מס' צפיות - 1186
דירוג ממוצע -
אנשים חשובים שראוי לזכור
כאשר לא מציינים אנשים שתרמו לספרות ולהיסטוריה העולמית זה מוביל לשכיחת התרבות וההיסטוריה וכמו שאמר היינה:"עם שאין לו עבר אין לו גם עתיד"
מאת: רועי אורן 03/01/09 (22:34)

בשבוע שעבר הלכו לעולמם שני אנשים אשר השפיעו על ההיסטוריה והתרבות העולמית המחזאי הרולד פינטר והפרופסור סמואל הנטינגטון. פרופסור סמואל הנטינגטון שימש כפרופסור למדעי המדינה שכיהן כראש בית הספר ללימודים בינלאומיים באוניברסיטת הרווארד. רבים ממחקרו עסקו באסטרטגיה לאומית והפיכות צבאיות.

 

בסוף שנות ה-60 שימש כחבר במועצה לבטחון לאומי של הנשיא לינדון ג'ונסון ותמך במלחמת וייטנאם. בשנת 1993 פרסם הנטינגטון את ספרו:"התנגשות הציביליזציות " בו טען שבתום המלחמה הקרה התהווה סדר עולמי חדש המבוסס על 7-8 ציווליזציות אשר נבדלות הן בתחום התרבותי והן בתחום המדיני-אידיאולוגי. הספר זכה להצלחה רבה אחרי מתקפת הטרור של ה11 בספטמבר 2001. הנטינגטון נפטר ב24 בדצמבר 2008.

 

הרולד פינטר היה מחזאי, במאי טלוויזיה, סופר וכ"ו. פינטר נולד בהאקני פרבר של לונדון למשפחה יהודית למעמד הפועלים.

בשנת 1957 הוצג המחזה הראשון שלו "החדר בפני סטודנטים באוניברסיטת בריסטול. בשנת 1958 הוצג מחזהו השני "מסיבת יום הולדת אשר תחילה נכשל בבמות ואח"כ בעקבות הצלחתו של מחזה אחר :"השמש" גם המחזה הזה הצליח.

בתחילת שנות השבעים החל להתבטא פינטר בנושא זכויות האדם כאשר פרסם מכתבים בעיתונות הבריטית בהן הציג עמדות שמאלניות.

 

בשנת 1985 נסע עם עמיתו ארתור מילר לטורקיה ושם פגש בפליטים אשר נאבקו נגד השלטון, דבר זה הוביל אותו לשאת נאום חריף במסיבה שתוכננה לכבודו של מילר וכתגובה לכך הוצא מהאולם. מילר הצטף למחאותו. (מה שהוביל לכתיבת המחזה "שפת ההרים" שנכתב בשנת 1988 ) כעבור שנה ביקר פינטר את פלישת ארה"ב לאפגניסטן  ואת פעולות ישראל בשטחים. ב13 באוקטובר 2005 הוכרז פינטר בשבדיה כחתן פרס נובל לספרות. וב2007 קיבל את אות הלגיון הצרפתי.

פינטר כמו הנטיגטון נפטר בשנת 2008.

 

(בתמונה למעלה: הרולד פינטר)

הכותב הוא אני כרגע סטודנט לתקשורת אשר כותב בנושאים שונים מספורט ועד רווחה ואקטואליה . כרגע אני לומד באוניברסיטה הפתוחה (אולי זה ישתנה בעתיד)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר