מס' צפיות - 490
דירוג ממוצע -
מהפכן הזמר העברי
קשה לראות את המוזיקה הישראלית ללא נוכחותו של אריק איינשטיין אשר נחשב כמפתח הרוק הישראלי ומגדל דור הביניים של היוצרים הנחשבים ממיקי גבריאלוב ועד שם טוב לוי.
מאת: רועי אורן 27/01/09 (21:17)

בתחילת חודש ציינו את יום הולדתו ה-70 של אריק איינשטיין. אריק איינשטין נולד בתל-אביב והיה אלוף הארץ לנוער בקפיצה לגובה ובהדיפת כדור ברזל. כמו כן שיחק כדורסל בה"פועל תל-אביב" וכונה "האריה" בשל יכולתו הטכנית הגבוהה.

 

איינשטיין חלם להיות מד"ס (מדריך ספורט) בצבא אך בשל קוצר הזמן קיבל את רצון אביו ונבחן ללהקת הנח"ל. הוא התקבל ללהקה והשתתף בתוכניות:"צריך לחיות "ולא לצאת מהכלים". לאחר שחרורו בשנת 1959 הצטרף לתיאטרון "הסמבטיון" שהקימו מרדכי בן-זאב וזאב ברלינסקי . בין השאר שיתף פעולה עם אורי זוהר, זהרירה חריפאי ואילנה רובינא. באותה תקופה שיחק בהצגות בתיאטרון "האהל" למרות שלא למד משחק.

 

בשנת 1960 הוציא איינשטין תקליטון ובו ארבעה שירים (פונדק, השעות הקטנות של הלילה, היא הייתה בת 17 ועיר לבנה) אח"כ הצטרף להרכב שנקרא:"הצעירים" תחת השם הבדוי ארי גורן.

 

בשנת 1962 מופיע אריק בהצגה :"אירמה לה דוס" בתיאטרון "הבימה" שמעניקה לו הכרה תרבותי וכן הוא מופיע ב"חמאם" בהצגה "משלי ערב" שכתבו חיים חפר ודן בן-אמוץ. כמו כן הוא מופיע עם אילנה רובינא תחת צמד "הגפרורים" בשל גובהם ודקיקותם הרבה.

 

בשנת 1964 הצטרף לשלישיית "גשר הירקון" בה שיתף פעולה עם יהורם גאון ובני אמדורסקי. באותה שנה הופיע לראשונה בפסטיבל הזמר והפזמון ושר שני שירים "אותך" עם גשר הירקון "והרחק בלילה" שהוא שר לבד. וכן השתתף בסרטו של אפריים קישון:"סלאח שבתי" שזכה בגלובוס הזהב והיה מועמד לאוסקר בקטגוריית הסרט הזר בעולם.

 

בשנת 1966 הוציא את אלבום הסולו הראשון:" שר בשבילך" שהורכב מפזמונים פרי עטה של דפנה אילת. כעבור שנה חבר לג'וזי כץ ולשמוליק קראוס והוקמה שלישיית "החלונות הגבוהים" שהוציאה אלבום אחד שאת כל לחניו כתב שמוליק קראוס.

 

בשנת 1967 פוגש אריק יוצר צעיר אשר השתחרר מלהקת הנח"ל בשם שלום חנוך. אריק מתרשם משלום ומקליט ב1968 תקליטון  שאותו הלחין שלום חנוך למילים של מאיר אריאל ושל אריק עצמו.

 

בשנת 1968 עובר אריק מחברת סיביאס להד ארצי ומחליט להקליט את שיריו שוב התקליט השני עם שלום חנוך "מזל גדי זוכה להצלחה כבירה והופך את אריק למחולל מהפך הרוק הישראלי.

 

זוהי התחלת הקריירה של איינשטיין שנמשכת גם היום למרות שאינו מופיע.

הכותב הוא אני כרגע סטודנט לתקשורת אשר כותב בנושאים שונים מספורט ועד רווחה ואקטואליה . כרגע אני לומד באוניברסיטה הפתוחה (אולי זה ישתנה בעתיד)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
אחלה מאמר
שירן עמנואל 30.01.09 (16:08)