מס' צפיות - 227
דירוג ממוצע -
הישרדות איי הפנינה, פרק 36 - אין חוקים
בדיוק כשחשבנו שההפקה גמרה לבחוש היא באה ושוברת שיאים של התערבות והרס של הפורמט. יובב שהתעורר ושולט במשחק, מועלה לקורבן על ידי ההפקה, כי למשוך את הקהל בכוח לראות את הפרק הבא. כשהמתמודדים משעממים, צריך לשחק עם המשחק ולהכניס שם את העניין.
מאת: טמיר כהן 10/05/09 (12:14)

פורעי חוק
 
אין די ואין דיין, להפקה זאת אומרת. ולנו נשאר רק להעביר על זה ביקורת ולדעת שהיא נופלת על אוזניים ערלות. אחרי העונה הקודמת, העבירו המון ביקורת על התערבות ההפקה והנה בעונה השנייה ההפקה מצאה לזה פתרון, בואו נתערב, "בלי שמרגישים". בואו נשחק עם הפורמט לפי רצוננו, נסתיר פסלוני חסינות תחת כל אבן, נתחיל את החסינות האישית מההתחלה ובאופן כללי נמחק כל משמעות של אסטרטגיה, עם חבילה של טוויסטים וגלגלי הצלה באדיבותה של ההפקה ועם אחד חפראווי שמתעקש להוציא את אחרון הסודות לאור במועצות השבט המתישות. אבל אין לאף אחד זכות להתלונן, העיקר שהרעבנו אותם לעומת העונה הראשונה. והנה העונה כולה מדשדשת באזור ה15-18 אחוזי רייטינג, אם זו לא מחאה אזרחית מה כן?
 
אז אחרי שנשארנו עם ארבעה שורדים משעממים ומוגבלים, כאלו שאף אחד לא מזדהה איתם, אין ברירה כמעט להמשיך לבחוש בקלחת? השחקנים עצמם, הרי לא מספיק מעניינים ולכן חייבים להמשיך לשחק עם המשחק, לשנות אותו, להוסיף הפתעות. אם מישהו ניצח באתגר חסינות או פרס, גם זה בערבון מוגבל וההפקה צריכה להחליט אם להשאיר בידיו את הזכייה או לקחת אותה כדי להוסיף עניין למשחק ולספק חומר חדש לפרומו הבא, לפרק הבא. יובב התעורר, עשה שני מהלכי שכנוע שגרמו להדחת אופיר ואיתי במקומו ואז זכה באתגר החסינות הקובע והרוויח את מקומו בגמר. חפראווי הספיק להכריז שיואב הבטיח את מקומו בגמר ושכח להוסיף, "זמנית, אלא אם כן ההפקה תחליט אחרת". אז נכון שיואב ישן רוב המשחק, אבל גם זה סוג של אסטרטגיה, ברגע האמת הוא הוכיח את עצמו ובכל מדינה מתוקנת, או הפקה מתוקנת, הוא היה נואם ברהיטות כל הדרך אל הגמר. אבל מי אמר שההפקה מתוקנת?. אם אפשר להציע ליואב רכב תמורת פרישה מהמשחק למה לא? אם זה מספק חומר שיחזיר אותנו לצפות בפרק הבא, למי איכפת מחוקים או פורמט או היגיון?
 
שמנו לב

 • שחפראווי (זוארץ) הספיק להכריז שיואב הבטיח את מקומו בגמר ושכח להוסיף, "זמנית, אלא אם כן ההפקה תחליט אחרת.
 • שאפילו השורדים יודעים שבמשחק הזה הכל תלוי ברצון ההפקה. יובב ידע שהחסינות מובילה לגמר ועדיין אמר "מאוד רציתי לנצח את המשימה, הייתה לי תחושה שזה יכול להיות הכרטיס שלי לגמר", אחרי שניצח כבר הוא לא עזב וניסה להוציא מחפראווי הבטחה "תגיד לי בגמר ואני עוזב", והוסיף "רגע אני בגמר יעני? זה סופי או שיש פה קונץ? ישימו עלי חגורת ווטו וישלחו אותי לאי הגלות של המתים". אותי מעניין אם כתבו להם בחוזה שלהפקה מותר לשנות את התוצאות כרצונה ובעיקר אם אחרי שיוכרז השורד האחרון גם הוא יחכה לאישור סופי מההפקה?
 • שיובב יודע בדיוק את מיקומו בשרשרת המזון ואומר "זכיתי במשימת החסינות הראשונה במשחק שלי, התחושה היא באמת סוג של עילוי וחבל שלא התחלתי לזכות קצת קודם פשוט היו כל מיני איתי, גיא, עידן ואיגור בדרך".
 • שנטע-לי ממשיכה למצוא תירוצים, לא משנה מי מנצח. "זה לא פייר שאנחנו הגענו מאוד חלשות כבר בידיים מהמשימה הקודמת שנקרענו ופצעים בידיים וזה שהוא ויתר על המשימה הקודמת, נתן לו יתרון במשימה הזאת". בקיצור, כשזה לא קורה לה, זה לא יכול להיחשב חלק מהמשחק. כשכל הבנים ויתרו לה בפרק הקודם, זה היה לגיטימי.
 • שנטע לי עדיין מאמינה שגבי לא ברח כשהיא מדברת על לחזור לארוחת שישי עם גבי והמשפחה. החיים בהכחשה עושים לה טוב כנראה
 • שאפילו במשפחה שלו עצמו דר' סנייק הוא הילד המנודה. "אני לא רגיל לארוחת יום שישי. בדרך כלל בימי שישי אני אוכל פיתה וחומוס, בטח לא מתאחד עם המשפחה שלי". אני יוצא בקריאה נרגשת לקוראי, מי יאהב את הנחש??
 • שלמרות כל הפרגון של חבריו יובב יודע לראות מבעד לצביעות ולכן כשחפראווי שאל אותו אם הוא חגג את מקומו בגמר, הוא ענה "חגגתי עם עצמי אני מניח". מבריק כבר אמרתי?
 • שסנייק עדיין לא יודע את מקומו בשרשרת המזון ושואל אחרי הנצחון הכפול של יובב במשימות "נפטרנו מכל החזקים ועדיין יש חזק בתמונה?". שמישהו יסביר לו שאם הוא ישאר רק אם מירית ונטע-לי הוא עדיין יהיה החלש, בעצם גם אם יהיו רק הוא ו"משה מלצר חולון" עדיין יהיה מבחינתו חזק במשחק.
 • שסנייק עדיין לא יודע כמה הוא מוגבל "נתתי פייט, עוד כמה שבועות במשחק ואני אהיה תותח". ם להסתכל על הצד המלא של הכוס הוא לפחות לא אמר "עוד כמה שבועות באי המתים והייתי מוצא את הפסלון".
 • שסנייק אמנם היה רחוק שלוש מדליות מלסיים ראשון את המשימה אבל עדיין הצהיר שה"בחיים שלי לא הייתי כל כך קרוב", בהתחלה חשבתי שהוא שוב משלה את עצמו ואז נזכרתי שהוא כל כך מוגבל שהוא באמת לא היה עד כה כל כך קרוב.
 • שנטע לי התלהבה מהג'יפ והודתה "זה החלום שלי לאוטו הבא ופתאום אני רואה את החלום שלי עובר לי לנגד עיני" אבל אחרי שביקשו מיואב לבחור בג'יפ או בסיכוי למיליון היא אמרה "להיות השורד האחרון זה משהו שאתה לא יכול לקנות אותו בכסף, לקחת את הג'יפ ולצאת מהמשחק זה איזשהו ויתור. אני תוהה אם היא הצליחה להשלות מישהו שהיא לא הייתה בוחרת בג'יפ ויש לי תחושה שהיא לא שכנעה אפילו את עצמה.
 • שלפי תקציר הפרקים הבאים גיא ואפרת התנשקו בוילת המושבעים מה שגורם לי להיגעל, גם מהמראה הקשה וגם מהעובדה שמחכה לנו עוד פרק מיותר על מה שקורה למושבעים בוילה. למי איכפת?

 
המשפטים של הפרק

 • "בנאדם שמדיח את החבר הכי טוב שלו במשחק בלי להניד עפעף, יש בזה סוג של פגם מסויים. אפילו אני שאת רוב הערכים שלי השארתי בבית, יש לי עדיין את הערכים הבסיסיים של חברות שאותם הפרתי היום במועצת השבט. הייתי מצפה שיהיו לי קצת נקיפות מצפון, אבל איפה נקיפות המצפון האלה? הן לא פה". דר' סנייק, מתחיל את המשפט עם מה שנשמע כמו חרטה ומסיים אותו כמו תמיד, בלי גבולות ובלי ערכים. זה בדיוק כמו תקיעת הסכין בגב של איתי, הוא לא התכוון אבל זה קרה בכל זאת בסוף.
 • "תדעי לך שבמועצת השבט את כוכבת. את עומדת על שלך, את לא מתרגשת, אומרת את הדברים ברהיטות, בבהירות, לא פורצת בבכי, את ממש מצויינת". דר' סנייק משמן את נטע-לי למקרה שיצטרך להשתמש בה שוב.
 • "לא חשבתי מהיום הראשון של המשחק שנטע לי היא זו שדווקא תמשיך איתי הלאה לשלבים המאוחרים. ציפיתי שתהיה לי פרטנרית יותר ממולחת, מישהי שככה יודעת לראות את המשחק קדימה, לשקר במצח נחושה". דר' סנייק, מסביר לנו מה התכונות שהוא מחפש בבחורה ועל הדרך מצליח למצוא ניסוח חדש, 54 במספר כדי להגיד שלחזירה יש מוח של ציפור.
 • "תכל'ס מה מירית עשתה במשחק הזה? כלום ויואב? גם לא עשה כלום. הם שמרו על פרופיל נמוך וניצלו על גבם של אחרים, בגלל זה גם את וגם אני יכולים לנצח אותם". נטע לי וסנייק מכירים רק סוג אחד של אסטרטגיה, לשקר, ומשלים את עצמם שיש להם סיכוי נגד יובב ומירית.
 • מירית מסבירה ליובב מה היא תעשה עם הכסף, בין השאר לקנות דירה לכל אח שלה ולפתוח כמה עסקים. יובב בתגובה "לא נסחפת עכשיו אני חושב שאת מתבלבלת בין המיליון לכד השמן". מאז שיובב התעורר, הוא גם נהיה רהוט יותר ויותר כל שבוע, השמיים הם הגבול.
 • "בשביל לספק את הרצונות של מירית הפרס צריך לגדול ב1200 אחוז כי היא רוצה לקנות דירה לכל אחד מבני משפחתה כולל מכרים ובני משפחה ממעגל שני ושלישי, להקים שלושה עסקים, כולל אחד לאחותה ועוד שניים לדודים שלה בכל מחוז". יובב, מנסח אמירה גזענית ויורד על המוצא של מירית, שוב, בדרכו הרהוטה והמיוחדת.
 • דר' סנייק -  "כמו מקהלה מתוזמרת, כל חצי שעה מישהו נזכר להגיד, וואו, אנחנו ארבעת האחרונים". דוגרי, הצופים יותר בהלם מהרביעייה, יש לומר מזועזעים.
 • כל אחד מסכם את החוויה עד כה. נטע לי - "אני שמחה שאני ככה חוויתי את זה גם אתכם שאתם באמת אנשים מקסימים". מירית - "קסאיה בשבילי זה פגיעות, בגידות ופציעות בגוף". מילא שנטע-לי צבועה כמו תמיד אבל מירית אומר את האמת ומסתכנת בלצאת לא נחמדה? העולם התהפך
 • "אולי אני לא ניצל כל פעם, אולי זה חלק מהמשחק וזאת גם דרך לשחק". יובב, מחליט לקרוא להתעוררות המקרית שלו, אסטרטגיה. מתי הוא נהיה פתאום כל כך חכם?
 • "דווקא מפרסים כבר נמאס לי, אני רוצה חסינות". דר' סנייק שלא זכה בשום אתגר פרס, שוב מפגין שהזכרון שלו לא משהו, למרות שהוא מצהיר כל הזמן שהוא זוכר ספרי רפואה שלמים בעל פה.
 • הקטע של הפרק - מירית - "אני חייבת לנשום אוויר, אני אקרא עוד מעט את המכתב של אמא שלי". סנייק - "עוד פעם? בואי, אני יכול להגיד לך אותו. מאמי שלי כפרה אני אוהבת אותך מאמי כפרה. את אוכלת טוב מאמי כפרה? חפציבה שלי מאמי כפרה, מירל'ה שלי אני מקווה שהכול בסדר איתך מאמי כפרה. את רואה? את לא צריכה לקרוא אותו אני פשוט אומר לך את כל המכתב". חיקוי ענק. אולי סוף סוף מצאנו את הכשרון החבוי של דר' סנייק?
 • "אריק, בוא נבדוק אולי יש אימייל". יובב, מזכיר למה הוא באמת מתגעגע.
 • שסנייק מצא שוב סיבה למה הוא אמור לנצח במשימה "מי האוייבים שלי? נטע-לי? יואב? מירית? אני חושב שהפעם אני באמת יכול לקחת את הפרס הזה". מיותר להגיד מה קרה באתגר, לא?
 • "אני רואה את יואב עולה על הפלטפורמה קופץ כמו אנרג'ייזר, כאילו עכשיו יואב התעורר במשחק". מירית, מגלה רק עכשיו שיובב התעורר. מזל שהיא לא חיכתה שהוא יזכה במיליון.
 • המשפט של הפרק - "רשיון הנהיגה שלי לא בתוקף, אין חניה בתל אביב, אני רק הסתכלתי שאף אחד לא ייגע בחומוס הזה". למרות כל מה שמכרו לנו עד כה, סנייק לא אוהב את הפיתה שלו ריקה.
 • המשפט של הפרק 2 - "התנפלתי על החומוס הזה שגיא לא יתחרט והתחלתי לקחת כמה שיותר צלחות כמו איזה "משה מלצר חולון". סנייק, נזכר שוב במודל החיקוי שלו.

בפרקים הבאים, יואב יצטרך לבחור בין הג'יפ לבין הישארות במשחק אבל הראו לנו אותו באתגר נוסף, מה זה אומר? בגלל שהפרומואים תמיד משקרים אי אפשר לדעת. שמירית והחזירה מתכננות להעיף את אריק. מה זה אומר? כלום כי כרגיל התקצירים גם כן משקרים. ובכלל, איזה שתי סתומות, הן באמת חושבות שמישהו יצביע לסנייק? אם אני הייתי שם הייתי רוצה אותו לידי בגמר, זו מניה בטוחה. מירית מבזבזת כוח ותוקפת את אריק מול המושבעים והוא מבזבז מילים ומנסה להגיד שהשקרים שלו הביאו את מירית "החצופה הזאת" עד כאן. מישהו משלה את עצמו שזה ישפיע?
בקיצור, נשאר רק לראות מה ההפקה תחליט שבא לה שיקרה בפעמים הבאות.
 

הכותב הוא כותב הבלוג מיומנו של פסיכופט מתורבת

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
אל תדאג הם לא מתנשקים
יעלה 10.05.09 (18:02)
2.
"איכה הייתה נטע-לי לראש פינה"
קורקוס 13.05.09 (08:10)