מס' צפיות - 594
דירוג ממוצע -
על צלילי המוזיקה וד"ר ספוק
מה הקשר בין ד"ר ספוק, רופא הילדים ששינה את ההיסטוריה לג'ולי אנדרוז ותפקידה הבלתי נשכח במחזמר המצליח ביותר בכל הזמנים - צלילי המוזיקה?
מאת: טל כהן 28/06/09 (01:58)

ד"ר בנג'מין ספוק היה רופא הילדים הראשון שלמד גם פסיכואנליזה והצליח עקב כך להגיע לתובנות שנוגעות גם לצרכים של הילד והדינאמיקה המשפחתית ולא רק לענות על השאלה איזו תרופה יש לתת לילד במידה והוא חולה.

ב1946 ספוק כותב ספר שישנה את האופן שכולנו מסתכלים ומבינים גידול ילדים. ספרו נקרא בפשטות "הטיפול בתינוק ובילד" והוא נפתח במשפט הבלתי נשכח - "תירגעו, אתם יודעים הרבה יותר ממה שאתם חושבים". בכדי להבין את חשיבותם העצומה של ספוק וספרו יש להבין מה היו ההנחות הרווחות עד אז.

ההנחה הבסיסית היתה שעל גידול הילדים להתמקד במשמעת.

אין לפנק ילדים - כאשר הם בוכים אין להרים אותם על הידיים כי זה רק יגרום להם לבכות יותר ולא לישון.

תינוקות צריכים לישון ולאכול על פי לו"ז קבוע.

אין לחבק ולנשק את התינוקות כיוון שזה לא יכינם להיות עצמאים וחזקים בעולם נוקשה.

ספוק יוצא נגד כל ההנחות הללו ומעודד את האימהות של שנות ה-40 לא להתייחס ברצינות יתרה למה אומרים השכנים ולהקשיב ללב שלהן.

יש להתייחס לכל תינוק כאינדיבידואל ולא לכפות על התינוק זמני האכלה ושינה שאמורים כביכול להתאים לכל התינוקות בעולם.

ספוק לא היה בעד ילדים מפונקים, או הורים שרצים בבהלה כל אימת שהילד בוכה אך הוא טען שאם יש דרך לנחם את הילד אין שום סיבה לתת לו לבכות באומללות משך זמן רב.

למעשה ספוק היה ההשפעה הגדולה ביותר על האמהות שגידלו את דור הילדים שלאחר המלחמה והפכו בשנות ה-60 לילדים הפרחים.

כאשר יוצא בשנת 1965 הסרט הנפלא "צלילי המוזיקה" הויכוח על תורתו של ספוק עדיין לוהט. מן הצד האחד הוא נערץ על ידי מיליוני אמהות בכל רחבי העולם, מן הצד השני רבים מאשימים אותו ואת שיטותיו בכך שהולידו את הדור המרדני והפרוע של שנות השישים. גם הסרט שלנו שניפק שורה ארוכה שירים בלתי נשכחים עוסק בויכוח זה.

בסיפור שלנו המבוסס על סיפור אמיתי מתואר סיפורה של משפחת טראפ, האם נפטרה והאב גאורג (כריסטופר פלאמר) קצין בדימוס בצי האוסטרי מגדל את 7 ילדיו. הוא מגדלם כאמור על בסיס החינוך המקובל הדוגל במשמעת ברזל צייתנות ואינו מרשה בביתו התנהגות קלת דעת כמו שירה וריקודים וכו'. לסייע לו בגידול המשפחה מגיעה מריה (ג'ולי אנדרוז) הלומדת במנזר. מריה שלנו שונה לחלוטין בתפישתה מהאב טראפ, היא קרובה הרבה יותר בגישתה לד"ר ספוק שזה עתה דברנו בו. ובזכות קסמה, שמחת החיים שבה ובעיקר המוזיקה והשירה שהיא מכניסה לבית אט אט היא מצליחה להתגבר על חשדנותם של הילדים ולבסוף אפילו נישאת לאבי המשפחה גאורג טראפ. יחדיו בורחת המשפחה החדשה מאוסטריה שלאחר האנשלוס - הסיפוח לגרמניה לשוויץ.

הסרט היה ללהיט ענק, הוא הכניס ליוצריו מעל ל158 בצפון אמריקה בלבד. והיה הסרט הראשון להדיח את חלף עם הרוח מהתואר הסרט המרויח ביותר בכל הזמנים. לא פחות חשוב, גם פסקול הסרט היה כמובן ללהיט, מכר מעל ל11 מליון עותקים ברחבי העולם ומעולם לא הופסקה הדפסתו.     

הכותב הוא מומחה להיסטוריה של ארצות הברית במאה ה-20. בעל תואר MA מבית הספר להיסטוריה של אוניברסיטת תל-.אביב מרצה קורס: "גיבורי תרבות ועולם הזוהר במאה ה-20"

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר