מס' צפיות - 283
דירוג ממוצע -
כסף קל - ריי קוני / בית צבי
מאת: elybikoret 18/06/09 (00:34)

בצדק או שלא בצדק ולא כאן כרגע המקום לדון בשאלה זו,נחשב ריי קוני יליד 1932 לכותב הקומדיות הטוב ביותר באנגליה. הקומדיות שלו מוצגות בצורה רצופה הן באנגליה והן בעולם כולו.  

 

לפני שאני הולך לראות קומדיה שלו אני כבר יודע איך היא תתפתח,איך יהיה הסוף, יודע שיהיו בה הרבה דלתות, עלילה פשוטה אך מסובכת מרוב פרטים ואירועים שכולם יתרחשו במקרה, יהיו טעויות רבות בזהוי אנשים, החלפת זהויות וצירוף מקרים בלתי אפשרי במציאות. המתכון כמעט זהה והכל בעצם תלוי בבימוי, בתזמון הנכון, במשחק הטוב והאוירה השוררת על הבמה.  

 

הן התיאטראות המקצועיים בארץ והן בתי הספר למשחק אוהבים להעלות קומדיות שלו כי הן בידור עממי,קל אך מכובד, בדרך כלל על רמה, המושך קהל רב הממלא את קופת התיאטרון. לבתי הספר למשחק העלאת קומדיה כזו היא שעור מעולה לסטודנטים כי קשה הרבה יותר לשחק בקומדיה כזו ולהצליח בה  מאשר בהצגה רגילה.  

 

לקראת סיום שנת הלימודים  הנוכחית מעלה כעת בית צבי את הקומדיה "כסף קל" בבימויו של גילי אמיתי. זאת קומדיה קלילה ומבדרת המתאימה ביותר לימי הקיץ החמים וביחוד לאולם בו היא מוצגת -"אהוד מנור"שיש בו בעיות עם המיזוג והאוורור.אתה צוחק ,אתה נהנה ונראה לך שסיבת ההזעה  והחום שאתה מרגיש הם תוצאה הנובעת מהצחוק הרם ולא מאי פעולת המיזוג...   קשה לדבר על ערך אמנותי רב בקומדיה זו והיא באה כדי לבדר .

 

עקבהבימוי והמשחק המעולים, היא עושה זאת היטב וגורמת להנאה מלאה להקהל שבא כדי להתבדר. המחזה הועלה כ 11 שנה לאחר שנכתב .קוני שיחק בו בעצמו ולפני כמה שנים גם נעשה סרט על פיו.   העלילה בקיצור היא כזו: הנרי פרקינס-יובל טננבאום,חוזר מהעבודה לביתו ובטעות לוקח תיק לא שלו ומתברר שבו 750,000 לירות אותם ספר בישיבה על אסלה בשירותים. הוא מגיע למסקנה שזה כסף שחור ומותר לו לקחת אותו. סמל משטרה-גיל רשף- חושד בו בעשית מעשים מיניים בשירותים ועוקב אחריו עד לביתו. הנרי מחליט שחייו בסכנה בגלל התיק ורוצה להגר לברצלונה שלשם יש את הטיסה הקרובה ביותר. הוא מזמין כרטיסים לו ולאשתו-אסתר גרינברג ומונית שתבוא לקחת אותם אך אשתו אינה מוכנה לעזוב.

 

הסמל מתגלה כסחטן,מגיע עוד שוטר-אריק מורדוך לבשר לג'ין-אשתו של הנרי שבעלה נרצח. העלילה מסתבכת,האנשים מחליפים זהויות. מגיע נהג המונית-אפי ביבי לקחת את הזוג לשדה התעופה ובסוף באמצעותו הכל מגיע לסוף הטוב...   הבימוי מעולה,קיצבי ביותר. סצינה רודפת סצינה .הכל בתיזמון נכון מדוייק ומוקפד עד לשניה.התרחשות רודפת התרחשות. אין זמן לחשוב ולעכל את המצבים שכוונתם להצחיק בצורה עדינה ,מכובדת מבלי לרדת ברמה ובטעם הטוב. זאת קומדיה המבוססת על עלילה של טעויות,של צירוף מיקרים,של מעמדים מצחיקים ומקריים שבמציאות קשה ובלתי אפשרי שיתרחשו ביחד ובקצב רצחני כזה.   

 

כל המשתתפים שעוד מעט יהיו בוגרים של מחזור מ"ז של בית צבי מצויינים. כל אחד מגלם טיפוס אחר,כל אחד עולם ומלואו .הכל נכון,משוחק היטב בהדרכתו הנכונה של הבמאי.   התפאורה נהדרת-סלבה מלצב.צבעים רעננים,דירה מסודרת ,יפה המשמשת אכסניה ראויה לקומדיה זו. הנוסח העברי של אבי קורן טוב מאוד.התלבושות שעיצבה קארין דוד בחן וטוב טעם משתלבות היטב .כמו כן המוסיקה -אפי שושני.  

 

יובל טננבאום מחליף מזוודות בזריזות  כוירטואוז נהדר וכזה הוא גם במשחק.התרשמותי ממשחקו ולא רק בהצגה זו חיובית ביותר. הוא הגיבור הראשי וצריך שיהיה לו כח רב כדי להיות כמעט כל הזמן על הבמה,לדבר כמעט ללא הפסק,להתרוצץ למצוא תשובה לכל התרחשות מפתיעה ולהזיע כהוגן לאורך כל ההצגה. במקרה זה אי הפעולה של המזגן עזרה לו בהרבה כי ראו את הזיעה האמיתית על פניו,דבר שהוסיף רבות לדמותו ,לאוטנטיות וצורת המשחק המעולה. כפי שנאמר -אין רע ללא משהו טוב בצידו...  

 

אסתר גרינברג נראית בהתחלה כאשה קשוחה,חמורת מראה אך בסופו של דבר הולכת אחרי בעלה. גיל רשף השוטר המושחט נותן לעצמו חשיבות מיוחדת.הוא רציני וטוב. בטי-אשתו של ויק-חברים של הנרי-נגה פרידמן אשה אוהבת מתחשבת אך מוכנה להחליף את בעלה עבור חיים טובים ועשירים יותר.גילמה את תפקידה טוב מאוד.  

 

ויק-לירן אש משחקו היה מחושב וטוב. בילי-נהג המונית-אפי ביבי היה לו תפקיד קטן. הבזקים של כניסה ויציאה אך משוחקים היטב.הוא היה נהג חביב ,מתחשב,אנרגטי,דואג לפרנסתו. נראה תמים אך יצא החכם מכולם ודאג להם היטב. תענוג היה לראותו מגלם תפקיד זה לועס ללא הפסק את המסטיק ומשתף את כל גופו במשחק. לירן ואפי מתחלפים בתפקידים לסרוגין כל כמה הצגות ומענין היה לראות ולהשוות ביניהם.  

 

אריק מורדוך שיחק ברגישות רבה במוסרו את ההודעה המרה. הזר ההולנדי שבא לקחת את תיק הכסף משוחק ע"י תומר זאב. ראיתי אותו כמה פעמים בתפקידים אפיזודיים קצרים והתרשמתי מאוד מגילומם למרות שהיו קצרים ביותר.מצפה לראותו בתפקיד משמעותי יותר כי הוא נראה לי כבעל פוטנציאל לא מנוצל.  

 

בעוד כשלושה חודשים ההצגה תועלה בתיאטרון הקאמרי בבימוי אחר ובביצוע שחקני הקאמרי וביניהם 5 בוגרי בית צבי ותיקים. מענין יהיה לראות גם הפקה הזו.  

 

לראות או לא לראות: הצגה מבדרת,קלה,מעולה,משוחקת ומבויימת טוב מאוד.מומלצת ביותר לאוהבי קומדיות מסוג זה על רמה. 

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר