מס' צפיות - 210
דירוג ממוצע -
הצד השני של הגשר - המלצה על הספר
ספר קריא מאוד וסוחף על שני אחים שהאירוע על הגשר שינה את חייהם לצמיתות.
מאת: יונה דורון 04/01/10 (09:13)

הסיפור מתרחש בעיירה (הדמיונית) סטרואן בצפון קנדה. זו עיירה נידחת אשר בשנות השלושים של המאה הקודמת עיתון היה מגיע אליה רק פעם בשבוע ומכשיר רדיו היה במספר קטן מאוד של בתים.

 

במרכז הסיפור ניצבים שני האחים של משפחת דאן. הבכור. ארתור, הוא רציני, כבד, ביישן ושתקן. הצעיר, ג'ייק, הוא בדיוק ההיפך מאחיו: יפה תואר, פרוע, אנוכי ומכור לתעלולים והתערבויות. ההורים מתחלקים כמו בסיפור המקראי על יצחק ורבקה: ארתור, איכר בכל רמ"ח אבריו, הוא יד ימינו של אביו ואילו האם סומכת עליו אבל אוהבת אהבת נפש את ג'ייק. על הרקע הזה מתפתחים היחסים הבעייתיים בין שני האחים.

 

אביא כאן ציטוט הממחיש את התפתחות העלילה :

"אחר-כך, במבט לאחור על אירועי אותו אחר הצהריים, נראה לו שהיה בהם מן הבלתי נמנע, כאילו הגורל ארגן כמה תקריות טריוויאליות קטנות - סדרה שלמה, כמו אבני מדרך - שבלי כל אחת מהן הכל היה נגמר אחרת"...

 

כך טוותה הסופרת את העלילה, בצעדים קטנים המובילים כל פעם לשיא בסיפור. הצעדים הקטנים הללו מובילים לאירוע שהיה על הגשר. אירוע מכונן זה חצה את חיי האחים לשניים. כל מה שקרה אחריו נבע מן האירוע הזה עצמו.

 

שתי דמויות מרכזיות נוספות בסיפור הן לורה, הדמות הנשית (כי הרי בלעדיה אי אפשר...) ואיאן. איאן הוא בנו של רופא העיירה ובימי נעוריו נהג לעבוד בסופי שבוע כפועל בחוותו של ארתור. הוא עשה זאת מאחר והיה מאוהב בסתר ליבו בלורה וקיווה שבדרך זו יימצא בקרבתה. אט, אט הוא הופך לדמות משמעותית במשפחת דאן ובחלק השני של הספר מוביל את העלילה.

 

כמובן שיש עוד דמויות משנה רבות : ההורים, הרופא, הכומר, חבריו של ארתור, השוטר, שבויי המלחמה. לכולם תפקיד בעלילה וביחד הם מהווים מרקם שלם של עיירה קטנה וטיפוסית.

 

הסיפור כתוב בשני מישורי זמן : שנות השלושים ומלחמת העולם השנייה, תקופת ילדותם ובחרותם של האחים, ושנות הששים. יש לשים לב היטב לתאריך הכתוב בראש כל פרק. אני מודה שבתחילה לא שמתי לב לכך וזה גרם לי לבלבול מסוים עד שתפסתי את העניין. אינני רואה מה הסיבה שהסופרת בחרה להשתמש בגימיק הזה. לדעתי הוא לא תורם דבר לעלילה עצמה ורק עלול לגרום לבלבול אצל הקורא.

 

לסופרת, מרי לוסון, כושר כתיבה מעולה. היא מתארת בצורה נפלאה את העוצמה הנואשת של הדרמות הקטנות, האישיות, את רגעי האושר והצער הגדולים שחווים רב האנשים. במהלך הקריאה ממש ראיתי מול עיני את התמונות עליהן היא מספרת, כמו הייתי זבוב על הקיר באותה חווה מרוחקת בצפון קנדה.

 

למרות המרחק הפיזי והמרחק בזמן, החוויות והרגשות משותפים לבני האדם באשר הם והם היוצרים את ההזדהות עם הדמויות. כאמור, מצאתי גם קשר לסיפורי יצחק ורבקה ואף לסיפור קין והבל.

 

ונקודה אישית : הייתי בת יחידה להורי ובילדותי השתוקקתי שיהיה לי אח גדול. כאשר הבנתי שזה לא יתכן, קנאתי מאוד בחברי שלכולם היו אחים ואחיות. בבגרותי הוספתי להצטער על החוסר הזה. במהלך הקריאה בספר חשבתי על הצדדים הפחות חיוביים שביחסי אחים...

 

הספר מאוד קריא וסוחף ואני ממליצה עליו בחום

 

הצד השני של הגשר

מאת מרי לוסון

כנרת בית הוצאה לאור

318 עמודים.

הכותבת היא מחברת הספרים "תחנות בזמן" ו"סוד במשפחה"

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר