מס' צפיות - 241
דירוג ממוצע -
הפושע החיוור - סקירה על הספר
בלש מתוחכם, ציני ולא קל לעיכול !
מאת: יונה דורון 30/11/09 (17:46)

העלילה מתרחשת בברלין הנאצית ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה. ברני גונתר, בלש פרטי, מגויס על ידי היידריך, מפקד המשטרה, לסייע בפיצוח תעלומה שהמשטרה אינה מצליחה לפתור.

 

נערות גרמניות בנות חמש-עשרה/ שש-עשרה, בתולות, נעלמות מבתיהן וכעבור זמן קצר נמצאות גופותיהן המרוטשות באכזריות בפינות שונות של העיר. התקשורת מנועה מלדווח על כך על מנת לשמור על מורל האזרחים, אולם השמועות רצות בעיר.

 

גונתר מקבל סיוע וגיבוי מן המשטרה והגסטפו (שלהם הוא לועג וביכולותיהם מזלזל) ומתחיל בחשיפת הסיפור בדרכים משלו. יותר מכך לא אגלה כדי להימנע מספוילרים.

 

הדמויות בספר מפלצתיות בדרגות שונות. הבלש, שהוא הדמות החיובית היחידה כמעט, גם הוא לא נעדר תכונות שליליות וציניות רבה. לא הצלחתי להבין מדוע נקרא הספר "הפושע החיוור".

 

הפושע החיוור הוא ספר שני בטרילוגיה בשם "ברלין נואר" המתמקדת באווירה האפילה של ברלין בשנות הזוועה.

 

בקיץ האחרון שהיתי שבוע ימים בברלין ו"חרשתי" את מרכזי התיירות שלה ברגלי. שמות רחובות וכיכרות בספר היו מוכרים לי היטב מביקורי בהם. קשה מאוד היה לבקר במקומות הללו לאחר הדברים האיומים שהתחוללו בהם. לשוב ולקרוא זאת בספר היווה עבורי קושי על גבי קושי.

 

שנאת היהודים היוקדת בספר קוממה אותי מאוד למרות שידוע לי, כמובן, סופם של אלה שהגו אותה ובנו על בסיסה את מכונת ההשמדה המטורפת שלהם.

 

השפה בספר בוטה, גסה לעיתים, והדימויים הזויים ומעוררי פלצות לפעמים. אינני יודעת אם זה כך במקור או שידו של המתרגם בדבר, לי זה  הפריע.

 

לסיכום, הספר מעניין, מתוחכם, אך לא נהניתי ממנו בשל הדברים שמניתי כאן למעלה. מי שאוהב ספרים בעלי תוכן קשה לעיכול מוזמן לקרוא אותו !

 

הפושע החיוור מאת פיליפ קר

סדרת ברלין נואר

הוצאת זמורה ביתן

303 עמודים

הכותבת היא מחברת הספרים "תחנות בזמן" ו"סוד במשפחה"

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר