מס' צפיות - 1539
דירוג ממוצע -
המרוץ למיליון - ככה בדיוק מלהקים תכנית ריאליטי
הפקות "הישרדות" ו"האח הגדול VIP", יכלו ללמוד דבר או שניים על ליהוק מ"המרוץ למיליון". על הליהוק המוצלח והזוגות המעניינים של המרוץ הישראלי שהופכים את התכנית למצויינת. חברי הפקה, הכנסו ולימדו!
מאת: טמיר כהן 03/03/09 (10:02)

אי אפשר שלא לתהות מה היה קורה אם הפורמט המוצלח של "הישרדות" היה מקבל עיבוד ישראלי ראוי. כבר אמרתי זאת בעבר ואני אומר שוב, הבעיה של הישרדות היא לא רק המריחה והעובדה שמתעקשים להתמקד בפטפטת ולא בחלקים האינטגרליים של הפורמט, הבעיה האמיתית היא הליהוק וזה חל לדעתי גם על העונה הראשונה, למרות שהיא נראית היום כמו ביצת זהב לעומת העונה השנייה. לא ברור לי למה המלהקים של העונה בחרו דמויות כל כך משעממות לעמוד במרכזה של התכנית, לא ברור לי למה הם חשבו שהדרישה העיקרית היא קוביות בבטן או גוף סקסי, למה הם לא הבינו שהרבה יותר קל לנו להזדהות עם דמויות עממיות יותר, למה הם לא הבינו ששכל בריא או הומור הרבה יותר מושכים קהל מהמראה של המתמודד. אין לי שום הסבר איך נתקענו עם חבורה משעממת וחלולה כל כך.
 


 

אמנם עונת הvip של האח הגדול רק החלה שלשום, אבל גם שם מעצם הפורמט שכולל סלבס, יש ציפייה שיביאו סלבס אמיתיים, שמעניין אותנו לקבל הצצה על חייהם. אחרי חשיפת המשתתפים, כבר על הנייר זה נראה כמו ליהוק בעייתי.

 

החבורה שנכנסה לבית נראית כמו חבורה שבאה ברובה לשחק בהצגת חייה של מאיה בוסקילה, אחרת אי אפשר להסביר למה כל כך רבים מהמשתתפים, חברים טובים שלה. משהו בליהוק מפספס גם מכאן וגם מכאן, מצד אחד הם לא מספיק מפורסמים כדי לספק לנו את הסקרנות הטבעית שיש לנו לגבי חייהם של סלבס, מצד שני הם לא מייצגים מספיק את הקבוצות השונות של העם בגלל שהם נבחרו מכורח מעמדם (השנוי במחלוקת) ולא מכורח אישיותם. זו בדיוק הבעיה שלי עם הליהוק לעונה זו ושום מדידת רייטינג לא משנה את דעתי כרגע, העם היה צמא לעונה נוספת של "האח" ולכן נוהר אחריה בהמוניו.
 


 

לעומת שתי סדרות הדגל הללו, המתחרה מבית "רשת" היא דוגמא הפוכה. אחרי ששודרו ארבעה פרקים של "המרוץ למיליון", הגיע הזמן לומר את זה בריש גלי, ככה בדיוק מלהקים תכנית ריאליטי. הסדרה "המרוץ למיליון" נבדלת משתי אחיותיה הגדולות בכך שהיא לא מתמקדת בפטפטת ובחדירה הצהובה לחיי המתמודדים בתכנית. התכנית נצמדת לפורמט המקורי (מלבד הארכת הפרקים שהיא כורח המציאות בגלל העלות הגבוהה) ונותנת לו לדבר בעד עצמו. למרות הנאמר לעיל, למרות שהפורמט יעיל בפני עצמו, הליהוק הופך להיות עוד יותר חשוב, בגלל שההצצה לחיי המתמודדים נעשית רק במהלך המשימות, "בין השורות" מה שנקרא ואנו מקבלים אותה בצורה מאוד תמציתית בלי התדרדרות לפטפטת בלתי פוסקת. למרות שמדובר היה במשימה מסובכת בהרבה מהליהוק לשני הפורמטים האחרים, הליהוק של "המרוץ למיליון" הוא פשוט משובח ומלבד המשימות והמרוץ עצמו, יחסי הכוחות והקשר בין הזוגות מוסיפים נדבך חשוב מאוד ומעניין לסדרה.
 

 
 

כדי לתמוך בטיעון שלי, הנה מה שיש לי לומר על הזוגות המעניינים במרוץ למיליון:
 

  • אשר ומאור - קשה היה להתחמק מהתייחסות לגודל הכרס של מאור ומהמחשבה שהזוג הזה הגיע כדי לעוף ראשון מהמשחק. מהר מאוד הסתבר שאמנם הם לא חזקים במיוחד אבל הקשר המרגש שלהם והעממיות שלהם כובשים את לב הצופים. לאחר כמה פרקים, הם הפכו להיות הזוג האהוב עלי למרות ההתנהגות המאוד "ישראלית" שלהם והעובדה שהם מכריחים את הnatives לשמוע שהם מאשדוד כל חמש דקות. הקשר שלהם יפה, מרגש וגורם להם להיות חזקים יותר מסך חלקיהם והוא שהביא אותם לעלות במיקומם במרוץ. גם העובדה שהם מוצאים זמן לעשות שמח בתוך כל הריצה המטורפת קדימה, מבדילה אותם לטובה מהאחרים. אני לא צופה שהם ישרדו זמן רב, אבל אני בהחלט נהנה מכל רגע שהם כאן.

 

  • חנה ומרגלית - הקיבוצניקיות המבוגרות מכניסות המון הומור לתחרות. אי אפשר שלא להתרשם מהעובדה שהן עוד שם ועוד יותר מהעובדה שהן בכלל מסיימות את כל המשימות, גם אם הן מתקשות. השתיים טבעו את המשפט שהולך להיות להערכתי אלמותי "צ'יקי צ'יקי צ'יק, היי היי היי" ואין ספק שאי אפשר שלא להצטרף למשפט ולעודד אותן. הן לוהקו בתור הזוג המבוגר שאמור להוכיח שזה אפשרי גם בגילן ואין ספק שכבר עכשיו הן הצליחו להוכיח המון והסמליות הזו בהחלט חשובה בעיני מעבר לכך שבאופיין הספק מציקני ספק משעשע, הן כבשו את הצופים. כל מה שנשאר זה לצעוק הידד, או "צ'יקי, צ'יקי, צ'יק, היי היי היי".

 

  • רן ומיכל - על תקן הזוג הנשוי עם הילדים. העניין האמיתי בזוג הזה הוא עניין שלילי דווקא, רן לא נותן לאשתו להתבטא ומשפיט אותה על ימין ועל שמאל בגסות שאי אפשר לפספס. השיא היה במשימת אכילת הסמיילי (כבש) שבסופה הוא אמר לה "רק אל תקיאי על סימן הדרך". אי אפשר שלא לתהות מדוע היא מקבלת את זה בשתיקה ובהבנה, אבל משעשע מאוד לראות איך מאחורי כל הדאווין, אין ספק שהיא החזקה בזוג הזה ולראות אותו כמעט משתין כשהיא עשתה באנג'י היה סוג של צדק פואטי. אני מצטער בשביל מיכל שבגלל בעלה היא שותפה לזוג שאנחנו אוהבים לשנוא ומתים שהם יעופו. עדיין, ברמת העניין זה חשוב מאוד שיהיה זוג כזה בליינאפ של התכנית.

 

  • תום וגיל - תום ואביה החורג גיל באו על תקן הזוג המוזר שלא ברור מה החיבור ביניהם. הם קוראים אחד לשני בכינויים מטופשים ומעבירים לקבל תחושה שהם השאירו את הגלגל השלישי ברומן הזה, אמא של תום ואשתו של גיל, מאחור ויצאו למסע רומנטי בעולם. משהו מריח שם קינקי ומכאן גם נוצר העניין בזוג הזה.

 

  • שי וגיא - צמד הבנים המאצ'ואים יוצאי היחידות הקרביות רודפי השמלות. עד כאן לסטריאוטיפ, העניין הגדול נוצר כשאנחנו מגלים שהם בדרך כלל לא יותר חזקים מאחרונת הבלונדיניות במסע ושהם כל הזמן מופתעים מזה מחדש. היופי הגדול בליהוק הזה הוא המתח בין הסטריאוטיפ למציאות.

 

  • אליאנה ויעל - צמד החברות לוהקו לתכנית בתור צוות הכוח הנשי הבולט, למרות שהן לא מאוד צעירות ולמרות יופיין שגורם על פי הסטריאוטיפ לצפות שיהיה מדובר בשתי נסיכות מפונקות, מדובר באחד מהזוגות החזקים במרוץ. הקשר ביניהן גם הוא מאוד חזק ותומך וגם ההבדלים בין אליאנה שלא מתרגשת מכלום, לבין יעל הקוטרית המפונקת מוסיפים עניין. מדובר באחד מהזוגות האהובים עלי.

 

  • הדס וענבל - צמד הבלונדיניות הצפוניות לוהקו כמו כל הבלונדיניות לפניהן על תקן הבלונדיניות שבאו להוכיח שהפלג המחומצן הוא אינו מה שאתם חושבים. כבר בתכנית הראשונה הן הוכיחו שהן נופלות במשפט "חכם לא נכנס לצרות שפיקח יודע להיחלץ מהן" באתגר בו הם קשרו חזק מדי את בול העץ לג'יפ רק כדי להביא אותה במהלך מבית מדרשו של מקגייוור ולהצליח לחתוך אותו עם שברי מראת האיפור שלהן. הן אולי לא הסכינים הכי חדות במגירה, אבל הן מספיק פקחיות כדי להפתיע כל פעם מחדש. זה בדיוק העניין בזוג הזה, הן מצליחות בדיוק איפה שאנחנו מצפים מהן להיכשל וזה מה שהופך אותן ליופי של ליהוק.

 

  • אלן וענבל - הזוג הזה הגיע בתור זוג האקסים וגם כאן נעשתה בחירה פשוט מעולה. ענבל היא טיפוס ממש בלתי נסבל ואלן נקרע בין החיבה שלו אליה לבין הקושי הזה. כל התקשורת ביניהם וכל יחסי הכוחות ביניהם מאוד טעונים עדיין ומכאן בדיוק העניין. כל הזמן יש תחושה שאם הם רק יסתדרו הם יכולים לקחת את המרוץ כולו והמתח הזה ביניהם מוסיף המון עניין לתכנית.

 

  • עמיחי ומאיה - לוהקו לתכנית בתור "הזוג היפה" ה"אריסטוקרטים". היא רוצה להתחתן איתו, הוא ממש לא בכיוון של להתחתן בכלל. גם כאן היופי הגדול בליהוק הוא שלמרות שהוא מתייחס אליה קצת בגסות וכאילו היא נסיכה שאי אפשר לצפות ממנה לדברים גדולים, ברגעי האמת מסתבר שהוא הכוסית של הזוג והיא החזקה. היא כלה את הסמיילי למרות שהיא צמחונית והוא כמעט הקיא, היא עשתה את הבאנג'י והוא שקשק והיא פגעה בכלי החרס במשימת יידוי המקלות למרות שהוא לא נתן לה בהתחלה לזרוק. גם כאן יש איזו קארמה שמשחקת תפקיד ומוסיפה עניין בעובדה שלמרות כל הפאסון של עמיחי, הוא די מוגבל. בכל מקרה, עדיין מדובר באחד הזוגות החזקים במרוץ והם הובילו רוב הזמן, בעיקר בזכות מאיה.

 

  • ילנה ולירן - זוג מלכות היופי גם לוהקו בתור זוג שכל הסיכויים עומדים נגדן. הן אמנם מצאו את עצמן בחוץ כבר בהדחה הראשונה אבל אין כל ספק שהן הפתיעו לכל אורך הדרך ונתנו תחושה שהן אחד הזוגות החזקים ביותר כשידעו גם לדרוך על החלשים כשצריך. חוסר מזל הותיר אותם מחוץ למשחק אבל כשהן היו בתוכו הן הפתיעו אותנו כל פעם מחדש והיה מעניין לראות אותן.

 
בשורה התחתונה, למרות שהייתי מסתפק בהרבה פחות, כל הזוגות מוסיפים המון עניין לתכנית, עניין שנוצר מיחסי הכוחות ביניהם וממהות הקשר שלהם. גם כאן מגיע "צ'יקי צ'יקי צ'יק, היי היי היי" להפקה ולמלהקים. שיחקתם אותה בענק !

הכותב הוא כותב הבלוג מיומנו של פסיכופט מתורבת

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
שיבחת אותם על הליהוק, אבל
עוז 03.08.13 (15:56)