מס' צפיות - 509
דירוג ממוצע -
פסטיבל ימי זמר חולון - נעמי שמר / תמר גלעדי
מאת: elybikoret 15/04/09 (19:02)

עירית חולון חוגגת השנה 14 שנה מקיום פסטיבל "ימי זמר". הפסטיבל יערך בתאריכים11-15 לאפריל בשלושה אולמות תיאטרון חולון והרחבה שלפניו. בימי הפסטיבל יערכו מעל ל30 מופעים שונים. במרוצת השנים הפך פסטיבל זה לפסטיבל המרכזי והגדול ביותר לזמר העברי. השנה יופיעו בו זמרים ולהקות בסגנונות שונים ובמגוון שירים וביצועים. במסגרת הפסטיבל יוענקו גם שני פרסים על מפעל חיים לנחום היימן(נחצ'ה) ומיקי גבריאלוב.  

 

מאחר וכל מופע הנו חד פעמי בפסטיבל וכמה מופעים נערכים באותה שעה באולמות השונים,י אין אפשרות לראות את כולם והבחירה קשה ביותר כי כולם יפים,כולם מסקרנים,כולם ראויים לצפיה ושמיעה. בערב הראשון שמעתי שניים. הרחבה היתה מלאה באנשים שהאזינו ללא תשלום ל"זוכרים את יאיר רוזנבלום"בביצוע גילה חסיד ועוזי רוזנבלום.  

 

אני שמעתי את "בלוז לנעמי"מופע בו כלתה של נעמי שמר-תמר גלעדי הנשואה לבנה אריאל- שרה משירי שמר כאשר כל השירים בעיבוד חדש בסגנון הבלוז. נעמי שמר כלת פרס ישראל נולדה ב1930בקבוצת כנרת שהוריה היו ממיסדיה. שמר הנו שם משפחתה מבעלה הראשון השחקן גדעון שמר לו נישאה ב1954 ואריאל הנו בנה מנשואיה השניים לעו"ד הורוביץ לו נישאה ב1969.  

 

השיר "ירושליים של זהב"שנכתב ב1967 הפך כמעט להימנון המדינה. המופע"בלוז לנעמי"הנו כולו על טהרת שיריה של שמר .המופע מלוה בתזמורת בת 3 איש רמי הראל -המנהל המוסיקלי ופסנתר,יוראי אורון קונטרה באס ואיתן איצקוביץ תופים. במופע הופיע כאורח מיוחד מיכה שטרית   

 

לגלעדי קול חזק נעים והיא מלוה את עצמה בחלק מהשירים בגיטרה כל השירים שבוצעו היו באינטרפרטציה אישית בלוזית . לחלק מהשירים העיבוד התאים ולחלק אחר פחות.   נעים היה לשמוע את שיריה היפים של נעמי שמר בעיבודים חדשים המרעננים אותם אך מצד שני כאשר אתה מתרגל לשמוע שיר מפורסם בצורה מסוימת קצת קשה להתרגל לצורתו החדשה. השירים ששמענו בוצעו בצורה טובה וכשרון רב ובצורה שונה לגמרי מהמקובל בקצב אחר,בנוסח אחר,בסגנון אחר. היה זה ביצוע יפה,נעים ומענין היה להזכר בשירים גם כאשר העיבודים שונים.  

 

הערב היה  מחוה יפה שעשה הפסטיבל לנעמי שמר המלחינה ,הפיזמונאית והזמרת שהיתה הגדולה שבפיזמונאי ישראל, כאשר הכליל תכנית זו במסגרת הפסטיבל. מחוה מרגש סימלי אחר היה הכורסה הריקה המוארת באהיל דקורטיבי שהוצב על הבמה.   במהלך הערב לצד השירים המפורסמים כגון "מה עושים העצים" "העיר באפור" "מי זוכר הדרך אל ביתי" "לשיר זה כמו להיוצת ירדן"ואח" שמענו גם הרבה שירים לא מפורסמים שלא הושמעו לעתים קרובות ברדיו ויצאו רק בדיסקים השונים. בנוסף שמענו שיר בשם"רוח קרה"שהיה השיר הראשון שגלעדי הוציאה לרדיו לפני כ 10 שנים. התכנית היתה מגוונת כאמור שירים ישנים ו"חדשים" אך האחידות בסיגנון יצרה חד גווניות מסוימת למרות הגוון הרחב של השירים עצמם.  

 

לאחר מופע זה שמעתי בחלקו גם את המופע של ורד פיקר ששרה שירים מפרי עטה.ורד שהיא פסנתרנית קלאסית ליותה את עצמה בפסנתר חשמלי וכן תזמורת שכללה את ערן ויץ-גיטרות,מישל עמר-תופים וגלעד אפרת-בס. היא גם אירחה בתכניתה את הזמרת לאה שבת. לשתיהן קול מקסים ואדיר ושיריה של ורד נהדרים. אך למרות בקשותיה הרבות של לאה שבת להגביר את עוצמת שירתה או להנמיך את עוצמת התזמורת לא עשה איש הסאוד דבר כדי שאפשר יהיה לשמוע גם את קולן היטב ולא רק את המלוים. אלו תופעות שחוזרות לעתים קרובות במופעים מסוג זה ,דבר לא עוזר וחבל.המלוים ממשיכים ללוות בדרך כלל בעוצמה רבה ומכסים את הסולן.  

 

שני המופעים היו בבכורה ארצית וימשיכו בסיבוב הופעות, בגמר הפסטיבל, ברחבי הארץ. הערב היה נעים ביותר,מגוון,מבוצע היטב וברמה גבוה.  

 

לראות או לא לראות: הערב מומלץ,כולל כל הפסטיבל, לאוהבי הזמר העברי. 

 

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר