מס' צפיות - 421
דירוג ממוצע -
האח הגדול VIP- איך מתמודדים עם התגרויות
מתוך בלוג של יועצת ארגונית, המנתח את החיים בבית בהשוואה לחיינו בעבודה.
מאת: עדית- יועצת ארגונית 15/03/09 (12:31)

האח הגדול vip

 

מה שמנחם בן עושה הוא לקרא תגר על המסיכות של המתמודדים (דודי מליץ דיבר על המסיכות שלהם). בעצם, כולם חולקים את אותה מטרה, וזה הפרסום. הכסף פחות מעניין אותם. הם זקוקים לפרסום נפשית ופיזית (כלכלית), ורובם אוהבים להיות במרכז העניינים. המטרה שלהם היא להיות כל הזמן מול מצלמה, ולצאת כמה שיותר טוב (נחמדים, הגונים, מוכשרים. כל אחד ומטרותיו הוא).

 

מה שמנחם עושה, זה לקרא תגר על הדימוי העצמי שלהם מול המצלמה. הוא נוגע להם בנקודות הכי כואבות מול המתמודדים ומול כל עם ישראל. בעצם הוא בודק עד כמה הם שלמים עם עצמם, ואיך הם מגיבים בתנאי לחץ. זה מעשה טרוריסטי מבחינה פסיכולוגית, אבל זה מעשה שמסיר את המסיכה מעליהם, ובמסיכות הם מומחים. לכן דודי מליץ לא נגדו.

 

הכוחנות לא מתבטאת רק בהתרסה, אלא גם בכך שהוא לא מוכן להפסיק לעשות את המעשה. הוא חוזר ואומר, שהם לא יכולים להשתיק אותו, ומתעקש להמשיך לדבר.

 

בכל קבוצה יש מי שקורא תגר על הקבוצה, במודע או שלא במודע. אצל מנחם זה ממש קיצוני. זה כאילו שהוא מזרז תהליכים, שיקרו ממילא עוד מעט.

 

בפרק 2 ראינו שהוא מעצבן את עדי בעניין קנאת הדוגמניות (הוא דווקא טוען שהיא מבריקה, בהזדמנויות אחרות), ואת אמיר, כשהוא משווה הומוסקסואליות למשכב חיה. הוא כאילו נכנס לנקודות, שהם אמורים להיות שלמים עימם, והם, מסתבר, לא. עדי לא באמת מרגישה סופר מודל, ואמיר כנראה לא באמת שלם עם העדפותיו הרגשיות, בניגוד למה שהוא משדר.

 

בפרק 3 ראינו שהוא דורך על היבלות של פנינה החרדתית, בעניין העריריות, יכול להיות שבטעות, למרות שהיא אומרת שזו לא פעם ראשונה שהוא אומר זאת.

 

מעניין שעד עתה הוא עושה זאת לאנשים די חזקים בקבוצה- אמיר, שהוא מאד אהוד (מינו אותו להיות "חניך תורן" במשימה), עדי, פנינה. הוא לא מכוון את חיציו לאנשים, שאצלנו נתפסים עדינים או אמיתיים יותר (שימי, לדוגמא). נראה שהוא הולך על זן מסוים של אנשים.

 

התוצאה היא, שחלק מהמתמודדים יחשבו שהוא עושה זאת כדי להשיג זמן מסך. חלקם עלולים להתחיל לחשוש מיכולתו לביישם, ולהחליט "לא להתעסק איתו".

 

בכלל, יש מספר בריתות מוקדמות בבית- שרונה ודניאלה אחיות, אמיר עבד עם צביקה פיק. כוכי חברה של מאיה בוסקילה.

אגב, פנינה, שאין לה בריתות מוקדמות, לקחה את תפקיד "אם הבית"- הבשלנית המפנקת, ובצורה כזו יוצרת תלות בה.

 

מה שיפה במנחם הוא שהוא החליט לא להיות הזקן המסכן שיושב בצד, ומקוה שיתייחסו אליו (תפקיד הדחוי בקבוצה). הוא החליט ליצור עניין, לתפוס מעמד. בנוסף לכך, הוא יצר חברות עם שימי, שבלעדיה שימי היה עלול להיות בתפקיד הבודד בקבוצה (שאף אחד לא מתעניין בו), וכך הם יצרו מעמד ועניין בהם. אם מנחם לא היה יוצר עניין ועוצמה, אולי שימי לא היה מעוניין להתחבר איתו באופן שהוא מחובר אליו עכשיו.

 

אבל גם למנחם יש את נקודת התורפה שלו- הוא בעצם מתגרה באחרים, כשהוא עצמו לא חסין דיו. מילשטיין לוקח אותו לשיחה אישית ליד הבריכה, בה הוא אומר לו שהוא חושש שיעשו על מנחם "עליהום". מנחם נפגע מאד, שחושבים שהוא חלש, ומבקש ממילשטיין להפסיק לדבר על כך (זו בדיוק אותה תגובה שהוא קיבל מאלה שהתגרה בם, רק שהוא, בניגוד למילשטיין, לא כיבד את בקשתם להפסיק לדבר). מחד הוא אומר שהוא "משועשע" מה"חרם", שעושים עליו בפרק 3, מאידך ה"חרם" הזה מניע אותו ללכת לחדר האח הגדול, ומשם ללכת להגיד לאמיר שהוא יוצר לו תדמית של בלתי נסבל.

כלומר- גם התוקפנים אינם חסינים.

 

יש אנשים כאלה בכל קבוצה. חשוב לציין, שלמתמודדים ולצופים אין שום בעיה עם סוגיית קנאת הדוגמניות, ואם עדי מקנאת או לא מקנאת, זה לא מה שישנה את דעתנו עליה. בנוסף, גם אם מנחם חושב שהומוסקסואליות משתווה למשכב חיה, גם זה לא ממש ישנה את דעתנו על הומוסקסואליות. דקה אחר כך כבר חשבנו על משהו אחר. לכן, חברים, לא לחשוש מאלה שמתגרים בכם בנוסח "לך תוכיח שאין לך אחות". ואם זה מאד מפריע לכם- פשוט תוכיחו שלא, תוך פירוט הכשרונות והמעשים הטובים שלכם. כמו שעדי הסבירה יפה אחר כך, במסגרת אנשים אחרים, שמשווים בינה לבין בר, ושהן חברות טובות, היא יכולה היתה לעשות זאת כתשובה מיידית לשאלתו. גם אמיר יכול היה לענות לו שהומוסקסואליות אינה מינית אלא רגשית (התאהבות), ובכך להוכיח למנחם את בורותו בעניין, אבל באותו הרגע, לעיני כל עם ישראל, הוא נבהל.

 

לסיכום: אל תחששו- אנשים כאלה נותנים לכם במה, שאף אחד אחר לא יואיל לתת לכם. נצלו אותה!

 

עַדית ג'אנה-

ייעוץ ארגוני ואישי להתמודדות עם פוליטיקה ארגונית, ואנשים שמקשים עלינו

jane38@nana10.co.il

הכותבת היא עדית ג'אנה- יועצת ארגונית בעלת 2 M.A. בתחומי מדעי ההתנהגות. מייעצת למתמודדים עם בריונות נפשית בעבודה ובבית הספר, וכן תומכת במתמודדים עם בן/בת זוג מתעתעים רגשית. 050-7220126.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 3 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
את כנראה לו צופה ב"מאני טיים"
"האח החורג:" 15.03.09 (14:17)
2.
ת"ת - לא ב"א" ל"ת
האח החורג 15.03.09 (14:24)
3.
שתי הערות בונות לכתבתך:
בעז לביא 16.03.09 (11:49)