מס' צפיות - 926
דירוג ממוצע -
הישרדות איי הפנינה, פרק 8 - צער בעלי חיים
פרק מוצלח, אינטנסיבי ומעניין שבמהלכו התעללו לא אחת בחיות עד כדי שרציתי להתקשר לצער בעלי חיים.
מאת: טמיר כהן 25/01/09 (11:05)

כמו שצריך לדעת לבקר, צריך גם לדעת לשבח והפרק הנוכחי היה פרק אינטנסיבי מאוד ומעניין. האתגרים היו משובחים ומוצלחים ואם רק הפורמט לא היה מורח כל דבר על שעה וחצי וכולל יותר מדי קשקושים וזיבולי שכל, זה היה יכול להיות מושלם, אבל אני לא חי באשליה שהתכניות הולכות להתקצר. מצד שני, אי אפשר שלא להזכיר שוב את התערבות ההפקה בפרקים הקודמים, שגרמה לכך שלמרות ששבט בארו שלטו באתגרים והגיעו פעם ראשונה להדחה בפרק הזה, עכשיו שני השבטים מונים את אותו מספר חברים, שמונה, בגלל המעבר של מאיר לשבט קניבה. זו דוגמא טובה כיצד התערבות קטנה של ההפקה, יכולה להרוס את כל יחסי הכוחות שנוצרו במשחק.

 

הפרק השמיני היה פרק שבמרכזו עמדה התעללות קשה בחיות, לאורך כל הפרק נפגעו, לכאורה לפחות, עוד ועוד חיות עד כדי כך שהצטערתי שההפקה לא בחרה לשדר בתחילת הפרק את השקופית הידועה "אף חיה לא נפגעה במהלך צילומי הפרק הזה, לכל החיות שלום", זה אולי לא היה מדויק, אבל ההפקה מעולם לא התקשתה לשקר לצופים, אז לפחות שיעשו את זה בדברים חשובים.

 

קראו עוד בפרשן על הפרקים הקודמים בהישרדות 2:

הישרדות איי הפנינה, פרק 1 - תגדיל לי בדולר

• הישרדות איי הפנינה, פרק 2 - ים של טיפשות

הישרדות איי הפנינה, פרק 3 - הבובליל של העונה

הישרדות איי הפנינה, פרק 4 - שפכו את דמם

הישרדות איי הפנינה, פרק 5 - לא מתרומם

הישרדות איי הפנינה, פרק 6 - עונה חדשה, אותו תרגיל

הישרדות איי הפנינה, פרק 7 - בוחשים קודחים ובוחשים

 

תצאי בחוץ

 

הפרק כולו היה בסימן ההעפה הצפויה של מיכל משבט בארו, אז היה די ברור שכרגיל היא לא תעוף. כל תחילת הפרק הוקדשה בכדי להבהיר לנו שמיכל מועמדת להעפה. בארו גייסו את מיטב הקלישאות כדי לעזור להפקה ביצירת מסך העשן. דיוה אמרה שמיכל "מאז שמאיר הלך, לכאורה בתוכנו, אבל רק לכאורה. מיכל היא אאוטסיידרית". עידן מזכיר לנו ש"בסוף, כל העיקרון של המשחק זה מספר האנשים שאיתך" או בקיצור, כמות האנשים שההפקה לא העבירה מהשבט שלך סתם אחרי שניצחת. אריק שנבחר ללכת לאי הגלות יחד עם מיכל, לא מבין מדוע שלחו לשם מישהי שהולכת לעוף. כנראה שהוא לא מבין איך דברים פועלים בהישרדות שהרי ברור שהיא נשלחה בגלל שהשבט שלה לא רוצה אותה וכדי לאפשר לה לשרוד בעזרת אליל החסינות האישית. אריק מוסיף שחשוב לו שהפרטנר שלו יהיה מספיק חלש כדי להפסיד לו (כלומר, מוגבל) יספק לו פרטים על השבט המתחרה (כלומר עיוור ותמים) ויקשור איתו קשר טוב למקרה שיהיה איחוד (כלומר, גם כן נואש). הוא אולי עילג ושקוף אבל יפה לראות שאריק חושב אסטרטגיה. גם כשמבטיחים לו ולמיכל שוקולד, אריק מכריז על השוקולד כנשק אסטרטגי.

 

הדו קרב באי הגלות, כולל הפעם אתגר בו אריק ומיכל נקשרים זה לזה בשרשרת ביד אחת ומקבלים מברשת עם צבע. זוארץ קורא כל פעם שם של איבר בגוף והראשון שצובע אותו אצל יריבו מקבל נקודה. האתגר היה מרתק. בשלב מסוים אריק הוביל והכריז "אפשר כבר היה להריח את השוקולד באוויר" כך שחשבתי כבר שהוא בטוח מפסיד. הופתעתי במיוחד שכשזוארץ קרא "חזה", אריק הצליח למצוא אותו אצל מיכל, גם בלי מיקרוסקופ ומצד שני הוא רופא, אז סביר ששיעורי האנטומיה עזרו. אריק מנצח באתגר וגם הוא מוסיף קלישאה למדורה "אני חושב שזה היה הניצחון הכי מתוק שהיה לי במשחק" ומוסיף "מתישהו אנשי שבט קניבה יגלו שאני לא אמין, יגלו שאני בוגד בבריתות, יגלו שאני סוכן כפול בין שני מחנות ואז האש תהיה מכוונת עלי, אז אני אצטרך את פסלון החסינות". שמישהו יזכיר לו שלקח למאיר חמש דקות לחשוף את פרצופו בפני כולם. מצד שני, למזלו של אריק, שבט קניבה לא התברך בשכל וכנראה גם בזיכרון די קצר. בינתיים בשבט קניבה נהנים מהפרס היוקרתי שקיבלו, לחם וחמאה. איתי טוען שזה יותר טוב מסקס, גיא בטוח שזה מקפיץ את השבט הלאה ורק מאיר מזכיר להם שזה "כולה חתיכת לחם עם מרגרינה מסריחה". צודק ככל שהוא יהיה אני לא מתפלא שהוא היחיד ששם לב, מאיר בהחלט יודע דבר או שניים על סרחון.

 

הפסקת הקאה קצרה או צער בעלי חיים, פרק א'

 

לפני הכול, אנו מגלים שנמצא פתרון יצירתי לכך שהסיר נלקח מבארו. לא יודע אם זה היה כך מהתחלה או שההפקה החליפה להם את זה, אבל מסתבר שהמימיות הן מברזל, אז עידן חותך אותן עם המצ'טה והופך אותן לפינג'נים ואז בארו מרתיחים בהן מים ומבשלים אורז. אם הוא חשב על זה לבד ותסלחו לי שאני מטיל ספק כי הרגילו אותנו, אז כל הכבוד. דיוה מספרת לנו שהיא נמשכת לאנשים חזקים כמו עידן והולכת מיד לדוג אותו על החוף. הוא גם מזכיר לה את האיש שאיתו היא התחתנה מה שגורם לי לחשוב שגם הוא ישנא אותה בקרוב.

 

עידן תופס דג ודיוה מתרגשת "בחיים שלי לא שמחתי לראות דג מת כמו שאני שמחה עכשיו. אנחנו מצטערים מאמי, אנחנו בדרך כלל לא הורגים בעלי חיים, אין לנו ברירה, זה או אנחנו או אתה". שני דגים מתו במהלך צילום הפרק הזה, ההתנצלות לא התקבלה.

 

עידן אומר "קצת חלבון" ונובח, דיוה נובחת בחזרה. אני נזכר שבפרומו מכרו לנו את זה כגרגורי אהבה ביניהם, כמה פאטתי, אבל כבר דיברנו על הפרומואים התלושים מהמציאות.

 

עידן ודיוה חוזרים עם הדגים למחנה ואיגור אומר "בחיים לא ראיתי דג כזה, יש לו יותר דם משיש לי", אבל כולנו זוכרים איך איגור דימם כמו כוסית כשבשבקין גמר עליו בפרק הקודם. אחרי צלייה על האש קניבה יורדים על הדגים ומעיין מסכמת "אופיר ישב ופירק לדג הזה את העיניים ואת המוח" אופיר מוסיף "אכלתי את כל השאריות שאף אחד לא רצה" ואני רק חושב שכנראה הוא רגיל לקבל את השאריות שאף אחד לא רוצה גם בקהילת הגייז.

 

זו נבלה וזו טרפה

 

לא שכחנו שבארו הפסידו בפרק הקודם בקרב החסינות ועליהם להחליט את מי להעיף. על הגריל נמצאות סיון ומיכל. מירית מזכירה לאיגור שמיכל היא בנאדם ושהיא נעלבה בשבילה כשהוא הציע למאיר לקחת אותה במקום את הסיר. איגור אומר "זה מעליב אבל וואלה אין שום תועלת". מעיין יוצאת להגנתה "יש לה תכונות אופי מאוד מרגיזות, מאוד לא נעימות אבל יחד עם זה היא לא כמו מאיר. היא לא עושה כאן רעש וצלצולים וריבים וגועל נפש, היא בשקט רוב הזמן. היא אנוכית. היא חזירה בנוסף לכל". המשפט עם חברים כאלו, מי צריך אויבים מתבקש מאוד כאן.

 

אופיר שרוצה להגן על מיכל, מזכיר להם מה בדיוק סיון שווה "אני לא מאמין ששיקולים אישיים פה שמבחינת את מי אנחנו אוהבים כאן ומי לא זה צריך להיות שיקול להדחה. סיוון עם כל הכבוד, לא שווה כלום באתגרים ולהגיד שהיא לא שווה כלום זה הגזמה". אני דווקא חושב שהיא די שווה אבל לא באתגרים. מצד שני זה לא מדבר לאופיר. עידן אומר שצריך לחשוב על זה ואופיר מבקש ממנו לשים את זה ב"צריך עיון". שבט בארו החליט שההעפה של עידן צריכה עיון. וואלה נשמע מדויק.

 

צער בעלי חיים, פרק ב'

 

מאיר מחליט להתפשט ולהשתזף בעירום כשהוא שוכב על הבטן. אנחנו מגלים שהוא אולי בובליל אבל התחת שלו פרידמן. משום מה הוא מחליט שהבנות תערכנה את זה אז הוא שוכב להשתזף ממש ליד אפרת ואנסטסיה. אפרת כמובן לא התרגשה אבל לאנסטסיה זה התברר כקשה יותר מכל מה שעברה עד כה בהישרדות, האמת אפשר להבין אותה, היא לא עשתה כלום, אז למה זה מגיע לה?. אבל מילא אנסטסיה ושאר הבנות, הן נמלטו מהמקום כמו תרנגולות אחוזות תזזית ונטשו מאחור את הפרגית השבטית, צ'יקיטה שהלב שלה כנראה חלש יותר משלהן. צ'יקיטה לא עמדה במראות ונראתה מעולפת מאיר שם לב וצעק "משהו קורה לצ'יקיטה, אני חושב, צ'יקיטה אכלה מכת שמש" והוסיף "ציקיטה לא להתעלף, זה לא הזמן" ואני חשבתי לעצמי, מאיר, עירום, אומר לה שזה לא הזמן להתעלף, מה הוא בדיוק תכנן לעשות לה? לקח לי עשר דקות להירגע מהסרטים האדומים שאכלתי.

 

עם חברים כאלו

 

בקניבה אין כנראה גבול לצביעות. אריק חוזר מאי הגלות עם השוקולדים ומכין לגיא הפתעה ליומולדת "נשק אסטרטגי" להזכירכם. געושים לגיא הפתעה ודוחפים לו שוקולד לפה. אפרת מתרגשת ואומרת "זה היה כיף ככה פתאום, תחושה של חברים ולא תחושה של אנשים שכורתים בריתות אחד עם השני או רוצים לתקוע סכינים בגב אחד לשני" ואני מבין שהתחושה הזו של חברים פשוט לא מוכרת לה ולא קרתה לה מעולם.

 

קניבליות או צער בעלי חיים, פרק ג'

 

במהלך אתגר החסינות האישית, נפגעו כמה פרות והשורדים נקראו להתעלל בגופותיהן מול המצלמה. בידיים קשורות הם תקפו שישים קילו בשר בקר חי שנתלה על עמודים ועם הפה בלבד הם התחרו מי יחזיר יותר בשר לצלחתו או בקיצור, התחרו מי יצליח להתאפק הכי טוב מלאכול אותן וזהו. דיוה הצמחונית מכריזה שהיא עושה את זה בשביל הילדים ואני מבין שאם היא תצטרך להשאיר גופות של חבריה לשבט בדרך לניצחון, היא תשאיר. בשלב מסוים נתקעת לאיגור חתיכה בשיניים, מעיין הנשמה באה לעזור לו ומחלצת את זה משיניו ואז מוכיחה שאדם לאדם זאב ושמה את זה בצלחת. ההפקה מלווה את האתגר בפסקול של אריות שואגים כאילו מדובר בעוד פרומו מבית המטבחיים שלה, תרתי משמע. זוארץ, שקיבל כנראה הוראות בימוי מוקפדות מתאר בדרמטיות "עידן כמו אריה בסוואנה, מצליח לנעוץ את השיניים ולקחת עוד חתיכה". הוא מוכיח לנו שהפרשנות שלו בזמן האתגרים עוד יכולה לרדת עוד יותר נמוך, דבר שלא חשבתי שהוא אפשרי. גם לאופיר נתקעות חתיכות בשיניים וסיון מוציאה לו אותן בדרך שנראית כמו נשיקה צרפתית, לו רק זה היה מזיז לאופיר. היא לעומת זאת מראה שנשארה בה עדיין אנושיות ושמה את החתיכות בצלחת של אופיר. מעיין מסכמת לנו את המשימה ואומרת "משימה קשה לעיכול תרתי משמע" ואני מופתע שהיא הצליחה לחשוב על משפט מורכב כזה.

 

הקטע של הפרק היה גם הוא המהלך המשימה. מיכל עמדה לנשוך חתיכה ענקית מהבשר ודיוה באה ותפסה את זה. כל אחת החזיקה את החתיכה בפה והן התחילו להיאבק על זה. או אז, באדיבותה של דיוה, גילינו שיש כזה דבר לדבר עם העיניים. קבלו תמלול של מה שדיוה אמרה "הסתכלתי על מיכל בעיניים ושידרתי לה מה זה כדאי לך לעזוב את הנתח הזה. הסתכלתי והסתכלתי והעיניים שלי אמרו, מיכל תרפי תרפי זה יעמוד לזכותך ברגע האמת". בסוף לאחר קרב ארוך, עידן בא להציל את אהובתו והוציא את הנתח ממיכל. אני בעיקר התפלאתי איך מיכל לא הקיאה על דיוה, לעמוד חמישה סנטימטר מהפנים של דיוה ומהאיפור הקבוע שלה, במשך כל כך הרבה זמן בלי להקיא, זו ההישרדות האמיתית !

 

עידן זוכה בחסינות האישית לאחר שהצליח לא לאכול בדרך לצלחת לא פחות מ3.5 קילוגרם בשר. אני רק מדמיין איזה ענפים חברי שבט קניבה היו צריכים כדי להוציא את השאריות מהשיניים.

 

בטיפול או צער בעלי חיים, פרק ד'

 

במועצת השבט הפעם, פתחו שולחן טיפולי לשבט הקניבאלים ובאופן מפתיע לא נפגעה שום חיה במהלכו, אבל אין ספק שהתעללו בחיה, איגור. מועצת השבט הייתה ארוכה ומייאשת כמו בעונה הראשונה ואני מקווה שלא חוזרים לזה. בחלקה הראשון פתחו שולחן על מיכל וניתחו את הסיבות להוצאתה מחוץ למעגל המקובלים. מיכל עצמה חשבה שזה בגלל שהיא מרוחקת אבל דיוה אמרה שזה בגלל שהיא סוציומטית ואוכלת מתי שבא לה למרות ההקצבה. מיכל לא מבינה שלפעמים צריך לדעת לשתוק ומספרת לכולם על החונטה של השבט, איגור דיוה ועידן שקובעים מה עושים ומה אוכלים ושכולם מפחדים לפתוח את הפה. דוגרי צודקת, אבל כמו שאמרתי צריך לדעת מתי לשתוק ואני מתפלא שאופיר לא הסביר לה את זה. עידן בחור טוב, מתנצל אם הוא פגע בה אבל מסביר שאין ברירה לעשות הקצבת מזון ושמישהו צריך להיות הקשוח. יואב שתבקש להגיב משתף אותנו בפנטזיות שלו ואומר "בסיטואציות כאלו בנאדם צריך להיות פסיבי או אקטיבי, ברגע שבנאדם בוחר להיות פסיבי, אי אפשר אחרי זה לבוא ולהתלונן". אהבתי איך יואב מעביר מסרים לאופיר ככה בין השורות. אופיר מעביר את המתקפה לסיון ואומר שהיא לא עושה כלום.

 

או אז מגיעה ההתעללות בחיה, כלומר באיגור.  סיון אומרת שגם כשהיא הציעה דברים לא התייחסו אליה והיא זכתה ליחס מזלזל מאיגור. הוא אומר שהיא רק בוכה והיא עונה לו "זכותי להתבכיין, זכותי אם משהו כואב לי. מי אתה אבא שלי שתגיד לי מה אני מתבכיינת, מה זה מפריע לך? ואתה מה שאתה יודע לעשות זה להתפרץ ולהוציא את הזעם שלך על כולם ואני מצטערת אני לא מתכוונת להיות שק החבטות שלך שכל יום אתה תבוא ותצעק ותוציא עצבים ותפרוק זעם באמת, זה, עד לפה. יש דברים של יחס מינימאלי. זה לא קשור לפינוק שלי כי לא רק עלי אתה צועק ומתפרץ". אהבתי איך היא קיבלה חוט שידרה בדרך הביתה ואיך היא הכניסה לחיה. גם איגור לא תרם הרבה מלבד לגרד לעצמו בגב עם המצ'טה. ממשיכים לדבר על היחס של איגור וההצעה לקחת את מיכל במקום הסיר אבל זה כבר לא משנה כי סיון השפילה אותו מספיק בשביל כולם. כדי שנבין שמדובר בהתעללות בחיה זוארץ מפרשן "איגור, הבנות מתארות פה כאילו אתה השור הזועם של השבט". איגור עונה "אני לא כזה השור הזועם, אבל כשצריך לזעום אני זועם". זה כבר היה מאוד מרגיז, זה קצת כמו להגיד על אישה מוכה שהיא ביקשה את זה. לא יודע, האיגור הזה לא בא לי טוב.

 

לפני ההצבעה יואב אומר שמיכל הכי פחות תורמת וש"הסירה של מיכל טבעה" אבל יואב כרגיל מבולבל קצת ואנחנו מגלים שגם הוא, כמו כל השבט, הצביעה לסיון והיא מודחת.

 

המשפטים של הפרק

 

"היא השתגעה על הלחמנייה כי הם לא אוכלים בשבט בארו. קצת שוקולד... נכנס בצק יצא סוד". אריק על מיכל, יודע איך לקנות בחורה.

 

"אריק שיחקת אותה, בשבוע הבא יש לי גם איזו חגיגה אישית, אני אגיד לך בדיוק באיזה יום". אפרת, מתרגשת מהשוקולדים של אריק ורוצה גם כן רופא שידחוף לה משהו לפה.

 

"מכים בי מין סטירות מלאות בשומן ודם וכל דבר אפשרי שנמצא שם", סיון מתארת את משימת החסינות האישית ומשלהבת את אינסטינקט ההקאה שלנו.

 

"אתה רואה את החתיכה היפה שמישהו כבר לעס אותה, אתה רואה את הרוק הזה ואתה חייב לבוא ולנשוך בדיוק שם". איגור, מנצל את ההזדמנות להחלפת מיצים עם חבריו לשבט. אני דווקא שמתי את הכסף שלי על אופיר.

 

"זה נורא קל שיש איזושהי כתובת אימייל "דיוה עידן ואיגור" ליחס לשם את הכול". דיוה, מכורה לפייסבוק.

 

בפרק הבא מראים לנו שמישהו עבר על החוקים והוא יודח בתחילת הפרק לפי הפרומו ששודר אחרי התכנית. אם זה אכן קרה (כי אני תמיד מפקפק בפרומואים, מסיבות ברורות), זה הולך להיות חזק. סופסוף קצת עניין בעונה הזו. כמובן שאחרי זה מראים לנו גם את קרב החסינות בין השבטים ומראים בדיוק מי נשאר אחרון מכל שבט כדי להרוס לנו עוד אתגר. אם אפשר להרוס אז למה לא? שלומיאליות לשמה. נקווה לפחות שבפעם הבאה, ירחמו קצת על החיות.

הכותב הוא כותב הבלוג מיומנו של פסיכופט מתורבת

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר