מס' צפיות - 434
דירוג ממוצע -
קונצרט - מזרח ומערב / תז' הבמה הישראלית
מאת: elybikoret 04/04/09 (14:52)

קורה לפעמים שאירועים שונים מתקימים באותו הזמן ואתה חייב להחליט לאן ללכת. בעיה כזו היתה לי השבוע כאשר היתי צריך להחליט מה להעדיף ולאן ללכת למתיאוס פסיון באופרה או לקונצרט מפגש בין המוסיקה הקלאסית המערבית והמזרחית. לאחר התלבטות מסוימת בחרתי באלטרנטיבה השניה ובדיעבד לא הצטערתי על הבחירה  ושמחתי שכך בחרתי.   

היה זה קונצרט מיוחד,יפה,מענג,מענין ואפילו מלמד, שאי אפשר לשמוע כמוהו כל יום. המבצעים היו תזמורת הבמה הישראלית המורכבת מ כ 20 נגנים עם המנצח שמואל אלבז וכן אנסמבל של ארבעה מבצעים בכלים מזרחיים אותנטיים-פאדל מנע-כינור,סאמר בשארה-קאנון,ג'אמל שבתאוי-חליל וחמדאן קיאל-דרבוקה. האנסמבל מנגן את המוסיקה ללא תוים עפ'י הזכרון כאשר המוסיקה נמסרת מדור לדור.  

 

תזמורת הבמה  נוסדה ב1992 ושמה לה למטרה, בין השאר, גם לחנך את הדור הצעיר להקשבה. בתחילת הקונצרט, לאוזן שלא רגילה למוסיקה מזרחית היו הצלילים קצת חריגים אך מהר מאוד הכלים המזרחיים השתלבו היטב בתזמורת המערבית והמוסיקה כולה הפכה להיות מאוד ערבה לאוזן. הקונצרט היה מאוד מענין וההנאה ממנו היתה מלאה.השילוב בין שני העולמות המוסיקליים היה מעולה ומרתק. המנצח אלבז הכניס אותנו במילים ספורות לרזי המוסיקה והכלים שלא הכרנו   שמענו יצירות קלאסיות מפורסמות כגון ריקוד הונגרי-ברהמס,ק' ברנדנבורגי-באך,ריקודים רומניים-ברטוק,כמובן מרש התורקי-מוצרט בעיבוד למנדולינה ואח' לצד יצירות מהמסורת המזרחית כגון תושיא זיקראייתי-מוחמד קסבג'י,לונגה נהוונד-ג'מיל באקט מבורי ואח' הביצוע של כל היצירות היה טוב והורגש שהמנצח שמואל אלבז  הכין את התזמורת היטב ביצירות שבוצעו ושלא מנוגנים בצורה זו בכל יום. היתה אחידות בנגינה ושילוב מצויין בין התזמורת והאנסמבל .  

 

היתה זו חויה גדולה שהעשירה את הידיעות המוסיקליות של הקה ל שלא הכיר את הפן המזרחי במוסיקה ואני בטוח שהכרה זו תעזור לו בהרבה להתרגל למוסיקה שלא שמע ביוזמתו רבות.   הקונצרט היה חוויה מוסיקלית נהדרת בתקוה שיהיו עוד רבים כמוהו. היה זה צעד חשוב של התזמורת במציאת דרכים לחשיפת המוסיקה בפני קהל חדש שלא מרבה רבות ללכת לקונצרטים.  

 

לראות או לא לראות: מומלץ ביותר.מענין, מרתק, חוויה עם מסר מסוים. 

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר