מס' צפיות - 884
דירוג ממוצע -
הישרדות איי הפנינה, פרק 10 - בשבקין זה מותג
בשבקין הוא מותג, "הישרדות" בישראל לפחות, היא מותג שמתעללים בו, ה"תודות" להפקה. ככה, ערוץ 10, לא יכול לשרוד!
מאת: טמיר כהן 01/02/09 (09:11)

"בשבקין" הוא מותג ו"הישרדות", לפחות בישראל היא מותג שמתעללים בו חופשי, מחריבים ומנתצים. אחרי התקוות שהעליתי לפני עלייתה של העונה השנייה לאוויר וההכרזה כי חובת ההוכחה על ערוץ 10, הגיעו הפרקים הראשונים של העונה השנייה והוכיחו שבכל הנוגע לקושי ההישרדות, אכן הוסקו המסקנות אבל בכל הנוגע להתערבות ההפקה וההתעללות בפורמט, הלקח לא נלמד והפעם לשמחתי הצופים לא מטומטמים, מצביעים בשלט והרייטינג יורד. אני חוזר ואומר שמספיק לראות עונה אמריקאית אחת בכדי להבין איך אפשר בפרק של 45 דקות להכניס שתי משימות, הדחה אחת ועוד להעביר לנו בתמציתיות את כל יחסי הכוחות והאסטרטגיות בין חברי השבט ואת כל הדברים החשובים שנאמרים במועצת השבט. בישראל זה הפך לשני פרקים בני שעה וחצי, עמוסי פרסומות שכפי שגילינו אתמול, אפילו לא כוללים הדחה בחלק מהמקרים. זה בלתי נסלח לדעתי ובטח ובטח שלא יביא עלייה ברייטינג. העובדה שהפרק אתמול נקטע ממש לפני ההצבעה על ההדחה, אולי יאפשר לערוץ 10, למחזר את הפרומו על הדחתו ה"צפויה" של בשבקין (שישרוד כמובן) אבל שוב, במאזן האמינות, הם מאבדים נקודות.
 
הכתבה שכתבתי על הישרדותו של ערוץ 10 בעקבות הסכם האיחוד עם "רשת" הלכה ונהייתה עוד יותר רלוונטית לאחר שועדת הכלכלה של הכנסת ביטלה את הזיכיון שלהם והחליטה על יציאה למכרז מחודש. כבר בכתבה ההיא אמרתי שערוץ 10 מתנהג כאילו כל מה שיש לו להציע זה חדשות והישרדות ושחוסר האמונה שלהם בעצמם, לפחות זה העולה מלוח השידורים, אומר דרשני. אני דווקא ראיתי שהם יודעים להפיק דרמות וקומדיות משובחות, כדאי שמישהו יזכיר להם את זה. אני מזכיר את זה שוב משום שמבחינתי הטיפול שלהם בפורמט משובח כמו "הישרדות" רק מוריד אצלי את האופטימיות לגבי סיכויי ההישרדות שלהם כערוץ וזה למרות אמונתי בחשיבותו של ערות מסחרי שני בישראל. אם הם לא מצליחים למנף פורמט כמו "הישרדות", שהצלחתו מוכחת, למה שיצליחו לעשות דברים חדשים עם סיכון כספי עוד יותר גדול.
 
בחזרה למותג
 
הפרק כולו עסק הפעם, באופן מפתיע, בדיוק במה שהבטיח לנו הפרומו, בבשבקין. בשבקין נמצא על הגריל ועבור מי שלא יודע למה, שילבו כבר בתחילת הפרק את מסע חיפוש הפירות שלו של אריק ושל נטע לי והראו לנו איך בשבקין מצליח לעלות להם על העצבים כי הוא מייחס לעצמו את כל ההישגים של השבט. בשלב מסויים בשבקין מגלה עץ מלא בפירות ואומר "זה העץ שאני מצאתי, אחרי שאני לא אהיה פה תרשמו העץ של בשבקין והשביל של בשבקין". אריק ונטע-לי מתעצבנים ובצדק. רק שאני בטוח שהעצבים הם לא בגלל מה שהוא אומר, אלא בגלל שברור להם שהוא צודק. למרות שענווה אף פעם אינה מזיקה, בשבקין מחזיק את השבט הזה על הכתפיים הן מבחינת המשימות והן מבחינת העניין. ללא המותג בשבקין, אפשר היה לסגור את השבט הזה מחוסר עניין לציבור. עם התלתלים של גיא, הגסות של אפרת והאשליות של אריק כאילו הוא מנהיג הדור, אי אפשר ללכת למכולת ואני אפילו אגדיל ואומר אי אפשר לבנות הישרדות של ערוץ טלוויזיה. גיא מנסה לשכנע את בשבקין להוריד פרופיל ובשבקין מגיב "בגלל שיש לי אופי חם וטמפרמנט חם וכל הסביבה יודעת מי זה בשבקין, אז גיא ייעץ לי להוריד פרופיל. הבעיה היא שזה לא כל-כך מתאים לבשבקין, כי בשבקין קשה לו להיות שקט ולהוריד פרופיל, כי זה אני, בשבקין זה מותג". לא מספיק מנסים להעיף את בשבקין, גיא רוצה לקחת לנו את בשבקין האמיתי ולהפוך אותו לאיתי? למזלנו בשבקין לא רק שחצן, הוא גם עקשן וראוותן. תודה לאל, המותג והעונה ניצלו בינתיים. בנוסף, מעודד אותי מאוד שהמותג התחיל לדבר על עצמו בגוף שלישי, זה מזכיר לי נשכחות.
 
טריוויה בהפוכה
 
פרק אחד בלבד אחרי שנאלצתי לשבח את ההפקה על שיפור ברמת האתגרים, הם באים ומוכיחים בדיוק ההיפך עם עוד קרב מיותר על אי הגלות בו בוחנים את עידן ואפרת במיומנות הקשה של לענות על שאלות טריוויה כשהם תלויים מעמוד, עם הראש למטה והרגליים בעננים. לא זאת בלבד שעליהם לענות סך הכול על ארבע שאלות נכון בכדי לנצח. אני מבין שהיה קשה למצוא אתגר שבו יש לאפרת סיכוי מול עידן, אבל זה היה ממש לא יצירתי ומשעמם. אז אפרת ניצחה והבנתי שאפשר לקום מהשינה.
 
שקרן בלתי נלאה
 
בינתיים בקניבה, אריק עושה לנו ביבי ומתחיל לשקר לכולם ולסכסך ביניהם במטרה להעיף את בשבקין. אריק אמנם חי באשליות שהוא מנהיג אבל אם יש משהו שהוא כן מציאותי לגביו זה מה הוא באמת שווה ולכן שלושת הבנים החזקים, גיא, איתי ובשבקין והברית ביניהם מאיימת עליו. ברית הבנות לא מפחידה אותו והוא מעדיף להגיע איתן לאיחוד. אריק אומר ש"בשבקין מספיק טיפש אז אני יכול לעבוד עליו בקלות" ולכן הוא מוכר לו את הרעיון להעיף את גיא או את איתי, רק בשביל ללכת מיד אחר כך לאיתי החכם לא יותר ולהגיד לו שבשבקין יוזם את ההעפה שלו או של גיא ושהוא בגד בברית שלהם. אפשר היה לסלוח לאריק על זה שהוא מוגבל, חלש, מעצבן, שקרן וחי באשליות אבל הפעם הוא נסחף, מנסה לחבל לנו ככה במותג. אני סמוך ובטוח שהקארמה כבר תסגור איתו את החשבון. כאילו זה לא מספיק, מיד אחרי שזרע את זרעי הסכסכנות אצל הבנים, אריק הולך לעבוד על הבנות ואומר "הבנים קודחים, אחד נגד השני" ומשכנע גם אותן להעיף את בשבקין.
 
אני מוכרח לומר שאמנם להבדיל מרוב המוגבלים שלוהקו לעונה הזו, אריק מבין את חשיבותה של אסטרטגיה, אבל הוא כל הזמן רץ פול גז בניוטרל מה שכמעט הרג אותו כשהוא חשף את האסטרטגיה שלו בפני מאיר שמיד שידר אותה לכל שאר השבט. למזלו הם שכחו אבל הוא ממשיך בשלו ומפזר שקרים לכל עבר מה שבשלב מסויים יתנקם בו. המזימה נגד בשבקין קיבלה תפנית כשגיא הראה שיש לו קצת שכל בקודקוד, הבין שהכול ב"הישרדות" זה מספרים וניסה להוציא מנטע-לי מה תהיה ההדחה הבאה. ההתחמקות שלה הבהירה לו שאם הוא מעיף את בשבקין הוא ואיתי נשארים במיעוט והם הבאים לעוף ולכן עליהם לשכנע את אריק לפרק את ברית הבנות. למורת רוחו של אריק, גיא מקבל בזאת את צל"ש האסטרטג של הפרק.
 
הענק הירוק
 
אחרי לילה של שיחות נפש עם אפרת על האי, בו עידן נחשף בפניה כמוזיקאי ואילו שר לה שיר, אפרת חוזרת לקניבה מאוהבת לחלוטין ועידן מאמין שאם הם ייפגשו באיחוד היא תוכל להיות בת בריתו. היא מספרת לכולם איזה אמן מדהים הוא והוא מספר לכולם שהיה כיף איתה על האי ושהיא בחורה חזקה. הענק הירוק מיד מרים את הראש ולא אני לא מדבר על איגור, כי דיווה מקבלת התקף קנאה מטורף רק בגלל שלהזכירכם עידן מזכיר לה את האיש שאיתה. דיווה אומרת "הוא אמר שהיה להם מאוד נעים ושאפרת מאוד חזקה. הסתכלתי עליו ותהיתי מה זה אומר, אם עידן רואה בזה פוטנציאל ואמרתי שאני צריכה להמשיך ולהתבונן". אני דווקא אוהב את הרעיון הזה, כל עוד יהיה מדובר בהתבוננות שקטה ודיווה תמלא פיה מים, לפחות לכמה ימים.
 
בארו בטוחים שיש צדק במשחק (מעניין למה?) ואחרי שראו שלקניבה יש עצי פרי באי מחליטים לחפש עצים על האי שלהם מה שמעלה אצלי את התהייה למה לקח להם שבועיים להבין שאם אין אוכל, כדאי לסרוק את כל האי ולחפש מזון. בדיוק כמו באי של קניבה הם מוצאים די מהר עץ מנגו וליד, גם זה בדיוק כמו באי של קניבה, שם יש את אריק, הם מוצאים נחש ענק. איגור מיד מזהה את הפוטנציאל של הנחש ובדרכו המיוחדת אומר "תיכנסו בו, תיכנסו בו זה אוכל" ויואב מגדל רק לשנייה ביצים ועורף לו את הראש עם המצ'טה מה שמעלה אצלי תקוות שאולי ניפטר גם מהנחש השני, אריק, ממש בקרוב. חזרה במחנה איגור פושט את עורו של הנחש בלי בעיה מה שמוכיח שאם הוא היה צריך לאכול את מאיר הוא היה עושה את זה בלי להניד עפעף. חלק מהשבט אוכל את הנחש וחלק נגעל. דיווה הצמחונית אומרת "כשחשבתי שאני אוכלת נחש זה מאוד הגעיל אותי וכשטעמתי את הטעם זה מאוד טעם לחיכי". אי אפשר שלא להיגעל מדיווה, ולא רק בגלל הפנים שלה או הניסיון שלה לדבר בשפה גבוהה למרות שהיא פרחה מזדקנת. עיקר בגועל בא מההבנה שהיא הייתה אוכלת גם את ילדיה בשביל לשרוד ושהיא הייתה מוכרת את בעלה רק בשביל דקה עם עידן.
 
 
התרגיל המסריח
 
כמו תמיד, אפשר לסמוך על שבט קניבה שניצחון במשימה יגיע בעיקר בעזרת רמאות. כולם מתאגדים נגד המותג בשבקין ולאחר שברור שרק איתי יכול להגיע לתיקו איתו, הם מחליטים להפסיד לו בכוונה ולהביא את הקרב לשובר שוויון. המותג מוכיח לנו שהוא לא טיפש ומבין מהר מאוד שעובדים עליו, הוא שואל את גיא "אתה באמת התאמצת עכשיו?" אבל זה עוד היה בגדר החשד עד שהגיע תורו של המנהיג בפני עצמו, האיש בעל אלף הכישרונות (כישלונות יהיה יותר מתאים), אריק. אריק שניסה לרמוז לאיתי שלא יתאמץ כדי שהניצחון יהיה אמין, עשה את זה בדיוק כמו השקרים שלו, פול גז בניוטראל כאמור ונתן ישר קלט אותו. הוא הבין שתקעו לו סכין בגב וכרגיל זה הכניס לו טרוף בעיניים ושירה בלב "הרגשתי עכשיו שלוקחים סכין, מכניס את הסכין ועושה סיבוב כדי שהפצע ייקח לו יותר זמן ואחרי שעשו את הסיבוב הביאו עוד משיכה. הרגשתי את הכאב הזה, הרגשתי שבואנ'ה הכאיבו לי, הכאיבו לי בלב, כאב לי". בואנ'ה, מישהו הבין את הסיפור של בשבקין על הסכין? נכנס, הסתובב, נמשך? בואנ'ה?
 
 
מועצת ה"חכמים", מועצת העצלנים, מועצת התככנים
 
מועצת השבט התחילה, זוארץ הצליח להוכיח לשבט קניבה שהם עצלנים (זה לא קשה), אריק אמר שהם יותר טובים מבארו (גם זה לא קשה אבל קניבה לא ממש הצליחו בזה) וכולם תולים את ההפסד במשימת החסינות, ביד של איתי שנרדמה (זה כבר קל, הוא באמת הפסיד להם את החסינות). כאילו לא מספיק שהוא על הכוונת, זוארץ מכוון את החצים לבשבקין כשהוא גורם לו להגיד שהוא היה מצליח יותר מאיתי ושאנסטסיה ונטע-לי תורמות הכי פחות בשבט. נטע-לי מיד מגינה על עצמה ואומרת שהיא עושה המון, אנסטסיה יושבת ושותקת כי ברור לה שהוא צודק ואז אנחנו עדים לריב של רבע שעה בין נטע-לי לבשבקין. היה משעמם, והתודות לעורך שלא ידע מתי לחתוך. בשבקין מזכיר לנטע-לי את השקר שלה במשימת הפרס והיא כמיטב מורשת קניבה ממשיכה לשקר ואומרת שהיא חשבה שהכוס בפנים ושכל הטענות שלו זה "עוד פעם מילים כמו חול ואין מה לאכול". אנסטסיה, כמיטב מורשת קניבה, מנסה לסכסך ולוחשת לנטע-לי "הוא ניסה להגיד שאת שקרנית" בתקווה שלא יראו את השתיקה כהסכמה שלה עצמה, כי ברור שהיא לא עושה כלום. זוארץ מעלה את הנצחון של איתי שניתן לו על ידי חבריו ושוב, תודות לעורך שלא ידע מתי לחתוך, אנחנו שומעים שיחה ארוכה על זה, כאילו לא מספיק שזה קרה לפני חמש דקות בערך. בשבקין מסביר שהוא היה נותן לאיתי את הנצחון אם היו אומרים לו רק וסותם לכולם את הפה. לאיתי זה גורם לתת או לוותר על שרשרת החסינות, אני לא ממש יודע, הודות לשטות המרתיחה של ההפקה שדחתה את ההדחה לפרק הבא, רק בשביל מיחזור הפרומו על העפתו של בשבקין בתוספת "חכו לפרק שיתחיל בהדחה" שגם הוא קטע ממוחזר מהפרק שהדיחו את מאיר המסטול הסטלן.
 
המשפטים של הפרק
 

  • "היד לא רדומה? הכל בסדר? צריך אותה ערה מאוד עכשיו". הכותבים של זוארץ שלחו ידם בכתיבה קומית והמנחה בובה זוכה להסתלבט על איתי.

 

  • "אריק, אני מקווה שככה אתה לא בודק רפלקסים כי מצבם של החולים לא טוב". הכותבים של זוארץ ממשיכים להסתלבט הפעם בלי פאנץ' מי יודע מה.

 

  • "יש לי רפלקסים טובים, כטניסאי ומטקות". גיא, סולל את דרכו להפסד מול אנסטסיה באתגר החסינות.

 

  • "אני כנראה לא שחקן כל כך טוב כשאני לא רוצה לשחק". אריק, בתגובה לכישורי העמדת הפנים שלו כשהפסיד בכוונה לאיתי. הייתי מצפה שאדם מוגבל כמוהו, שיודע הפסד מהו, יידע בדיוק איך נראה הפסד.

 

  • זוארץ - "אפרת אני רואה שאת מתפללת שם", אפרת - "לא התפללתי, גירד לי האף". אפרת, מוכיחה מקוריות בשקרים.

 

  • "היום אני מאוד רגוע ושליו, אריק אמר לי, תשמע בשבקין, אתה יכול להיות רגוע ושליו. כשאריק אומר את זה אני סומך עליו". בשבקין מוכיח שהוא יותר טוב בזיהוי מחבלים מאשר בזיהוי נחשים.

 

  • "כשהגלים מתחזקים החזקים מתגלים" - המותג בשבקין, שואב כוח מהגיאות ומתחיל גם להתפלל ליתר בטחון.

 

  • "זה כמו לשלוח אותי לקרב בלי כדורים. חד משמעית". בשבקין על התרגיל המסריח של חבריו לשבט. כרגיל אצל בשבקין, הכי נוח ללכת לעולם המושגים הקרוב אליו ולסיים את זה ב"חד-משמעית".

 

  • "בגלל שיש לי אופי חם וטמפרמנט חם וכל הסביבה יודעת מי זה בשבקין, אז גיא ייעץ לי להוריד פרופיל. הבעיה היא שזה לא כל-כך מתאים לבשבקין, כי בשבקין קשה לו להיות שקט ולהוריד פרופיל, כי זה אני, בשבקין זה מותג". המשפט של הפרק, שווה ציטוט חוזר.

 
בפרק הבא, דיווה בוכה (יששששש !!!!), עידן וגיא שוב נלחמים האחד נגד השני, הפעם על נצחון במשימת הפרס ואיגור מתוודה בפני מעיין שיש לו זין קטן או בשפה הייחודית שלו "בולבול קטן ולא שטורנגול" מה שכנראה יגרום לאחרונת המעריצות שלו לוותר עליו. מעיין דווקא מתלהבת ואומרת "איגור הוא מדהים, החיבור הוא כיפי". לי נשאר רק לתהות על איזה חיבור היא מדברת. אולי היא אוהבת את זה משוחרר.

הכותב הוא כותב הבלוג מיומנו של פסיכופט מתורבת

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
עם...
אליי 01.02.09 (15:53)