מס' צפיות - 387
דירוג ממוצע -
הישרדותו של ערוץ
כבר דובר לא פעם ולא פעמיים על הקשר בין תכנית הריאליטי "הישרדות" ובין מלחמת ההישרדות היומיומית של תושבי הדרום שבגינה יצאה מדינת ישראל למבצע "עופרת יצוקה". ההקבלה הזו גם הביאה להורדתה של הסדרה מהמרקע עד הודעה חדשה כי יש שסוברים שבזמן מלחמה אין מקום לתכניות בידור. אבל מלחמת ההישרדות של המשתתפים על האי בתכנית הריאליטי, היא כאין וכאפס מול מלחמת ההישרדות הטלוויזיונית האמיתית, מלחמת ההישרדות הכלכלית.
מאת: טמיר כהן 14/01/09 (18:33)

שורדים פה
 
כבר דובר לא פעם ולא פעמיים על הקשר בין תכנית הריאליטי "הישרדות" ובין מלחמת ההישרדות היומיומית של תושבי הדרום שבגינה יצאה מדינת ישראל למבצע "עופרת יצוקה". ההקבלה הזו גם הביאה להורדתה של הסדרה מהמרקע עד הודעה חדשה כי יש שסוברים שבזמן מלחמה אין מקום לתכניות בידור. אבל מלחמת ההישרדות של המשתתפים על האי בתכנית הריאליטי, היא כאין וכאפס מול מלחמת ההישרדות הטלוויזיונית האמיתית, מלחמת ההישרדות הכלכלית של ערוץ 10. לפי הנתונים שהגיעו לעיתונים הערוץ נמצא בצרות. זה התחיל בביטול של צילומי תכניות דרמה חדשות, זה המשיך בקיצוצים במשכורות העתק של יעקב איילון ומיקי חיימוביץ' ובמאבק מתוקשר של לונדון וקירנבאום נגד הקיצוץ במשכורתם וזה המשיך בנסיון תמוה למלא את כל שאר לוח השידורים בתכניות של ליאור שליין היבשושי שנשלח השבוע לתפקיד אורח ב"ארץ נהדרת" על מנת לגייס עוד קצת רייטינג.
 
המטרה מקדשת את האמצעים?
 
נראה כי מבחינת הערוץ, לתכנית "הישרדות" יש תפקיד מרכזי במלחמה על הישרדותו ומהצד זה נראה כאילו הערוץ תולה בה את כל תקוותיו. הדבר ניכר היטב מהפרומואים הרבים לתוכנית שנראה כאילו השמידו כל חלקה טובה בערוץ. בשבועות הראשונים של שידור התכנית, עיטר באנר שקוף את ראש המרקע בכול התכניות האחרות בערוץ ואפילו נסחפו עד כדי הצגת שעון ספירה לאחור עד שידור הפרק, דבר ששמור בדרך כלל למעמדים כמו גמר התכנית.
 
אבל זה עדיין לא היה השיא, השיא הגיע אחרי הורדתה של הסדרה מהמרקע, "עד הודעה חדשה", בגלל הקרבות בעזה. יומיים אחרי הורדתה מהמרקע כבר החלו להריץ פרומו שהמסר העיקרי שלו הוא "לא יכולים לחכות". הפרומו מראה מה כל האחד מהשורדים לא יכול לחכות לעשות, מאיר לעשות בלאגן, דיווה ומירית לעשות שמח ובשבקין רק אלוהים יודע. ברור שהמסר האמיתי הוא שאנחנו לא יכולים לחכות לחזרתה של הסדרה. ואני שואל את עצמי, גם אם זה נכון, אני באמת צריך פרומו שיגיד לי את זה? ובכלל, למה להגזים?, אחרי ארבעה פרקים בלבד, למה להכתיר את עצמם בכתרים שהם עדיין לא קיבלו. הפרומו עלה בשבוע שעבר והשבוע גילינו ש"עד הודעה חדשה" במילון של ערוץ 10 זה אומר שבוע אחד בלבד ושמחר הסדרה כבר חוזרת. גם זה כמובן היווה תירוץ לפרומו חדש ובומבסטי שהמוטו המרכזי שלו זה "הם חוזרים" כאילו לא רק לפני שנייה מצמצתי והם הלכו ובכלל אני חייב לתהות, האם אני והם ראינו דיווחים שונים על המלחמה?.  לוח השידורים כולו מלא בשידורי חדשות ואני לפחות לא רואה שום הבדל בין מצב המלחמה בשבוע שעבר ובין מצבה השבוע. אז איך "הישרדות" חוזרת אם רק בשבוע שעבר ירדו עד הודעה חדשה? הם קיבלו ידיעות מודיעין שלנו אין? ואם כן, איך יעקב ומיקי התאפקו מלשדר אותן?. ברור לי שזה לא העניין, אבל הרושם שכל המהלך הזה יוצר הוא  של ספין ליצירת דרמה והגדלת הרייטינג ומאוד חבל שזה הרושם שיוצרים.
 
גם פרומו ה"חזרה" כובש כל חלקה טובה. היום למשל בתכנית של רפי רשף באמצע דיווחים על המלחמה הוא אמר שיוצאים להפסקת פרסומות קצרה ואז תיקן והסביר שמדובר בהפסקת תזכורת קצרה ומה שודר לדעתכם באותה הפסקה? הפרומו על חזרתה של הישרדות למרקע.
 
הנסיון להגדיל את הדרמה בעזרת פרומואים, שמתבררים ברוב המקרים כחסרי כל כיסוי, הוא לדעתי עלבון לצופים ומשיג את המטרה ההפוכה. את אותה טעות עשו בזמנו עם התכנית "לאהוב את אנה" שאינפלציה גבוהה של הפרומואים לקראת עלייתה, גרמה לחלק מהצופים להתעצבן ולוותר על הצפייה בה. ההתנהלות הזו היא מאוד מעצבנת ומצערת דווקא בגלל שהפרומואים עשויים במקצועיות מרשימה מבחינת בימוי, צילום ועריכה. ברור כי משהו בקבלת ההחלטות השיווקית לגבי איזה פרומואים להוציא פשוט לא עובד וחבל כי מלחמת ההישרדות של הערוץ, היא מלחמה אחת שבה היה צריך לדעת, לא לעבור את הגבול.
 
למה זה צריך לעניין אותנו? 
 
למה להעביר ביקורת על נסיונות יצירת הדרמה יש מאין סביב "הישרדות" כחלק ממאבק ההישרדות של הערוץ? האם זהו לא טריק מוכר ולגיטימי להגדלת הרייטינג?. יש טעם להעביר ביקורת, כי ברור לכולם שעולם הטלוויזיה הישראלי צריך את ערוץ 10 כאופציה נוספת וכתחרות לערוץ 2, למרות שבגלל הקרב על הרייטינג הערוץ הולך ונהייה יותר ויותר דומה לערוץ 2. אם הערוץ תולה את כל יהבו בחדשות ובתכנית "הישרדות" ואם הופכים כל דבר קטן בתכנית לדרמה גדולה, תוך זלזול באינטילגנציה של הצופים, כאילו הם היו "חכמים" כאחרון השורדים על האי, זה משדר יותר מכול פאניקה. אם קברניטי הערוץ מרגישים שכל מה שיש להם למכור זה הישרדות ומשדרים פאניקה, למה שאנחנו נאמין בהם ונצביע עם השלט?
 
אני מאמין שאפשר אחרת, אני מאמין שאם יתנו לה זמן "הישרדות" יכולה להפוך לשיחת הברזייה הבאה ואז לא יצטרכו ליצור דרמה יש מאין כדי להשיג עוד רייטינג. אני מאמין שהצופים אינם טפשים ושפרומואים כמו ששודרו בשבועיים האחרונים רק מביאים נזק ואני בעיקר מאמין שכדי הערוץ יתפוס את המקום הראוי לו, הוא צריך להמשיך לייצר תוכן איכותי כמו הדרמות הטובות שהוא הרים ולעשות את זה בצורה סבלנית, בלי לשפוך סכומי עתק על דברים. אפשר בהחלט לייצר טלוויזיה איכותית גם בלי שהיא תהיה יקרה. כמו שזה נראה מהצד, כל הכסף הלך על חטיבת החדשות ועם חדשות בלבד, טובות ככל שתהיינה אי אפשר להרים ערוץ שלם. אני לא יודע מה איתכם, אני אמנם מאוכזב מההתנהלות שלהם במלחמת ההישרדות הזו, אבל אני עדיין מחזיק להם אצבעות.

הכותב הוא כותב הבלוג מיומנו של פסיכופט מתורבת

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר