מס' צפיות - 366
דירוג ממוצע -
מדיניות אחרת - זה נראה כואב
ברק ביקר את אובמה, אובמה מתקשר עם אירן, קוריאה הצפונית משתעלת, רכבת מטורקיה לדמשק, הכל זה נראה מוזר, מפחיד או אולי כדאי להתבונן על הקורה בעולם וסביבנו מעט אחרת.
מאת: zvidoc 03/06/09 (10:48)

הרבה יותר קל להיגרר אל הדמגוגיה של ההפחדה , בה משתמשים באופן קבוע גושי הימין בארץ ובעולם,  זו המנסה "להשיג" הישגים בשם החרדה המלווה באלימות מילולית ובעקבותיה גם באלימות לשמה.

 

הרבה יותר קשה לקבל ולנסות לעבוד עם מסרים מרגיעים ומחפשי פשרה אשר עלולים לפגוע הן בדמגוגים הימניים הגדולים והן בתעשיית הנשק. יותר קשה גם להציע מסרים של שלום מאשר לפתוח במלחמה גלויה או סמויה.

 

יש הסכמה , לפחות בעולם המערבי, כי ארה"ב של אמריקה ובראשה נשיאה , היא האומה המשפיעה ביותר על הלך הרוח המדיני פוליטי בעולם וזאת למרות שקיעתה במשבר  כלכלי סוחף, דבר אשר מוכיח את כובד משקלה. כאשר באותה ארה"ב שולט נשיא ימני עם רוח מיליטנטית צבאית כמו הנשיא לשעבר בוש, משום מה יש הסכמה של מנהיגי ישראל מהימין וגם מהמרכז עם ההצהרות והמעשים של אותו נשיא ומדינתו. בתקופת בוש , אין עוררין על תמיכתה של ארה"ב בישראל ויש תחושה של ביטחון למרות והמסר היוצא משם הוא גם של הפחדה וגם של נקמה.

 

אמת אחרי מגדלי התאומים קשה להירגע והחשש מטרור עולמי הוא אכן מוחשי ואמיתי ויש לעשות הכל על מנת לדכא אותו, אך האם הדרך בה בחר שלטון בוש היא הנכונה? שליחת עשרות אלפי חיילים להיהרג מבלי להביא לתוצאות ממשיות, לפחות לארה"ב, (ישראל בדיעבד זכתה יותר , אולם עד אשר לא ניווכח כי המדיניות הלוחמנית לא תביא את עיראק לצד האיסלמי קיצוני ותפנה אותה בחזרה כנגד העולם המערבי וישראל, לא נשקוט, מאחר וצבא ארה"ב יצר לעצמו ולנו גם אויבים באותה אוכלוסיה). גם הפלישה לאפגניסטן לא הביאה לשינוי גדול והטאליבן חזר לשלטון!, דמגוגיה מפחידה,, אה?

 

עתה בה נשיא חדש לארה"ב , אבוי לנו , נשיא שחור עם אלו גנים מוסלמים אבל הכי גרוע , כמעט שמאלני במושגים של ארה"ב, החל בהמתנת החוקים נגד ההפלות, האפליות וחס ושלום בעד לנסות שיטה אחרת עם האויב , שיחות קודם!!   זה מצב קשה מאד למפחידנים ימניים כמו ביבי וליברמן ואולי אפילו ברק א. (א=אהוד או אובמה?), כן קשה לחשוב במושגים של שלום עולמי, כאשר העולם חי על חרבו, זה יותר קל מאשר להילחם במכת תאונות הדרכים אשר בעת שלום גובים במילא תא המחיר העיוור והמיותר של חיי אדם.

 

הניגוד בין הבחירה של הנשיא אובמה, אשר אחוז גדול מאזרחי ישראל דווקא ראו בו תקווה, לבין הבחירה הקיצונית ימנית, כמו ולא הייתה עד ימינו בישראל, אותו ניגוד מתבטא היום בצורה בה מתרגמים מעל גלי ודפי התקשורת בארץ כאובמה אסון ליהודים ולארצם, יש אשר שכחו כי בארה"ב יש קצת יותר יהודים ולא מעט ישראלים מאשר כאן על אדמת הקודש.

 

אמנם , הסיכוי כי אובמה יחל בשיחות מסוג אחר עם כל האויבים הקיצונים של ארה"ב , העולם המערבי ובכלל זה ישראל, לא יביא לתוצאות הרצויות ובטח לא מיד, עדיין נשאר כי זה מהלך יותר שפוי וצעד יותר חשוב בניסיון למנוע הסלמה בעולם ובאזורינו מאשר פתיחה בלוחמה ללא כל סיכוי למיתון גישת הצדדים.

 

הרעיון אשר עומד מאחורי דרכו של ברק אובמה אינה מראה , לא על חולשה ולא על פציפיסטיות, נהפוך הוא , אובמה יודע ומראה לעולם כי כאשר יש יכולת צבאית כמעט בלתי מוגבלת, זה נותן יתרון על מנת לנסות ולנהל עולם אשר שלום ויחסים כלכליים תקינים , יועיל עימו לעומת מלחמה אשר תהרוס אותו ותגבה את מחירה הבלתי מוגבל.

 

אז אנה מכם, כל ההיסטרים והדמגוגים המעודדים היסטריה , תנו לשפיות לנסות להראות את דרכה ודעו כי אם תמנעו ניסיונות דיאלוג אלו, תביאו ותמיתו צרה על עצמכם ועל האזרחים הנתונים למרותכם.

 

רק תזכורת קטנה אחת: יבשת אירופה הייתה במצב מלחמה כמעט תמידי עד מלה"ע ה-2 ומאז  שינו מדינות אירופה את גישתם  ושנה אחרי שנה , הקימו את האיחוד האירופי המבוסס בראשיתו על יחסי כלכלה תלותיים , מרצון כמובן, למעט כיסים קטנים של  לוחמה כמו יוגוסלביה לשעבר, אשר גם הם גוועו והצטרפו לאיחוד ורואים בכך ברכה מרובה וגם זאת תחת האיום של המשבר הכלכלי הפוקד את העולם. אירופה עשתה בחירה אשר אולי הגיע הזמן והמזרח התיכון יחל ללמוד ממנו, כי יש רק רווח נקי מהסדרים כאלו ובעצם זו גם מטרתו של אובמה אשר הבין כי תלות גומלין כלכלית תיתן יותר סיכויים לשלום עולמי.

 

לא , לא נעשה אשליות, את העולם לא משנים ביום אחד, אך כבר ראינו דברים כמו קריסת החומה בברלין ואיחודן של שתי הגרמניות למדינה אחת פורחת עם הקשיים הנלווים לתהליך, נכון רוסיה של היום עדיין חיה תחת משטר די מאיים אך אם נבדוק את הקורה בכל ארצות בריה"מ לשעבר הגובלות עם אירופה המערבית , נראה תנועה קווית של המנטאליות שם לכיוון הלך הרוח האירופי החדש וזה בטוח מראה על תיקווה חדשה.

 

להשיב את גלעד שליט להוריו ומיד! זה בהישג יד,,

הכותב הוא דור שני לשואה , בן למשכילים אקדמאים, מכונאי בדימוס, מדריך יישומיי-מחשב בפועל. אוהב מוסיקה קלאסית, ברוק רנסאנס ומודרנית. קורא-תולעי בשלש שפות ובעל דעות שמאל מתון - http://forum.kan-naim.co.il/viewforu

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר