מס' צפיות - 1433
דירוג ממוצע -
הישרדות איי הפנינה, פרק 4 - שפכו את דמם
מאת: טמיר כהן 03/01/09 (16:58)

פרק ההדחה והפרומואים הכינו אותנו למלחמה עקובה מדם, במועצת השבט, בין סכנין (נסרין) לבין המתנחל השרוט בשבקין. האי אינו גדול מספיק בשביל שניהם זעקו הפרומואים בדרמטיות. העניינים ביניהם אכן התלהטו בצורה קיצונית מאוד בפרקים הראשונים ורק הפה הגדול של אירית הציל את סכנין מלחזור הביתה ראשונה. הנקמה של נער הגבעות, בשבקין התבשלה והייתה אמורה להגיע לשיאה במועצת השבט השנייה אליה שוב הגיע שבט קניבה הנכשל. אבל לפני שנגיע

 

קראו עוד בפרשן על הפרקים הקודמים בהישרדות 2:

הישרדות איי הפנינה, פרק 1 - תגדיל לי בדולר

♦ הישרדות איי הפנינה- פרק 2: ים של טיפשות

הישרדות איי הפנינה - פרק 3 - הבובליל של העונה

לסיכום מועצת השבט ולמפגש המיוחל בין המג'נון לג'נין (שם זמני כדי שיתאים ), נעבור מיד לאנקדוטות על הפרק של השבוע:
 

 • מאיר שכבר זוהה לא אחת כמחליפו של מושון, מלצר חולון בעונה זו, התמוטט בסוף הפרק הקודם. זה הביא את מאיר להחליט לחקות את מושון גם מבחנת אסטרטגיה והוא מודיע להו שהוא גיבש אסטרטגיה חדשה, "לא עושה יותר כלום". מושון הוא בהחלט מודל לחיקוי.

 

 • גל מסמן את בשבקין להדחה ורוצה לשכנע את השבט שגם עם החזקים עם מפסידים אז אין שום בעיה להיפטר דווקא מהחזקים. בשבקין שחש מאויים מסיבה לא ברורה מתפרס בפני גל ומדבר במושגים שגל יכול להבין "אני כמו מניה, תשמור אותי, תרויח הרבה". רק כדאי שמישהו יזכיר לבשבקין מה הבורסה עשתה השנה. בשבין מבקש מגל להבטיח לו שהוא לא בסכנה אבל גל שמתברר לאט לאט כתחמן ושקרן בערך באותה רמה שהוא שמן ועצלן, אומר "נישן על זה ונדבר מחר". יש לי חשד שלא מדובר באסטרטגיה, סיכוי סביר שהתחמנות שלו והעובדה שהוא היה הרבה על הרגליים בגלל שהוא לקח המון אנשים לשיחות אסטרטגיה, פשוט עייפה אותו. אפרת מתערבת באמצע ומביאה לנתן אוכל ומציעה לו ספק בצחוק ספק ברצינות שיאכל את הארוחה האחרונה שלו כי מחר נפטרים ממנו. מובן שלגל זה הורס את התכניות אז הוא מסביר לאפרת אחר כך שזה היה מיותר, כי זה מוציא את בשבקין משאננותו. עם כל ההערכה שלי לרצון להיות אסטרטגי, גל עושה את זה הרבה מעל גובה הראדר ומסמן את עצמו כמועמד שיש להעיף ומהר, אם הוא היה כל כך חכם הוא היה מבין את זה. אפילו גיא ובשבקין הלא  כל כך מתוחכמים, כבר סימנו אותו כמסוכן, ברגע שהתוודה על כך שהוא יזם את התרגיל להעיף את אירית.

 

 • בדרך לאי הגלות, אנסטסיה מתכננת להוציא מאופיר כמה שיותר מידע על השבט שלו, בעוד אנו חושבים את אותו דבר, מראים לנו את אופיר בוידוי שבגלל שהוא גיי אין לה השפעה עליו. אני לא מבין למה אופיר התכוון, לדעתי אנסטסיה התכוונה לטשטש אותו עם שכלה המבריק.

 

 • בהמשך, כשכל הדברים שהורידו בעריכה לא עזרו כנראה לאנסטסיה (וחבל שלא הראו לנו את הנסיונות) היא מחליטה לעשות לאופיר אורז כי אנשים שבעים מדברים בלי לשים לב. היא מוציאה ממנו רק שהוא מסתדר טוב עם עידן, סוד צבאי ממש. אופיר בתגובה, "אנסטסיה לא חכמה כמו שהיא חושבת, היא לא הסכין הכי חדה במגירה". עד כמה שאני מעריך את המטאפורה של אופיר, לא נראה לי שאנסטסיה חושבת שהיא חכמה, כך שמטאפורה מעולם הנעליים הייתה יכולה יותר להתאים.

 

 • אם כבר מדברים על שכל מבריק, גם הדו קרב על אי הגלות היה משהו מיוחד, למלא כוסות במים ולנגן "יונתן הקטן" זה באמת מוגזם לאור הליהוק המוקפד של העונה. אופיר מנצח למרות שהוא מתוודה שאין לו שמיעה מוזיקלית כלל וכלל. הוא מחליט להגיד לחברים בשבט שלו שהוא קיבל את אותו רמז כמו יואב. רעיון חכם מצידו.

 

 • איגור שכמו כל כוכב ריאליטי, יודע שצריך להתכונן לניצול חמש עשרה דקות התהילה, הולך לאסוף שבלולים וחוזר עם סל מלא כשהוא מכריז, "מי רוצה סי פוד?". בגלל שאין בשבט בארו אש והם נאלצים לאכול את השבלולים חיים, הבנות נגעלות מהקישקע ואיגור אחרי רעיון האורז של הפרק הקודם מבריק שוב ואומר "מהקישקע נכין אחר כך את הצ'ולנט". כל הכבוד לאיגור שהוא מכין לעצמו את התפקיד הבא בטלוויזיה, שגב משה, ראה הוזהרת, איגור מאחוריך !

 

 • נתן מחליט להוריד קוקוסים מהעץ והוא והבנים בונים סולם כדי להיעזר בו. נסרין שלא יודעת מתי לשתוק מתערבת ואומרת שזה מיותר ושזה לא יעזור להם. בהמשך נתן וגיא מבקשים מנסרין לעזור להם עם המדורה והכנת האורז והיא אומרת "לא בא לי". המשפט הזה עוד יתנקם בה כמו בכל דבר במשחק הזה. נסרין אולי אינטילגנטית, אבל בכל הנוגע למשחק היא לא מבינה כלום. גל מיד לוקח את נסרין הצידה ושוטף אותה שתוריד פרופיל אבל מתוודה אחר כך שהיא לא הבינה שמדובר בעצם בלשתוק כי זה נוגד את האופי שלה. אגב גם כאן, גל חושף את עצמו כמניפולטור יותר מדי ובפני יותר מדי אנשים והאמירה שלו שהכי חשוב לו הקול של נסרין, מזכירה לנו אחד דן מנו וזו לא מחמאה גדולה.

 

 • לילה יורד על שבט קניבה. נתן שר "לא ינום ולא יישן שומר ישראל" כדי להפחיד קצת את סכנין ובהמשך מראה שיש לו יותר שכל ממה כולם חושבים ושר "יש לי סיכוי להינצל, אני יודע". גיא ואפרת מתחבקים בלילה וגיא הנעל היפה של השבט מתוודה בבוקר "איך הולך המשפט, לחבק את החברים שלך ואת האוייבים קרוב יותר". וואלה, בדיוק ככה הולך המשפט. אפרת בתגובה מתוודה שהחיבוק לא היה חלק מאסטרטגיה או בקיצור היהירות שלה לא רק עייפה את השבט שלה אלא גם עשתה אותה חרמנית

 

 • יואב מוכיח כישורים הישרדותיים וכשהשבט מנסה להדליק אש עם המשקפיים של מעיין בעזרת מיקוד השמש הוא מציע לשים שם גפרור רטוב ולמקד את האור עליו.  דוגרי שיחק אותה. אבל עם הליהוק של השנה לא יכול להיות שיהיה שם מישהו באמת מוצלח אז דקה אחר כך יואב מביא את בקבוק בבנזין שהם לקחו ממשיט הסירה ביום הראשון, שופך לאש והבקבוק כולו נדלק. גם המכנסיים של יואב נדלקו מה שאומר שיכול להיות ששוב הבנות יצטרכו לראות את אשכיו. גם איגור נדלק כי זה הזכיר לו בקבוק מולטוב.

 

 • במשימת החסינות האישית ההפקה שמרה על אותה רמה כמו בקרב באי הגלות ונתנה לשורדים לבנות מגדל בקוביות. הם קיבלו רבע שעה לבנות את המגדל הגבוה ביותר בלי שאומרים להם מתי הזמן נגמר ואם נמצאים ליד המגדל בסיום הזמן, נפסלים. גל לא ממש מזהה את הכישורים שנדרשים מהם ואומר "אני לא מתעסק באדריכלות", אריק מחליט להעתיק מנסרין את הדגם שלה ואומר "היא עשתה גן חובה חמש פעמים לפחות אז יש לה נסיון בקוביות". בסופו של דבר הקרב הוא צמוד בין גיא, בשבקין, נטע-לי ונסרין. כולם בנו לגובה זהה מבחינת מספר הקוביות אבל באופן מטופש לחלוטין מביאים מכשיר מדידה ומודדים את הגובה מהרצפה. זה כל כך מדויק שזה מאפשר להפקה לבחור את המנצח והפלא ופלא בשבקין מנצח. אין פה הוכחה שהתערבו לטובתו אבל אין כל ספק ששיטת המדידה הלא מדוייקת מאפשרת את זה וחבל שבוחרים סוג כזה של אתגרים שבהם זהות המנצח לא ברורה. צריך לעשות את הדברים יותר שקופים כדי שלא תהיינה טענות נגד ההפקה. בכל מקרה, לא הצטערתי שבשבקין קיבל חסינות.

 

 • אריק בא לדבר עם גל ומספר לו על כל הדילים שאנשים ניסו לעשות איתו הוא אומר "נתתי לך את כל המודיעין, הפתרון בראש שלך" ומחכה שגל יגיד לו את מי מדיחים. אריק הוא כנראה היחיד שלא מבין כמה גל תככן ומסוכן. כנראה שהוא לא הסכין הכי חדה במגירה.

 

 • שפיכות דמים במועצת השבט - ניתן לציטוטים לדבר בעד עצמם
 • זוארץ - נסרין את הרגשת מאויימת. נסרין - "היום הייתי צריכה את שרשרת החסינות, הטוסיק שלי צועק הצילו". נתן, אתה רוצה לספר לנו משהו?
 • אפרת על נסרין - "כשאתה נזרק באי עם 8-9 אנשים, אתה צריך להעלות את סף הרגישות ולנטוש את כל ההרגלים שבאת איתם מהבית". או בקיצור, נסרין צריך לשנוא ערבים כמו כולם ואפרת, היא כנראה עוד יותר מחרידה במציאות.
 • גל - "נסרין לא מבינה מנטליות של אנשים כאן, היא ערבייה ונמצאת פה בחברה עם יהודים... היא מגיעה לפה, להר געש חברתי והבדלי המנטליות יצרו מצבים כמעט בלתי אפשריים. כשאנשים רעבים וצמאים וחברי שינה כל מילה מרגיזה אותם". מכאן ואילך תחליפו את המילה מנטליות בדת, ככה כנראה קוראים לזה בארסוף.
 • נסרין - "וברגע שאתה ערבי היא יכולה להרגיז אותם עוד יותר". "המנטליות שלי היא שלך, אני גדלתי בבתי ספר שלכם מגיל... ה"נני" שלי הייתה יהודיה, אני לא יודעת קרוא וכתוב ערבית".
 • זוארץ - "גל, מה שאתה בעצם אומר זה שאם שמה היה נירית והיא הייתה ישראלית, היא הייתה מצליחה יותר בהישרדות בשבט שלכם". גל - "כן. אבל זו המציאות שלנו בחיים". או בקיצור, על גופתו המתה של גל להכניס ערבייה לארסוף.
 • נסרין - "עד כמה מסוכנים הדברים האלו שנאמרים על ידי עם הספר, עם הספר, ריבונו של עולם, זה משחק.". צודקת, אבל יש פה לא מעט אנשים על האי שאני בספק אם הם מייצגים טובים של עם הספר.
 • גל - "זו המציאות". נסרין - "אם זו המציאות, שואה תחול שוב. שרתי את שיר המעלות ופיזזתי אותו ולא נתתי לאף אחד להרגיש שערביה משחקת במשחק. נסרין גנדור זה השם. לומר שאני מודחת כרגע כי אני ערבייה אני לא ארשה, אני אודח בגלל שנסרין הייתה קצת חוצפנית, כן ונבחה כאן על אנשים, אני אקח את הכול אבל שאף אחד לא יעיז להביא את זה כסיבה".
 • גל - "את לא יכולה להתעלם מזה שאת חיה במדינה שיש בה קונפליקט אדיר". נסרין - "אתה חושב שהבאתי אותו למשחק?". גל - "לא, אבל בכל אחד מאיתנו יש את הקונפליקט הזה ואנחנו חיים איתו וגם את חלק מהקונפליקט". נסרין - "אז תדבר על עצמך שאתה נמצא בקופנליקט ואתה הבאת אותו למשחק".
 • זוארץ - "אריק מה דעתך על מה שגל אמר, על הבדלי מנטליות בין יהודים לערבים". אריק - "לא שמתי לב להבדלי המנטליות האלו כאן בשבט וספציפית לגבי נסרין".
 • רגע של רצינות - פעם ראשונה שאני חייב להסכים עם זוארץ. זו הייתה מועצת שבט עצובה. הבורות של גל, הגזענות שלו ועזות המצח שלו לקרוא לזה "הבדלי מנטליות" פשוט מרתיחה. מדובר בבנאדם שהוא איש עסקים ואמור להיות משכיל. לידו, אפילו בשבקין המתנחל נראה נאור. עוד יותר מרתיח לראות שחלק מהשבט הבין את זה ועדיין הבחירה הייתה כמעט פה אחד להעיף את נסרין ואף אחד לא הצביע לגל. אם אירית עצבנה אותם בפעם הקודמת, איך גל לא עצבן? גל ללא ספק מוכתר בזאת על ידי כייצור הכי דוחה שהתהלך על חופי הישרדות הישראלית. זה היה ללא ספק רגע טלוויזיוני עצוב וזאת למרות שלנסרין הגיע לעוף גם בגלל שהיא לא תורמת. כולנו יודעים שלא רק בגלל זה היא עפה.

אתם בטח תוהים למה בכותרת הביקורת כתוב שפכו את דמם ולא את דמה? את דמו של מי שפכו יחד עם זה של סכנין? שוב מדובר בבשבקין ידידינו השרוט. כמו שאמרתי בתחילת הביקורת, הפרומואים הבטיחו מלחמה ואפילו יצרו רושם שהמלחמה הגיעה לשיאה במועצת השבט, כשסכנין מזכירה את השואה בעקבות הסקילה שעשו לה שבט קניבה. עם כל הכבוד לצורך ליצור דרמה, הדרמה הייתה מופרכת לגמרי והוציאה את בשבקין אדם מגעיל עוד לפני שראינו את הפרק. אני מבין שכרגע זה משחק לידי ההפקה כי בשבקין הוא כמעט היחיד שמכניס הרבה עניין לעניינים, אבל אם רוצים להדגיש את הטירוף שלו, מן הראוי לחשוף דברים שהוא עשה ולא לסלף דברים שאחרים עשו. אין כל ספק שהשמן מארסוף יצא רע מכל הסיפור ועדיין, בגלל הסילוף בפרומואים יש בהחלט מצב שחלק מהצופים יקשרו את הגזענות והבערות דווקא לבשבקין. עם כל הכבוד, בשבקין עושה עבודה טובה מספיק ואין צורך לשפוך את דמו ביחד עם זה של סכנין אם כי אני חייב לציין שזה שדמה של הערבייה ושל המתנחל ניגר יחד, זה סוג של צדק פואטי. אני גם מאמין ששפיכות דמים עושה לבשבקין טוב על הלב. בכל מקרה, אין אני בא להצדיק את הצעד של ההפקה, הוא לא ראוי לדעתי.
 
ובפרק הבא, רואים את גל נפצע ומתמוטט, karma is a bitch.

הכותב הוא כותב הבלוג מיומנו של פסיכופט מתורבת

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר