מס' צפיות - 996
דירוג ממוצע -
הבדלה- שמואל הספרי / תיאטרון הקאמרי
מאת: elybikoret 08/08/09 (19:14)

 תיאטרון הקאמרי מציגאת המחזה"הבדלה" מאת שמואל הספרי ובבימויו. מחזה זה הוא הרביעי "בטרילוגיה" "קידוש" "חמץ" ו"שבעה" שהוצגו בהצלחה גדולה מאוד לפני זמן  בתיאטרון הקאמרי. הקשר בין כל המחזות בטרילוגיה זו  רופף ביותר ואם לא ראית את כולם או חלק מהם בזמנו  הדבר אינו פוגם בהבנת המחזה המוצג כיום.  

 

מקור השם הבדלה בתקנות חז"ל שיש לעשות הבדלה בין הקודש לחול. הבדלה זו ברכה הנאמרת במוצ"ש שמטרתה להבדיל בין הקודש שאך זה יצא לבין יום החול המתחיל.   אקדים ואומר כי זו הצגה נהדרת, הן בתוכן הן בבימוי והן במשחק. היא מציגה את המציאות בה אנו חיים ובה אנו הן שווים והן שונים. כולנו יהודים אך יש יהודים ויש יהודים.  

 

הנושא המרכזי שהספרי מטפל בו הפעם הוא "ההבדלה". הוא בא להראות שוני בין שתי משפחות יהודיות עם רקע שונה, מוצא שונה, מקום מגורים שונה. אנו עם אחד, דת ומסורת מקשרים בינינו ולמרות הכל יש שוני בין משפחה הגרה בחולון או משפחה הגרה בירושליים כדור שביעי,משפחה ממוצא נניח פולני ומשפחה ממוצא אחר. המחזה מראה לנו בצורה קלילה,הומוריסטית,מהנה ביותר את האי הבנות,את המבוכה,את האי נוחות במפגש בין שתי המשפחות הנובעים משוני זה.  

 

אנחנו צוחקים וכך צריך להיות כי זו קומדיה מוצלחת ביותר ,אך הספרי נוגע בה גם בשאלות רציניות ביותר ,בשאלות של מוסר,התנהגות ,יושר ועוד. אנו אמנם צוחקים אך גם חושבים על הבעיות,הדילמות והנושאים שקומדיה זו מעלה. אנו עדים לשוני בין משפחה ניצולת שואה שיש לה עקרונות ועומדת עליהם למרות מצבה הכלכלי לבין משפחה של נובורישים שעקרונותיה הם לעשות כסף ולא חשוב באיזו צורה.  

 

תוכן המחזה פשוט ביותר . אבנר לבבי -דן שפירא מחליט להנשא לשרה-ליאת הר-לב. הדור הצעיר משוחרר ממנהגים ודעות קדומות והאהבה היא השולטת בו. מאחר ויש שוני רב בין משפחתו של אבנר לבין משפחתה של שרה אנו עדים למעמדים קומיים רבים בהם מתעוררות גם השאלות הרציניות כמוסר ,התנהגות וכו'. ההבנה השונה ,ההתנהגות השונה ההתבוננות השונה של שתי המשפחות על אותו מצב, על אותו ענין הן המעוררות בנו הצחוק,החיוך ,הגיחוך וכן הצורך לחשוב ולהתוכח.  

 

כרגיל בקומדיה, הסוף חייב להיות טוב,האהבה תנצח ותיהיה מעל למינהגים ומסורת. עם ישראל עם אחד. חייבים לתת לקהל לחזור לביתו בהרגשה טובה אך במחזה זה למרות הצחוק ,למרות ההנאה מההצגה, למרות הקומדיה הקלילה והצורה בה הוצגו כל השאלות הרציניות ,אינך יכול לחזור  מבלי לחשוב על הנושאים הרציניים שהועלו תוך כדי הבידור והצחוק.   הספרי היודע לכתוב עלילה מרתקת,מענינת,קלילה וגם רצינית, ביים את המחזה בכשרון רב ,שומר על קצב מצויין,אין סטיות לא הכרחיות מהעיקר וההצגה קולחת ומעולה. לכל אורך ההצגה הקפיד הבמאי לתאר בפרטי פרטים את השוני בין שתי המשפחות למשל: שתי הנשים יושבות.האחת-החולונית עם רגליים הנוטות לצד צמודות אחת לשניה ולגוף-נימוס אירופאי. הירושלמית עם רגליים בפיסוק גדול,הרחק מהגוף-נימוס ישראלי.    

 

לאורך כל המחזה משתמש הספרי בהומור דק יפה ובטעם. הדיאלוג  מעולה,עדין, מציאותי. כדי לתאר בסרקזם את ה"עשיר החדש"שמתפאר בזאת שמאכסן אצלו את הרבי הוא אומר "קדילק בחניה רבי במרתף". למשפחה ניצולת השואה אין כסף לחתונה והאשה כאשר הבעל אינו מסכים לקבל פיצויים מגרמניה ואינו רוצה להלשין למס הכנסה אומרת "אתה לא מלשין -אתה מדווח". על אורחים לא רצויים ביותר נאמר "דגים ואורחים אחרי חצי שעה מסריחים".  

 

שישה הם משתתפי ההצגה. תענוג הוא לראות את כולם מבצעים ומגלמים את הטיפוסים השונים בצורה מושלמת ענת וקסמן הנהדרת מגלמת את תפקיד אם החתן. היא ניצולת שואה ,קשוחה, שתלטנית,ממורמרת ומתיחסת אל החיים בצורה עוקצנית. גיל פרנק-בעלה, למען שלום בית משלים עם הכל,מסכים לכל מה שהאישה תגיד. אוהב מאוד לשמוע את תחזית מזג האויר ברדיו כי כך הוא מרגיש שאנו אימפריה כי מזכירים את כל הערים בגדה המערבית המשוחררת.(המחזה מתרחש זמן קצר אחרי מלחמת ששת הימים)  

 

דן שפירא-הבן ,שובב,רוצה להיטיב את חייו,רוצה להיות עצמאי ולא מודיע מראש על כוונתו להתחתן להוריו.מרגישים את השינוי בהתנהגותו בתחילת ההצגה וסופה. במשפחה הירושלמית-יעקב-מוטי כץ האבא-בוטח בעצמו,עשה את הונו לא בדרך הישרה ואינו מתביש בזאת,מרמה את מס ההכנסה ומיטיב עם קרובי משפחתו על חשבונה. אומר על בתו-"אנשים אוהבים לקנות סחורה "יד ראשונה" לאה-גילת אנקורי-אשתו הולכת אחריו. הבת מיצגת את הדור הצעיר הליברל  

 

התפאורה-דרור הרנזון-דירה צנועה בחולון ודירה משופרת בכוונה לא בטעם טוב בירושליים. תלבושות -אורנה סמורגונסקי,מוסיקה-אלדד לידור ותאורה-קרן גרנק   כמו בשאר המחזות בטרילוגיה, מובטחת גם להצגה זו הצלחה כבירה כי היא מבדרת,מצחיקה וקלה מצד אחד ומלאת תוכן,רצינות ושאלות חשובות מצד שני.מבויימת ומשוחקת מצויין.  

 

לראות או לא לראות: בידור ברמה גבוהה.הצגה מוצלחת ומומלצת ביותר.

 

הצילומים-הקאמרי        

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
נהדר
05.05.10 (17:36)