מס' צפיות - 937
דירוג ממוצע -
ביקורת אופרה - דון קרלו , ורדי
אופרה בביצוע קונצרטנטי בהיכל התרבות.
מאת: elybikoret 01/02/08 (15:14)

בהפרש של כשנתיים מבצעת התזמורת הפילהרמונית הישראלית בביצוע קונצרטנטי בפעם השניה בישראל את האופרה דון קרלו מאת ורדי. הביצוע הראשון בישראל היה של האופרה הישראלית כאמור לפני כשנתיים. שתי גרסאות לאופרה.

 

הגרסה הראשונה הצרפתית הנקראת דון קרלוס והאיטלקית המבוצעת כעת דון קרלו. זאת אופרה פוליטית על מאבק בין שלטון המלך לאינקויזיציה,על אהבה של בן לאמו החורגת,על חברות אמת בין שני ידידים ועל המחיר שמשלם הרוצה לתקן העולם ולהגן על חבר. הביצוע של הפילהרמונית בניצוחו של המאסטרו זובין מהטה היה טוב מאוד. הוא שלט היטב הן על התזמורת והן על המקהלה והסולנים.בתחילת האופרה בתרועות הקרנות הורגש שהם לא הצליחו להתחמם עדיין.

 

השתתפה בביצוע מקהלת האופרה הישראלית בהדרכת ישי שטקלר. אמנם באופרה זו תפקידה קטן אך ביצוע הקטעים בהם השתתפה היה טוב מאוד. כל הסולנים היו על רמה גבוהה ביותר. התרשמתי במיוחד מדריו סולרי בריטון מאורוגואי-המרקיז מפוזה בעל הקול החם הקטיפתי. הוא שר ברגש בפאטוס עם קול חזק טוב ונעים.

 

נהניתי מאוד לשמוע מחדש את הטנור יו סמית-דון קרלו שהופיע באותו תפקיד גם באופרה הישראלית ולאחרונה בתפקיד דון אלווארו בכוחו של גורל גם כן באופרה הישראלית. כתבתי אז שקולו "חלק נעים...חזק וזורם...ויש לו נוכחות על הבמה מכל הבחינות"- דברים הנכונים גם להופעתו זו.

 

רפל סיווק-המלך פיליפ וגודיון אוסקרסון-האינקויזיטור -שני באסים היו מצוינים.הסצינה בה המלך והאינקויזיטור שרים ביחד היתה מרשימה במיוחד. יוליה גרצבה-המצו סופרן-הנסיכה אבולי התככנית והנקמנית היתה טובה. מרינה משריאקובה-אליזבת-סופרן לא הצליחה בהרבה קטעים להשתוות לרמת הביצוע של הסולנים האחרים אם כי קולה יפה,נעים אך קצת חלש.

 

בתפקידים קטנים יותר השתתפו גם פאולו בטליה-באס-הנזיר וחן רייס-סופרן וגיא מנהיים-טנור שהיו הישראלים היחידים מבין הסולנים שהיו גם כן טובים. לראות או לא לראות:הפקה מרשימה מרתקת בביצוע וקולות טובים מאוד.

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר