מס' צפיות - 832
דירוג ממוצע -
המלך ליר- ביקורת הצגה, שיקספיר.
ביקורת על הצגה המוצגת באוניברסיטת תל אביב.
מאת: elybikoret 31/01/08 (23:43)

בזמן האחרון מעלים הן התיאטראות המקצועיים והן בתי הספר למשחק מחזות שקספיריים אחד אחרי השני כולם ברמה גבוה הזוכים להתענינות רבה וקהל רב. רעיון יפה ומכובד היה הן של פרופ' יוסי יזרעאלי והן של החוג לאמנות התיאטרון באוניברסיטת תל אביב לעשות מחווה ולהעלות את המלך ליר מאת שיקספיר בביצוע משותף של מורי ,תלמידי ובוגרי החוג.

 

בזאת הביעה האוניברסיטה את הוקרתה לפעילות יזרעאלי בה בסיימו את ההוראה. שילוב זה יצר חן מיוחד והצגה מסקרנת ובצדק. אומר פרופ' יזרעאלי שזה היה הגשמת חלום לביים את בוגרי החוג ,לראות את התלהבותם בעבודת ההתנדבות משך כארבעה חודשים.

 

ההצגה מועלית כאמור בבימויו ובתרגומו של פרופ' אבי עוז גם בוגר החוג. תרגומו היה טוב מאוד מדוייק ופיוטי אך העדפתי יותר זה של דורי פרנס שבו השתמשו בתיאטרון הקאמרי כי הוא נשמע לי שוטף יותר מובן יותר ועכשווי יותר אם כי יתכן והיו סיבות אחרות לכך.

 

על המחזה בצורה כללית כתבתי כאשר הוצג כאמור בקאמרי והמתענין יכול לקרוא שם .רק הוסיף שהוא עוסק במלך המחליט לחלק את הממלכה בין שלוש בנותיו בהתאם לגודל האהבה שלהם לו מה קורה לו בעקבות זאת ובכך שמפאת פחד הזיקנה ועל שסמך על יורשיו הרס את חייו.כאשר יש צורך להחליט בין שלטון ואהבה השלטון מנצח כי הוא מרעיל את נפש האוהב.

 

זאת הצגה מיוחדת עם בימוי מרתק. יצחק חזקיה בתפקיד המלך ליר היה מצויין הן במשחקו כמלך פקח והן כאשר דעתו נטרפת. לדעת חזקיה זאת טראגדיה של האדם הזקן והוא הראה זאת היטב במשחקו.קנט-שאול עזר נתן תפקיד מרשים הן כאיש החצר והן כמשרתו הנאמן של המלך בגלות.

 

גד קינר בתפקיד הקשה של גלוסטר שיחק בדרך מיוחדת וטובה אך בהרבה קטעים דבריו ומשחקו נראו לא טבעיים מלאכותיים ומאולצים.השוטה- נתלי פינשטיין הפליאה בתפקידה והיתה שובבה חכמה בעצותיה ורצינית במידת הצורך במקומות הנכונים.הכל מותר לשוטה ומשחקה היה חופשי ומשוחרר.

 

שני האחים אדגר-צחי גליק ו אדמונד-אביב פינס היו טובים מאוד כאשר אהדתי הן בגלל התפקיד והן בגלל המשחק נטתה לצדו של פינס. לראות או לא לראות:מענין,מכובד וכדאי להשוות בין הבימוי הקונבנציונלי כאן לבימוי האקספרימנטלי בקאמרי ולהחליט מה עדיף.

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר