מס' צפיות - 1630
דירוג ממוצע -
פנטזיה- ביקורת - עידו ריקלין - בית צבי
ביקורת להצגה המוצגת בתיאטרון רמת גן.
מאת: elybikoret 31/01/08 (08:11)

לאחר שהעלה את הצגת "אובססיה" בהצלחה גדולה, הצגה בעיבוד ובימוי של עידו ריקלין עפ"י 80 יום מסביב לעולם מעלה כעת תיאטרון בית צבי את "פנטזיה" עם אותו מחזאי ובמאי. ריקלין לוקח את היסודות של הסיפור הידוע, מעבד אותו לצרכיו ומביים אותו בצורה מרתקת, צבעונית מלאת המצאות ועניין. בימוי שמובטח לך לא להשתעמם ולמצוא בו תמיד עניין.

 

הפעם הפנטזיה הנו עיבוד לסיפור הידוע על אלף לילה ולילה בו המלך שהריאר ששבע בגידות רבות מנשותיו מחליט לשאת אישה אחרת כל יום ולערוף למחרת את ראשה. זה סיפור המלמד אותנו שלא צריך להפסיק לפנטז ולחלום כי גם הם לפעמים מתגשמים. זאת עלילה בה המזרחיות והאוריאנטליות מורגשות היטב בעיצוב הבמה, בתלבושות בתנועות של חלק מהשחקנים ובמידת מה גם במוסיקה. יפה לראות איך הפנטזיה יכולה להציל חיים ולהפסיק הרג נשים הצמאות לאהבה חום ושררה. שהרזאד בספרה למלך סיפורים משך 1001 לילות שמה קץ להרג .ריקלין בכתיבתו התרכז בסיפור האחרון.

 

עם פתיחת המסך {רק בפנטזיה כי מסך אינו קיים} רואים במה בעיצוב הבמאי ויוסף בן ששון מכוסה כולה בשטיחים,שאביזרים מעטים בה אך יפה ,צבעונית ורחבה ביותר. מראה אסטטי לאורך כל ההצגה תאורה ופנסים יפים-דניה זמר ועמיר ברנר, מוסיקה מאת דורי פרנס המבוצעת ברובה הגדול בנגינת כינור סולו טובה מאוד-ליאת רוזנברג מוסיפים רבות להצגה ולמתח בה. גם התלבושות -אירנה שר המרהיבות והעשירות בצבע וחן תורמות רבות להצלחה.

 

משתתפים בהצגה 10 שחקנים כולם פרט לאחד בוגרים של השנה שעברה של בית צבי. המשחק של כולם טוב מאוד וכל שחקן המגלם כמה תפקידים, פרט לתפקידים המרכזיים ,מצליח לאפיין כל תפקיד בהתאם לטיפוס המגולם. מיטל שיטרית המלכה מספרת את סיפוריה בהתרגשות בחן וענין. היא מצליחה לרתק לא רק את המלך אלא גם אותנו-הקהל. התלין-אלון אורבך עם חרבו הענקית איש העם בן אדם פשוט שסיפורי המלכה הם מעבר להבנתו אך היא מוצאת השראה דווקא בהתבוננות בעיניו. משחקו מצויין ולעיתים גם מבדר למרות עיסוקו האכזרי.

 

עירד רובינשטיין יש לו נוכחות במה ואי אפשר שלא להתרשם ממשחקו המגוון בגלמו לא פחות מ8 תפקידים שונים. טל וייס כנסיך קמר הפוגש את בחירת ליבו בחלומו משחקו רב גווני. הוא התחיל בעמדתו האיתנה מול אביו בסרבו להתחתן ומסתיים ברוך ברגש באהבה בפוגשו במציאות את חלום חייו. רות אסרסאי היתה טובה מאוד בשלושת התפקידים השונים שביצעה ורגשנית ואוהבת כנסיכה בודור.

 

ניר רווח וערן מור אם אינני טועה גילמו את מספר הדמויות הרב ביותר וכולן בחן רב ובהדגישם את המיוחד בכל דמות. אסף חיים היה מלך שסבל מתסכול, בעל סקרנות שהצילה חיים ,שהאכזר אך יחד עם זאת רגשן ורחמן בזכות סיפורי המלכה. גיא אלון ושחר רז השלימו את צוות השחקנים המעולה בגווני הקול והתנועות האופיניות לדמויות המגולמות.

 

הבמאי וצוות השחקנים אחראים לכך שכל תפקיד גם הקטן ביותר עוצב בצורה דקדקנית ומפורטת. לראות או לא לראות:אגדה מפורסמת המוגשת בעיברית בצורה מקורית עשירה ונהדרת, שבה ימצאו ענין כל הגילים כל אחד מטעמו הוא.

 

נכתב על ידי elybikoret , 30/1/2008 13:36

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר