותה בפנימיה כזו וחיה חיים בי סקסואליים בהתבגרותה. בבית הספר מחנכים למשמעת ולכניעה מבלי להתחשב בפרט כשההוראות הנן להתייחס אל כולן במידה שווה. אחת המורות האנושית מכולן והיחידה המעניקה קצת רוך וחום לנערות והאהובה על כולן מגלה יחס חריג אל אחת הנערות שהתייתמה מאמא.

 

יחס חריג זה מתפתח לאהבה לסבית כאשר הכל מובע בהצגה בצורה עדינה מרומזת כשהרוצה יכול בהחלט לחשוב שיחס חריג זה הוא גילוי רגש האמאי האנושי מצד המורה אל התלמידה היתומה.

 

המחזה בוים במשותף ע"י נינה מיכואלס ואינגה צ'וטקו בצורה נהדרת כאשר האהבה החד מינית אינה מהוה את הציר המרכזי בו למרות שהיא המניעה את ההצגה והיא הגורם לסוף הטראגי. אנו עדים לחינוך הקשוח שמקבלות הנערות בפנימיה וחוסר ההתחשבות בצרכי הפרט. היחס החם של אחת המורות שמלכתחילה לא היה בו כל מטרה נסתרת מוביל לגילוי רגשות הדדיים בינה לבית התלמידה .נושא שלא דנו בו בתקופה בו המחזה נכתב (1931).

 

16 דמויות במחזה ואין אפשרות לכתוב אפילו במילה אחת על כל אחת מהן למרות רצוני לעשות כן כי כולן ראויות לכך ולכן אתעכב רק בכמה. מנואלה-נועה גורן-הנערה היתומה היא נבוכה,נחבאת אל הכלים בהתחלה, מביעה את רגשותיה ,זקוקה לקצת חום, אהבה. היא רואה בחום המוקרן ע"י המורה הן חום אם והן חום המדליק את יצר המין שלה. משחקה טוב מאוד ומרגש.

 

פרולין פון ברנבורג - המורה, ניצן אשל מקרינה סמכות והתחשבות בצרכים של הנערות המתבגרות,היא זוכה ליחס אוהב מצידן, יחס המושג לא רק בתוקף התפקיד אלא גם בתוקף התנהגותה ושמירת הכבוד והאני של הנערות.תפקיד שניצן מגלמת היטב. היא קשוחה וגם רכה וטובת לב מבפנים. נהנתי ממשחקה החופשי והמשוחרר, השובב ומלא החיים של אילזה וסטאגן-הילי ישראל.

 

לקרין זפרני -מאדמואזל אלארה תפקיד כמעט אפיזודי המעוצב ומשוחק היטב בחן צרפתי ומבטא טוב. אדלגרט-אלינור פלקסמן מלאת געגועים לבית,לקצת חום וחופש. היא אינה מרוצה מהמקום בו אין דברים נחמדים.היא מראה זאת במשחקה. גברת אלדן-דבי יבלונקה -המורה לבלט מגלמת טיפוס חריג ומשונה בצורה טובה.

 

כאמור כל המשתתפות מגלמות היטב את הדמויות במחזה והעובדה שאינני מזכיר אותן אינה גורעת ממשחקן הטוב.

 

לראות או לא לראות:בימוי ומשחק טובים מאוד עושים את המחזה המרוחק מההוי המוכר לנו כראוי לביקור ואין לי ספק שהקהל יהנה ממנו רבות.

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר