מס' צפיות - 653
דירוג ממוצע -
הדיבוק בין שני עולמות-ביקורת-תיאטרון הסימטה
מאת: elybikoret 22/04/09 (11:10)

ההצגה המפורסמת ביותר של תיאטרון הבימה משך 90 שנות קיומו היתה ההצגה "הדיבוק"מאת ש.אנסקי. התפקיד של לאה בהצגה, היה גם התפקיד המפורסם ביותר של חנה רובינה בו שיחקה. לכבוד 60 שנה למדינה נוצרה בשיתוף הבימה במסגרת פסטיבל ישראל 2008 ההצגה "הדיבוק-בין שני עולמות" עפ"י המחזה המקורי, בו השתתפו שלושה שחקנים -אילת שדמון פישר,ירון סנצ'ו גושן ונמרוד אייזנברג וכן בובות . גם בהצגה זו השתדלו שיהיה דמיון חיצוני רב בין רובינה לפישר המשחקת את לאה. המחזה חודש לאחר מכן כהפקה מסחרית וכעת מוצג בתיאטרון הסימטה.  

 

מה זה דיבוק.זאת רוח אדם מת שנכנס לגוף אדם חי.זה בעצם מיסטיקה יהודית. ביהדות הדיבוק הנו דבר שיש להפטר ממנו. אין אפשרות לחיות איתו והאמצעים הם רבים כדי לגרשו.טקס הגירוש מהוה ענין חשוב והרבי ובית הכנסת הכרחיים להצלחה.   

הדיבוק הוא סיפור אהבה. חנן ולאה אוהבים אך אהבתם אינה יכולה להתקיים כי אבי לאה משיא אותה לאחר.מצער חנן מת וחוזר אל גופה של לאה כדיבוק. הרבי דורש מהדיבוק לצאת.במאבק בין רוח המת לרבי הנצחון מובטח לרבי. הדת ניצחה את האהבה אך אין ללאה חיים ללא האהבה,ללא חנן והיא עוזבת את העולם הזה למען חנן ,למען האהבה שסופה לנצח כל דבר.   

גירסאות שונות היו לסיפור הידוע של אנסקי. לאחר שהוצג כמחזה,מחול,סרט ועוד, הפעם הגירסה היא כאמור תיאטרון המשלב בצורה מענינת מאוד שחקנים ובובות. התוצאה נהדרת.אולי יהיו שיגידו שהמוצג קצת גרוטסקי,חריג,משונה, אך השילוב הזה בין השחקנים החיים לבובות מאפשר גישה חדשה,רעיונות חדשים,זוית אחרת למחזה הכל כך מוכר. זאת הצגה מלאת פעילות,תעלולים,ענין .

 

המחזה מלא מיסטיקה,יש בו מיסודות הקבלה,מאבק בין עולם החומר לעולם הרוח וכעת הוא גם מלא הומור.   משחקם של השחקנים שהם גם מפעילי הבובות טוב מאוד. הם יודעים הן לשחק והן להפעיל את הבובות בצורה נפלאה וכשרון רב ולפעמים נראה לך שיש זהות שלמה בין המפעיל לבובה. זאת יצירתו של שמואל שוחט  שעיצב גם את הבמה והבובות. עיצוב הבובות מעולה .מצד אחד יש בהן מה"בובתיות" ומצד שני הן מלאות חיים,חן,פעילות. סצינת המאבק בין הרבי בנסותו לגרש את הדיבוק מעולה,חיה,מרתקת ומלאת מתח וענין. המוסיקה שכתב איתי בן נון  והתאורה יעקוב סליב מהוים חלק אינטגרלי מההצגה ולהם חלק רב להצלחתה. ראוי לציין שהשחקנים היו שותפים ליצירה בבימוי,עיבוד לבמה וכוריאוגרפיית הבובות שניבנו ע"י אירנה ווינברג וויטלי רוזנזפט.  זאת הצגה שיש בה חן רב,חידוש,רעיון מקורי ורוח רעננה.  

 

לראות או לא לראות: גישה חדשה שהקימה לתחיה מחזה ישן.לראות. 

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר