מס' צפיות - 1453
דירוג ממוצע -
אכן נהדרת
ארץ נהדרת חזרה במיטבה, מדגסקר לא נפל מקודמו. ביקורת קולנוע וטלוויזיה.
מאת: עמנואל שלמון 24/12/08 (10:56)

1) ארץ נהדרת חזרה אתמול לעונה שישית ושוב הוכיחה שבניגוד למה שאומרים לא מעט על התוכנית הזאת - עם הזמן היא רק משתבחת. היא לא ברמה של העונה השנייה הפנטסטית, אבל היא בהחלט עדיפה על העונה השלישית והנשכחת.

 

התוכנית התחילה, כרגיל, עם הפאנל המרכזי; להוציא את ביבי בחיקוי החלש של מריאנו אידלמן, שבסה"כ שוב הראה לנו שביבי שקרן וקיצוני, היה פאנל טוב, שכלל את ליברמן כפשיסט, לא מפתיע בהתחשב לצד השמאלני שתופסים כותבי התוכנית, ואת מינה צמח כסוקרת מתוסכלת, שהרבה יותר מצחיקה בגלל הקול חסר הכריזמה של פרידמן כצמח ופחות בגלל הטקסט שלה. מה שכן, לא ברור למה הביאו את ציפי לבני רק לכמה שניות גם בפאנל המרכזי וגם ב"פרסומת" של גלעד שליט ולא השאירו אותה ליותר זמן.  לגבי שפרה, אפשר להבין את "נהדרת": הצחיקה היא לא, אבל היא הוסיפה קצת צבע לתוכנית, ועל הדרך נתנה לשפרה עוד קצת פרסום לפני שנשכח אותה (וכן, אנחנו נשכח אותה).

 

הקטע של גלעד שליט היה מצוין, כי עניין ה"השכרה" היה מפתיע מאוד ולא צפוי. זאת היה עוד דרך להיכנס בממשלה על התנהלותה בנושא גלעד שליט. פיניש עשה בצורה מדויקת מאוד את ההלם של האבא, בלי להגיד כמעט שום דבר.

 

קראו עוד טורים על התוכנית ארץ נהדרת באתר פרשן:

♦ ביקורת תוכנית בכורה מאת אסף שטיין

ביקורת תוכנית בכורה מאת רב ערוצית

 

הפאנל השני היה החלק הכי טוב של התוכנית. לינוי בר גפן קשה מאוד לחיקוי, אבל "נהדרת" פגעה טוב מאוד בבדיחה על "מה קורה?" כשהעבירה את השליטה בדיון לגולשים. סנופי 21 היה רעיון נהדר; לגבי העיתונאים שעברו לפוליטיקה: אסי כהן לא הצליח לשנות את קולו הרגיל כדי לעשות את ניצן הורוביץ, אבל הצליח לעשות אותו טוב בגלל זאת הייתה דמות קלה מאוד לחיקוי: בסה"כ צריך להזיז את הידיים שוב ושוב ולשעמם כמה שיותר, וזה אפשר לעשות בעזרת טקסט סביר, ולכן החיקוי יצא טוב מאוד; אורי אורבך חוקה טוב על ידי סמו כסוג של חנון וחיקוי הקול היה טוב, למרות שהיה אפשר להוציא משהו יותר יצירתי ממה שהוא אמר; רק החיקוי של פרידמן היה גרוע מאוד: כדי לחקות את גדעון רייכר צריכים אנרגיות, שטף דיבור, ציניות וקצב. במקום זה פרידמן עשה את זה בכוונה איטי ומייגע - אבל לא ככה זה אמור להיות וגם הוא, בדומה לאסי כהן, לא הצליח לשנות את קולו הרגיל, הקול שעושה בד"כ את חיים יבין וכד'.

 

ארץ נהדרת: משתבחת עם הזמן

 

ה"עוד כותרות" היו טובות (קצב שרצה שיחזור היה קצת צפוי, אבל השאר היה טוב), וגם הפילוסים בהתחלה, אמצע והסוף. אהוד ברק לא יהיה בדרן/קומיקאי/סטיריקן/טרנדי/יפה/לא צבוע/לא פוליטיקאי לעולם, אבל קיבל תעמולה לבחירות שלו, ונראה שפה ושם עדיף להביא את הדמות המקורית מעוד בדיחה של המגלם, למרות שגם ברק של פרידמן היה מצוין - הוא התאפיין כאחד שחושב לטווח הקצר, מתפשר וחסר שאיפות אמיתיות. החיקוי של פרידמן היה מדויק, כשאביב גפן משמש על תקן דייויד ברוזה של העונות הקודמות.

 

בסה"כ, חוץ מהדמות של רייכר, פרידמן כהרגלו היה הכי טוב, בזכות מינה צמח, ברק ועוזרת המנהל בחברת ההיי טק, אסי כהן הצליח עם הורוביץ, שימי (למרות שדמות הערס שלו טיפה מוצתה) וליברמן, פיניש טוב עם שליט, העובד של חברת ההיי טק, למרות שאלי ישי היה בינוני למדי, ולא נכנסו מספיק בש"ס ("נשב איתם למו"מ" מיצה את עצמו אחרי פעם אחת, אולי פעמיים). עלמה זק כמעט לא השתתפה בתחילת התוכנית ובסה"כ הייתה בינונית - לינוי בר גפן הייתה טובה בגלל מלחמת הטוקבקיסטים ולא בגללה, אבל הדמות של השכנה הייתה טובה - עשו ממנה האישה השחצנית שאפשר לעשות ממנה צחוק וגם צבועה לא קטנה - כשהיא אמרה שחשוב נורא להצביע, אבל היא לא תצביע כי היא תהיה בחו"ל. הדמות הזאת הזכירה את אבירמה גולן ואת המארחת ב"צימר המפנק", בגלל הקול הרגוע והמנומס כלפי חוץ, ואם קצת מאמץ זה היה הופך להיות כמו של דליה איציק. בסה"כ, הדמויות של עלמה זק הן מגוונות מאוד - היא יכולה לשמש על תקן הבחורה הצעירה והדוגמנית, על תקן המורה המחנכת, על תקן האישה השקטה ועל תקן עיתונאית/מגישה (יונית לוי, בר גפן וכד').

 

הטלנובלה הערבית הייתה מעולה בעבר, אבל הפוליטיקאים המקללים, דבר המצריך לא מעט יצירתיות, היו טובים מאוד, בעיקר ביבי ("אני... את אמא שלך ואת אמא של כולכן") וסילבן, אולי גם לבני.

 

ומה לגבי השידור החי? אני חושב שדווקא השתלם להם. זה יצר יותר עניין וגרם לאנשים לחפש טעויות, אבל הקאסט עמד במבחן ולהוציא טעות של הורוביץ ("לאכול את זה") או צחקוק של פרידמן כמעט לא היו טעויות. הם ממש לא עשו מעצמם צחוק, ונראה שאחרי 5 עונות בעבודה הזאת הם כבר מנוסים יותר. רק לא ברור מה מחפש שם יובל סמו הבינוני ומטה.

 

ארץ נהדרת חזרה במיטבה. למרות שהיא חזרה מוקדם היה לכותבים מספיק זמן להוציא תוכנית טובה - והם הצליחו; אומנם לא היו הרבה דמויות חדשות - אבל בגלל שבפאנל השני קיבלנו 4 דמויות חדשות במכה אפשר לסלוח. חוץ מזה, אין סיבה לא למחזר דמויות, כל עוד זה לא ביבי של אידלמן, כששווה לשקול את החזרתה של אומלטה ולהציב אותה בתוך דיונים וסיטואציות של תקופת הבחירות. היא הרבה פחות מיצתה את עצמה מגיא זוהר.

 

ציון: 4.5 כוכבים

 

2) הסרט "מדגסקר" הראשון היה טוב. השני לא נפל מקודמו, כששוב הוא היה מטעה: בגלל האנימציה והעלילה הצפויה והילדותית יכולים לגרום לאנשים לחשוב שזה סרט ילדים, אבל זה לא.

 

 מדגסקר 2 התחיל בכך שמראים לנו את זובה האריה מאבד את בנו אלכס, גיבור הסרט. אחרי הפתיח של הסרט ראינו את אלכס ושות' כיום, כשהם בדרך חזרה ממדגסקר לניו יורק. במהלך הדרך הם נאלצים לעשות נחיתת אונס (תוך כדי בדיחה על חברות התעופה) באפריקה. מהר מאוד הם מוצאים את ביתם האמיתי: גלוריה ההיפופוטמית מוצאת היפופוטמים, מלמן הג'ירף מוצא ג'ירפים/ג'ירפות, מארטי החמור מוצא, איזו הפתעה, חמורים. ואלכס? הוא מוצא את אבא שלו בזכות הסימן שיש לו על היד ומהר מאוד כולם ממליכים אותו; אבל אז מגיע מקונגה, על תקן הרע, ודורש לעשות לאלכס מבחנים. אלכס, שבעולם המציאותי יכל להיות מטרוסקסואל בלי שום בעיה, חשב שמדובר במבחני ריקוד ובחר בטטסי, האריה הכי חזק, בגלל שמקונגה הטעה אותו. הוא כמובן נכשל והודח מהשבט, אבל מאחר וזובה לא יכל לעשות זאת לבנו הוא עזב את תפקיד השולט ומקונגה תפס את כסאו, בדיוק כמו שהוא רצה; בינתיים שאר הדמויות הסתדרו דווקא לא רע.

  

 

עד שהגיע המבחן המשותף של כולם. היה חסר מים וחיפשו מי שיעשה הכול כדי להביא מים. אלכס ומארטי השלימו אחרי שרבו כי אלכס לא זיהה אותו, מלמן אמר לגלוריה שהוא אוהב אותה לפני שהוא הולך לבצע משימת התאבדות כדי להביא מים. אלכס נקלע לצרה כשבני אדם אובדים ניסו להרוג אותו, ולא סתם בני אדם - הזקנה הכאילו חביבה אבל האכזרית בעצם שעשתה לו צרות כבר בסרט הראשון וקיבלו אשראי גדול בסרט השני. בסוף אלכס הוכיח, כמובן, שהוא יכול להצליח גם בלי להיות קשוח וחזק, כשהריקודים שלו איחדו אותו עם אביו שבא לעזור לו - וגרמו לניו יורקים האובדים לזהות את האריה מגן החיות של מנהטן.

 

בסוף, כמובן, זובה חזר לשלוט, הפינגווינים שלא הצליחו להטיס את המטוס בתחילת הסרט חזרו לניו יורק ו-4 הדמויות הראשיות נשארו בביתם החדש.

 

הסרט, כאמור, הוא לא רק סרט ילדים. הבדיחות מתאימות לכולם (כל בדיחה שנייה על ניו יורק, כמו: "אנשים גסים וקשים", "שני דברים אין בניו יורק: חנייה והיפופוטם",  ו"אנחנו ניורקים, אנחנו רגילים ש...") ודמות הרשע לא הייתה בלעדית - תפסו אותה כמה אנשים, ובסוף הדמות הרשעה הראשית, מקונגה, הודח בגלל שחטף מכות מהזקנה ולא כי נלחמו נגדו כמו בסרטי ילדים. אומנם היה ברור שזה ייגמר בטוב וחלק מהבדיחות (שריקות שנשמעו כמו פלוצים) היו ילדותיות, אבל זה בהחלט סרט לכל המשפחה. גם הבדיחה בה אלכס לא מזהה את חברו הכי טוב מארטי הייתה מורכבת בהרבה ממה שהיא נראית - היא מזכירה בעולם בני האדם את הגזענות, עולם בו אדם משווה בין אנשים רק לפי צבעם או מראם, ואז מחפש דרך להימלט מהטעות שהוא עשה. ייתכן שנושא מעמד השחורים המשתפר השפיע על יוצרי הסרט. בכלל, הדמויות בסרט התנהגו כמו בני אדם לכל דבר.

 

הדמות הראשית היא אלכס, הרבה בגלל שהוא היחיד שנכנס לצרות אמיתיות: הוא הגיע לצומת דרכים בה הוא לא יודע מה הוא - אריה רוקד או אריה שואג? הוא אכזב את אבא שלו, הבין שהוא לא אריה האמיתי, ורוב הסיפור עקב אחריו. מנגד, הצרות של שאר הדמויות היו מגוחכות - מארטי הבין שבניו יורק הוא היה חמור יחיד, אבל באפריקה הוא כבר לא מיוחד, מה שהתבטא באיזה תרגיל מטופש; גלוריה דווקא נהנתה ולא היה בה שום מורכבות; ואפילו מלמן חשב שהוא עומד למות - אבל התברר שזאת סתם טעות של שאר הג'ירפים. אלכס היה מורכב יותר, ואולי הנקודה הכי משמעותית בסרט היא כשהוא הצליח להינצל בזכות הריקוד שלו - כי אז הוא הוכיח שהוא יכול לנצח בדרך שלו ולא כמו שאר האריות. אין ספק, אם כבר נכנסים לתוכן הסרט, שהוא הכי למד ממה שקרה לו, בעוד שאר הדמויות לא עברו שינוי משמעותי בחייהם.

 

מבחינת מדובבי הסרט, הסרט קיבל הרבה רייטינג בזכות המדובבים - דייויד שווימר (חברים), בן סטילר וסשה ברון כהן (כמובן, בוראט). אגב, שלושתם יהודים.

 

שווימר היה אולי השחקן הכי גרוע ב'חברים', אבל במדגסקר קיבל את הדמות הכי טובה ומצחיקה (מלמן), בעוד סטילר קיבל את האריה החלש והרציני מדי (אלכס), דמות קלישאתית והדמות שהכי קרובה לליבם של הילדים הצופים בסרט.

 

בסה"כ בהחלט סרט טוב שאפשר להבין אותו כמעט בכל גיל. גם העלילה מורכבת כדי להיות סרט ילדים - למרות שכאמור העלילה בהחלט צפויה וקיטשית.

 

 

ציון סרט: 4 כוכבים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
ארץ מחורבנת ומדגסקר
אסף שטיין 24.12.08 (15:51)
2.
בדרן מעולם אחר
יעקב היהודי 24.12.08 (15:54)