מס' צפיות - 410
דירוג ממוצע -
בטהובן- קונצרט תז' הפילהרמונית / מהטה, פרחיה-ת"א
מאת: elybikoret 09/07/09 (09:54)

התזמורת הפילהרמונית הישראלית קיימה אמש קונצרט עם המנצח זובין מהטה והפסנתרן מאריי פרחיה. זה היה קונצרט בסדרת המנויים "בראבו" בתום ההפסקה ולאחר שחילק תשורות הוקרה למרים הרטמן -ויולה ו ליוסי ארנהיים-חליל שחגגו היותם 25 שנה חברים בתזמורת, הודיע המאסטרו מהטה שהתזמורת מחוסר קהל מינויים נאלצת בשנה הבאה לצמצם את מספר הסדרות, מבטלת את סידרת הבראבו ומפזרת את קהל המנויים מהסידרה הזו בין שאר הסדרות. זו הוכחה נוספת שקהל המאזינים למוסיקה קלאסית פוחת משנה לשנה למרות ריבוי התזמורות. קהל המנויים ברובו שמרן ואם מדפדפים בתכנית התזמורת לשנה הבאה אין להתפלא  גם שהיא נאלצת לצמצם את מספר הסדרות.  

 

כיצירה ראשונה נוגן הקונצ'רטו מס' 4 לפסנתר מאת בטהובן. בטהובן נהג לנגן בעצמו את הקונצ'רטים שכתב ולאחר שניגן אותם פעמים רבות הוציא אותם לאור. קונצ'רטו זה בוצע על ידו בפעם הראשונה בקונצרט פרטי בשנת 1807.   הפעם הסולן היה הפסנתרן האמריקאי המפורסם מאריי פרחיה שלפני זמן לא רב קיבל על עצמו גם את תפקיד נשיא המרכז למוסיקה ירושליים. הקונצ'רטו נפתח בצלילים מעטים של פסנתר סולו. פרחיה נגע באלגנטיות בקלידי הפסנתר בעדינות ליטף אותו וכבש מיד את קהל המאזינים. לאחר צלילים אלו של הפסנתר מופיעה פתיחה תזמורתית ארוכה עד שהפסנתר נכנס מחדש. היה זה ביצוע נהדר של הקונצ'רטו כאשר פרחיה ניגן בוירטואוזיות מופגנת,ביצוע רומנטי,פיוטי,אפשר לומר אפילו סנטימנטלי עדין ומרשים ביותר.  

 

פרחיה ביצע את הקונצ'רטו ביצוע נקי ביותר כאשר כל צליל בודד נשמע בברור ביחד ובשילוב. מזמן לא שמעתי ביצוע רב רושם כזה.  

 

לסיום שמענו את הסימפוניה השביעית של בטהובן. סימפוניה זו נכתבה כאשר שמיעתו של בטהובן לא איפשרה לו לשמוע את הקטעים השקטים ששמע .בבכורה הוא ניצח בעצמו והשתתפו כנגנים שורה של מלחינים ידועים כסליירי,מאיירבר,שפור ,הומל ואח' לסימפוניה כמקובל ארבעה פרקים,פרק ראשון ארוך ביותר ,פרק שני מפורסם ביותר ומשתמשים בו בתהלוכות אבל ממלכתיות ביחד עם  פרק מהסימפוניה השלישית שלו. למרות כל זאת היא נחשבת ליצירה אופטימית והשוו אותה אפילו כמוסיקה למחול. בטהובן אהב מאוד סימפוניה זו וכתב עליה שהיא הסימפוניה הטובה  ביותר שלו.  

 

 ביצוע הסימפוניה היה יפה, סולידי והרשים היטב את הקהל.  

 

לראות או לא לראות: קונצרט נהדר מכל הבחינות. 

 

תמונות-התזמורת

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר