מס' צפיות - 1631
דירוג ממוצע -
נער החידות ממומבאי - ביקורת סרט
מאת: רב ערוצית 04/03/09 (02:18)

הודו מעולם לא הייתה כוס הצ'אי שלי. לא משנה כמה חברות ומכרים נסעו וחזרו בעננים, אני לא הצלחתי להשתכנע. הג'יפה הזו פשוט לא בשבילי. ואם אני אלך רק בצד הסטרילי, האם זו באמת תהיה הודו או סתם גרסה מסונתזת? וככה נשארתי מאחור ובאירופה.

 

קראו עוד על סרטים חדשים באתר פרשן:

  גראן טורינו - ביקורת סרט

 

אבל בחודשים האחרונים נבקעו שני סדקים: הראשון בעזרת הספר "הטיגריס הלבן", והשני בזכות הסרט "נער החידות ממומבאיי". אמנם בראשון יש כמה תיאורים לא נעימים, ובשני יש כמה מחזות דוחים (בשלב שהילד כלוא בשירותי העץ, ומחליט למלט את עצמו? עצמתי עיניים ולא העזתי להציץ מחמת רפלקס הקאה רגיש). ובכל זאת, שניהם מצליחים להביא איתם גם את הקסם ואת היופי - ואת הטאג' מהאל, במקרה של "נער החידות".

 

במרכז הסרט עומד שני ילדים, ג'מאל החכם וסלים התחמן, שאותם אנו מלווים לאורך כ-12 שנה. שניהם אוהבים להבריז מבית הספר ולשחק בחוץ, ליד מסלולי נחיתה של מטוסים. באחת הפעמים הנדירות שבהן עשו טובה לאנושות והגיעו לכיתה, הקשיבו לקטעים מהספר "שלושת המוסקטרים", אך הספיקו ללמוד רק שני שמות: אתוס ופורטוס. השלישי נותר חידה. ליתר עלילותיהם אנחנו נחשפים דרך הפלאשבקים של ג'מאל.

 

בחיי היומיום סאלים מסדר אותו פעם אחר פעם, אבל ג'מאל סולח, מה גם שברגעי האמת סאלים תמיד שומר עליו ונותן לו ביטחון. הוא זקוק לביטחון הזה, כי זה שניהם מול כל העולם - אימם נרצחת באכזריות לנגד עיניהם במהלך מהומה גדולה בעיר הפחונים, והאב פשוט לא נוכח. בסיום המהומה, כשהם תחת גג רעוע בגשם שוטף, מצטרפת אליהם היתומה לאטיקה. למרות שאין להם מושג איך קוראים למוסקטר השלישי, וזו קצת בעיה מבחינתם, הרחמים של ג'מאל מנצחים. יחד השלישייה הזו מנסה לשרוד.

 

סימני מסע ההישרדות שהם עוברים הופכים לצלקות על הנשמה, אבל מעז ייצא מתוק - הצלקות הללו הן שמאפשרות לג'מאל הבוגר, נער התה בחברת הטלפונים, לענות תשובות נכונות בשידור חי ב"מי רוצה להיות מיליונר?". בסצנה מכוננת בסרט, ג'מאל והמנחה מוצאים עצמם יחד בשירותים, בהפסקת הפרסומות. המנחה אומר לג'מאל: "רק פעם אחת לפניך הצליח ילד עני לעלות מאשפתות ולהפוך למיליונר. והילד הזה היה אני". כמובן שרגע הכנות הזה לא הופך את המנחה לאדם טוב. פה זה לא הוליווד, מיינד יו (וגם לא בוליווד, תודה לאל).

 

ג'מאל נמצא במרחק שאלה אחת מלזכות בפרס הגדול, 20 מיליון רופי (כ-1.75 מיליון שקל) - ואז "זמננו תם", התוכנית מסתיימת, וההמשך יגיע רק למחרת. אבל במקום שג'מאל ילך הביתה וייהנה קצת, הוא מושלך לכלא לחקירה בעינויים. לא אגלה איך, כדי להימנע מספוילר, אבל הסיבה ברורה: איך בחור צעיר ללא השכלה יודע את כל התשובות, אם הוא לא מרמה?

 

כדי לצאת בשלום, ג'מאל מספר לחוקרים את סיפור חייו - וכך בעצם אנחנו מתוודעים אליו ואל חיי העליבות בהודו, באותם פלאשבקים ארוכים. באנגלית קוראים לזה Slumdog Millionaire, שם הרבה יותר מוצלח, אבל מה משנה השם, חשובה המהות וחשוב הסוף ההוליוודי הקלאסי - ושני אלה הביאו לסרט 8 פרסי אוסקר.

 

אמרתי סוף הוליוודי? ובכן, אחריו מגיע עוד סוף, הפעם בוליוודי - הרי לא באמת חשבנו שנימלט מזה. וכך, על רקע הכותרות, כולם רוקדים בתחנת הרכבת בתנועות אחידות, חלקם עם צעיפים צהובים כמו של לאטיקה. השיר המוביל של הסרט כבר מתנגן בגלגל"צ, דב פטל משתתף בהפקת אופנה של וניטי פייר האמריקאי, ופריידה פינטו מופיעה על שלושה שערים של מגזינים נחשבים (בגרסאות ההודיות שלהם). אין ספק, המהפכה ההודית הושלמה. האם זה יגרום לי לעלות על מטוס דרומה? אהמממ זה כבר עניין אחר לגמרי.

 

טריוויה: Amitabh Bachchan, שבשביל החתימה שלו ג'מאל מקריב המון, הוא המנחה האמיתי של "מי רוצה להיות מיליונר" בהודו.

טריוויה 2: 20% מהסרט בהינדית, 80% באנגלית.

 

נער החידות ממומבאיי (Slumdog Millionaire), ארה"ב 2008. 120 דקות. במאי: דני בויל. שחקנים: דב פאטל (ג'מאל הבוגר), אניל קאפור (המנחה), פריידה פינטו (לאטיקה הבוגרת), אירפאן חאן (חוקר המשטרה), מדהור מיטאל (סאלים הבוגר)

 

 

לבלוג של רב ערוצית

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
לא לבעלי לב חלש ולמרות זאת גם די ילדותי ל"ת
דב פטל מעולה 20.04.09 (11:24)