מס' צפיות - 2612
דירוג ממוצע -
ביקורת הצגה - בחורים טובים, ארון סורקין
דרמה חזקה המעוררת למחשבה המוגשת היטב ומומלצת בפה מלא. מוצגת בתיאטרון בית צבי.
מאת: elybikoret 06/02/08 (10:35)

מחלקה ,נחתים,אלהים, מולדת. זאת הסיסמה של יחידה מובחרת בצבא ארצות הברית בחיל הנחתים עליה נלחמים. האם הכל מותר לחייל כדי להגן על סיסמה זו וכדי לשמור על כבוד היחידה. האם מפקד תפקידו להגן על חייליו, לשמור על החוק, לומר את האמת או לשמור על המולדת בכל מחיר, על שם הטוב של יחידתו ולמטרה זו מותר לעוות את האמת, לזייף מסמכים, לשקר, לאיים, לסחוט, להטיל את מרותו על דרגות נמוכות מדרגתו כדי שיעשו מעשים בניגוד לחוק. מה עדיף החוק הכללי או החוק האתי הבלתי כתוב של יחידה.

 

אלה חלק מהשאלות הנידונות במחזה "בחורים טובים" מאת ארון סורקין המועלה כעת בתיאטרון בית צבי. המחזה שימש גם כבסיס לסרט מפורסם מועמד להרבה אוסקרים ב1992 עם טום קרוז וג'ק ניקולסון בתפקידים הראשיים. חייל מת בחיל הנחתים בגואנטנמו בקובה. נערכת חקירה כדי לקבוע את סיבת המות.

 

תוך כדי החקירה מתברר שביחידה היו עושים "תרגיל אדום" לחייל שלא נהג עפ'י הקוד האתי הלא כתוב של היחידה. האם התרגיל הזה כשהכניסו סמרטוט לפה לחייל גרם למותו.בכל צבא כנראה יש "תרגילים "כאלו כולל בצה"ל-"שמיכה".

 

לשני החיילים המואשמים ברצח מתמנה עורך דין צעיר שהספורט מענין אותו יותר. דרמה זו המתנהלת ברובה באולם בית המשפט, חזקה מרתקת ומחזיקה את הקהל במתח וענין לאורך כל השעתיים וחצי כל זאת בזכות הבימוי המדוייק, המוקפד והמעולה של אתי רזניק, המשחק המצויין של כל השחקנים הרבים שאי אפשר להזכיר את כולם והנוסח העיברי השוטף של בן בר שביט.

 

דניאל קאפי-אייל קנטוב עורך הדין הצעיר המתיחס אל כל דבר בזילזול בלא אכפתיות בקלות ראש ובסרקאזם משתנה תוך כדי הטיפול בתיק והופך לנמרץ החלטי ונחוש בדעתו להצליח ולהציל את הבחורים. משחקו מצויין.

 

אנו חשים בשינוי החל בו מ"ליצן"לאיש רציני ועקרוני. נתן ג'ספ-אבי עדוי מעולה בתפקיד הקולונל,איש הצבא הרואה את תפקידו בהגנת המולדת וכבוד יחידתו מעל החוק, מעל האמת. אומר הוא"אתה רוצה לדעת את האמת? אתה לא יכול להתמודד עם האמת!" כמה משפט זה נכון ומציאותי. הוא איש העקרונות בז למוסכמות מעריך את דרגתו ורואה את עצמו ככל יכול למען המטרה.משחקו נהדר. יש לו רגעי שיא בעומדו בחקירה בבית המשפט. הוא אמין,איש של כבוד.

 

האם העובדה שהוא מוצג כברוטלי,קצת חריג לא מציאותי ונאסר לבסוף בא לרמוז כי אין מקום בצבא למפקד מסוגו והנורמה היא אחרת. לויליאם סנטיאגו-שי ארזואן -החייל המת תפקיד אפיזודי קטן אך הרשימה אותי מאוד הרגישות בה הוא שיחק והביע את כאבו על חוסר ההתחשבות בו בצבא ועל העוול שנעשה לו.

 

טובים מאוד גם ג'ו גאלווי -לירון מזרחי הפרקליטה שבלעדי עמדתה האיתנה קאפי אולי לא היה משתנה, הרולד דואסון- שחר רז ולאודן דאוני- אלון גאווי כנאשמים,סם ווינברג -עוזר פרקליט-אלישר גרשוביץ שהכניס רגעי הומור בדרמה הרצינית,קנדריק-אייל לוי שאלהים בשבילו מעל הכל, מתיו-יובל מור שהעדיף את המות על השקר וכל הרבים האחרים בתפקידים קטנים יותר.

 

לראות או לא לראות: דרמה חזקה המעוררת למחשבה, המוגשת היטב ומומלצת בפה מלא.

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
הכל טוב? נראה לי מוגזם
משה 10.10.10 (15:44)