מס' צפיות - 268
דירוג ממוצע -
האח גדול VIP- כשהכריזמטים עוזבים
מתוך בלוג של יועצת ארגונית, המשווה את הדינמיקה בין המשתתפים, לדינמיקה בין עובדים במקומות עבודה.
מאת: עדית- יועצת ארגונית 30/03/09 (20:33)

אחרי התדלדלותו של "מחנה אמיר" לכדי ארבעה איש (שניים מהם פאסיביים מתוך ניטראליות או פחד- שרונה וקורין), נותר מחנה אמיר ללא מנהיגות. למעשה, גם הכריזמה עזבה את בית האח הגדול. כמו שמנחם אמר לפני תוצאות הדחת אמיר ומאיה- "הם אנשים צעירים ומקסימים". אנשים כריזמטיים אולי מעוררים קנאה בחלק מהאנשים, אבל הם לוקחים אחריות בצורה בלתי מודעת. הם אלה שלוקחים על עצמם לבדר את הסביבה או להראות את הדרך ולפתור עמימות. הם מעזים להיות במרכז, והם מוכנים לספק צרכיהם של אחרים. המנהיג/ה, היפה, המצחיקנ/ית ועוד, אלו תפקידים שאנשים לוקחים על עצמם, והם לוקחים אותם ברצינות, ומשקיעים בהם כמו קריירה בפני עצמה, גם אם הם לא מודעים לכך. המנהיג מזדהה עם הקבוצה בצורה טוטאלית וחושב עליה רוב היום, היפה משקיעה ביופייה בצורה אבסולוטית, בלי לוותר לעצמה וכיו"ב.

 

שאר האנשים בקבוצה נהנים מאנשים אלה. הם מוסיפים צבע ועניין לקבוצה. גם אמיר, מאיה וכוכי לקחו על עצמם תפקידים מסויימים. שימו לב שבכל פעם שהמנחים היו פונים אליהם בסלון, מאיה תמיד היתה מתבלטת יותר מהאחרים במחווה מסויימת- פעם אחת היא רקדה בישיבה, פעם אחרת היא קדה ואחר כך התנשקה על השפתיים עם עדי. יש גם תפקידים אחרים, כמובן- השונה (שימי), המבקר (מנחם) ועוד.

 

יש משהו קל יותר בלהיות "מאחורי הקלעים"- להסתכל על הכל מהצד ולא להסתכן. להיות המאפר/ת, המאבטח, הצלם, התאורן. אבל בסופו של דבר, כמו שאמרה קורין אם אתה לא מתבלט/מסתכן אתה גם לא יודע אם הקהל אוהב אותך, שמבחינת זמרים זה אומר אם אתה קיים בכלל.

 

עכשיו, כשאמיר ומאיה לא בקבוצה, הקבוצה דהויה יותר. נשארו השונה והמבקר, נשארו הפאסיביים/נעלמים- שרונה וקורין, ונשארו דודי, פנינה, עדי וגיא. דודי, למעשה, יכול היה להתקבל יפה גם במתחם הצעירים, אבל משום מה העדיף את חברת המבוגרים, אולי כי הוא בוגר, ואולי כי מאיה חסמה בפניו את מחנה אמיר. לא ברור. בכל אופן, דודי הוא המלך החדש, עד יום ג' הקרוב.

 

פנינה עושה לנשים את מה שמושיק ליפץ עשה לגברים ב"הישרדות האיים הקריביים"- "אשה בת 46 עם קסם של בת 16" אמר עליה דודי מליץ באחד הפרקים הקודמים. מושיק ליפץ בגיל 46 התחרה במשימות נגד בחורים צעירים ממנו בעשרים שנה, וניצח. גם פנינה מתחרה, בהצלחה, מבחינה נשית-חיצונית מול בחורות שצעירות ממנה ב- 15 שנה ויותר (מאיה ושות').

 

לקראת סוף הסדרה חלק מהמתמודדים נפתחו והחלו לדבר על מניעיהם בקריירה ובחיים בכלל: במהלך הסדרה ראינו עד כמה חלק מהדמויות פשוט צמאות לאהבת הקהל- מאיה, קורין ופנינה דיברו על כך ממש. כמו כן, מנחם התבלט ברצון שלו שיקשיבו לדבריו בטלויזיה, ברצון להשפיע, וסלד מיהירות, ודודי דיבר על כך ש"הכי פאתטי להיות נגרר".

 

חשוב לציין שלגבי מנחם תפקיד המבקר הוא תפקידו גם בחיים הרגילים. מבחינתו לא היתה סכנה אמיתית בביקורת שחילק למתמודדים האחרים. אם הם ניסו לא להיות אגרסיביים כי זה פגע בדימויים, מנחם יכול היה לאפשר זאת לעצמו, כי זה עיסוקו ממילא. להפך, הטלויזיה עוד ממנפת אותו.

 

 

בברכה

עָדית- יועצת ארגונית

ייעוץ להתמודדות עם אנשים שמקשים עלינו

http://www.lila.co.il/users/adit/?l=hebrew

הכותבת היא עדית ג'אנה- יועצת ארגונית בעלת 2 M.A. בתחומי מדעי ההתנהגות. מייעצת למתמודדים עם בריונות נפשית בעבודה ובבית הספר, וכן תומכת במתמודדים עם בן/בת זוג מתעתעים רגשית. 050-7220126.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר