מס' צפיות - 422
דירוג ממוצע -
המלצה על הספר נערה עם קעקוע דרקון
ספר מרתק ומותח מתחילתו ועד סופו !
מאת: יונה דורון 14/10/09 (10:14)

מאת סטיג לרסון - הוצאת מודן סדרה לספרות יפה

 

 זהו ספר מתח מעניין ומורכב ביותר. תמצית העלילה בקווים כלליים היא זו : מיכאל בלומקוויסט, עיתונאי כלכלי נחשב, מורשע בגין הוצאת דיבה על תעשיין צמרת בשבדיה ונשפט לשלושה חודשי מאסר. מיד לאחר תום המשפט הוא מקבל מהנריק ונגר, איל תעשייה שבדי קשיש, הזמנה לפגישה בוילה שלו באי בצפון שבדיה.

 

בפגישה מקבל מיכאל הצעה שאי אפשר לסרב לה. ההצעה היא לחקור את היעלמותה של הארייט ונגר, אחייניתו של הנריק ונגר, שהתרחשה לפני 37 (!) שנים. בתמורה יקבל מיכאל משכורת שמנה במשך שנה, מגורים בבקתה באי וחשבון הוצאות פתוח.

 

בתחילה נראית למיכאל ההצעה הזויה והוא רוצה לדחותה על הסף. הנימוס והכבוד לתעשיין הבכיר והקשיש מחייבים את מיכאל להקשיב לדבריו ואט, אט הוא נכבש בקסמו. בסופו של דבר, ולאחר לא מעט לבטים, נענה מיכאל להצעה. הוא מעתיק את מגוריו לאי, מתארגן ושוקע בתוך כמויות עצומות של חומר החקירה שמעביר אליו הנריק ונגר בקלסרים שנאספו לאורך השנים.

 

מכאן נפרשת יריעה מאוד רחבה של אירועים ודמויות שהיה להן קשר, ולו קלוש ביותר, לנערה הארייט שנעלמה. מיכאל איננו בלש מקצועי אבל הוא עיתונאי חוקר ובתור שכזה יש לו יכולות רבות וקשרים שבהם הוא משתמש לצורך עבודתו. בשלב מסוים מצטרפת אליו תחקירנית מעולה, ליסבת סלאנדר, שהיא גם טיפוס יוצא דופן ביותר. מרגע זה מקבלים העניינים תאוצה ונחשפים עוד ועוד דברים. קשה היה לי, כקוראת, עם הדמות הזו ועם המעשים הקיצוניים שהיא עושה. יחסו הסופר ליברלי של מיכאל אליה גם הוא מעט תמוה בעיני.

 

יותר לא אספר מאחר ואינני רוצה לעשות ספויילרים. אומר רק שיש לקרוא את הספר בריכוז ובעיון מאחר והעלילה מאוד מורכבת, מסובכת לפעמים, ועמוסה בדמויות ופרטים רבים. הספר ריתק אותי ממש עד הסוף. קרה, לא אחת, שנסחפתי לקריאה של 50-60 עמודים בבת אחת ולא הרגשתי בזמן שחלף. כל כך נכנסתי לעלילה שנדמה היה לי שאני באי הצפוני הקר (כאשר בעצם הקור הגיע מן המזגן שלי...). בכל פעם שהגיבורים שתו קפה (והם עשו זאת הרבה) התחשק לי גם כן ספל קפה חזק וחם.

 

אולם יש לי, בכל זאת, מספר הערות. ראשית האורך, 500 עמודים, נראה לי מוגזם. לעניות דעתי ניתן היה לקצר. שנית, עומס דמויות השוליים בעלות השמות השבדים הקשים לקליטה. גם כאן אפשר היה לצמצם. כך גם לגבי אירועים שוליים וקצרים שלא תרמו כמעט כלום לעלילה והיא לא הייתה נפגמת אם הסופר היה מוותר עליהם.

 

 

הכותבת היא מחברת הספרים "תחנות בזמן" ו"סוד במשפחה".

הכותבת היא מחברת הספרים "תחנות בזמן" ו"סוד במשפחה"

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר