מס' צפיות - 960
דירוג ממוצע -
אנסמבל יפו בארוק בקונצרט חגיגי לחג המולד
חג מולד של מוזיקת ברוק (ברובה), עם קמצוץ קריצה לקהל וביצוע יפה המשאיר טעם לעוד ברוק של הצעירים הללו.
מאת: יפתח סטריק 22/12/07 (03:14)

שלג לא ירד בחוץ מזחלות של סוף דצמבר לא נראו באופק, רק טיפות של גשם על הכביש ברחוב שד' ירושלים היפואיות.

 

גם לא היה ממש קר, ואורות לא קישטו את השדרה היפואית - אולי זה עוד יקרה, אולי אם עירית ת"א (-יפו!) תואיל לזכור שבעיר הזו חיים גם תושבים נוצריים וישנן גם כמה כנסיות שפועלות באופן קבוע בעיר.

 

באולם דחוס בקהל של צעירים ומבוגרים, תשעה אמנים: זמרים, זמרות, ונגנים עשו לנו (פחות משבוע לפני חג המולד) חגיגה של מוזיקת ברוקית מצוינת.

 

אז ראשית ברכות לאנסמבל יפו בארוק על כך בחר לציין את חג המולד, ולהכניס את הולדתו של ישוע הנוצרי (משיח של מיליוני בני אדם בכול העולם) אל תוכנית הקונצרטים שלו.

 

כנראה שצריך להיות פרינג' אמיתי (גם עם מדובר במוזיקה רצינית כמו של שיץ, בוקסטהודה, באך והנדל), כדי להעיז לשים כדורים צבעוניים מתוך העוגב, וכדי לקשט את האולם האקוסטי הנפלא ביפו עבור מוזיקת ברוק עם קישוטיי חג המולד הצבעונים. כי כאשר ישתלבו המוזיקאים הצעירים הללו בתזמורות ממוסדות, קיים חשש אמיתי כי הלוקסוס הזה כבר לא יהיה נחלת הקונצרטים אותם עדיין הם יכולים לעצב על פי ראות עיניהם.

 

בתכנית המיוחדת בוצעה מוזיקה מתוך אורטוריית חג המולד של באך פרקים מתוך האורטוריה משיח של הנדל, מוטט של בוקסטהודה, מוטט של שיץ, פרלוד  מספר 24 בסי מינור (מתוך הפסנתר המושווה כרך ראשון) של באך, ומספר פרקים של מלחינים אנונימיים (וכמובן המזמור המובהק לחג המולד לילה שקט stille  Nacht - של גבור ומול).

 

היו שם הרבה חיוכים ותחושה מוזרה של חגיגיות.

 

החג הזה כנראה מוציא מן הישראלים איזה חיוך לא ברור של מבוכה, כאילו איזה בן משפחה אבוד, אך יקר ובכיר נולד לפני 2000 שנה - וכולם שמחים על הולדתו של הרך הזה, אשר לו יש אבא מאוד מיוחס - אם לומר את זה באופן מאוד עדין.

 

אבל החג הזה, הוא רק אמתלה לעניין האמיתי, והוא כמובן המוזיקה שהחג הזה קשורה איתו. ניגנתי בימי חיי הרבה כורל-פרלודים שהולחנו בזיקה להולדתו של משיח הנוצרים, והרבה כורלים שמעתי אשר שרים על הנס הזה שהתחולל לבני האדם מאותו אבא שבשמים.

 

הקונצרט

 

הפעם יש לי את החשק להישאר חגיגי, אז לא אפרט יצירה אחרי יצירה, גם בגלל כמות הגדולה של היצירות שבוצעו בתיבה ביום חמישי האחרון, וגם בגלל האקלקטיות של הערב - כי היו בו מוזיקה גבוהה של באך ושיץ לצד קטעים פופולאריים של מלחינים אנונימיים וכמובן את ה- stille Nacht היפה של גרובר-מור (שהולחן אגב בעיירה זלצבורגית האוסטרית בתחילת המאה ה-19, כמזמור נוגה ומרגיע של תקופת הרסטורציה האירופית).

 

 

באנסמבל יפו בארוק ישנם נגנים צעירים ומוכשרים. אהבתי מאוד את הכנרת נעם שוס, שאני תמיד נהנה לשמוע אותה. אני אוהב את הרצינות שלה, את ההופעה הנעימה ובעיקר את הנגינה שלה. את הכנרת השניה, יסקו היראטה, אשר מנגנת יפה לטעמי פחות אהבתי (נראה לי שהיתה שם בעיה של ריכוז וחסר לי מדוייק של הניואנסים במוזיקה של באך למשל).

 

שרון רוזנר על ויולה דה גמבה ניגן יפה, גם אם אני תמיד מחפש יותר לשמוע את הכלי הנפלא הזה - משהו יתר אקספרסיבי. גם זהר שפי על העוגב ניגנה טוב, למרות שרציתי לשמוע גם את הפוגה בסי מינור ולא רק את הפרלוד מתוך הכרך הראשון של הפסנתר המושווה - כן מבוצע על עוגב. אגב, נגינתי פעם את הפרלוד והפוגה האלו על עוגב. זהו פרלוד נפלא של באס מהלך, ושני קולות של דיסוננטים וקונסוננטים לחליפים. שפי עשתה קישוטים יפים, גם אם לא אהבתי את המקצב המנוקד שהיא נתנה למספר מהלכים מלודיים.

 

הזמרים היו החלק היותר חלש - אך גם שם היום יותר טובים ופחות טובים. אהבתי במיוחד את זמר הבאס יאיר פולישוק ששר מצוין ושומעים אותו שקוף ומדוייק בתוך הרביעיה.

 

גם הטנור דוד נורטמן היה טוב. הסופרן מיכל אוקון שרה סביר ואת איילה צימבלר פחות אהבתי. אני חושש שצריך יותר נסיון כדי להעיז לשיר מוזיקה מתוך אורטוריית חג המולד של באך - אך לא ארחיב את הדברים על המוזיקה הנפלא של האורטורייה הזו (אגב, נדמה לי שהיתה לנו ויולה!). מכול מקום, אני מאחל לאנסמבל יפו בארוק לנעם שוס בעיקר, זמרים מקצועיים של ממש, שיכולים לעמוד במשימה של ביצוע איכותי ברמה גבוהה שבאמת ראויה למוזיקה של באך, הנדל ושיץ.

 

ישנם קונצרטים נוספים בתכנון, אבל לצערי אין לי את התוכניה. אך לאנסמבל הרענן הזה, ישנו אתר באינטרנט ואתם מאוד מוזמנים לקרוא יותר על האמנים, ועל הקונצרטים שבהמשך העונה.

 

חג מולד של מוזיקת ברוק (ברובה), עם קמצוץ קריצה לקהל ושמץ של קיטש (God rest you...), אבל הביצוע היה יפה והמשאיר טעם לעוד ברוק, ולעוד ביצועים של הצעירים הללו.

 

אנסמבל יפו בארוק בקונצרט חגיגי לרגל חג המולד

 

משתתפים:

 

מיכל אוקון - סופרן

איילה צימבלר - אלט

דוד נורטמן - טנור

יאיר פולישוק - באס

 

נעם שוס - כינור

יסקו היראטה - כינור

שרון רוזנר - ויולה דה גמבה

זהר שפי - עוגב

 

פרקים מתוך האורטוריה משיח של הנדל

 

שתי אריות מתוך אורטורית חג המולד של באך

 

המוטט "In dulci jubilo" מאת דיטריך בוקסטהודה

 

פרק מקהלה של הינריך שיץ

 

פרלוד 24 מספר בסי מינור (מתוך הפסנתר המושווה כרך ראשון) של באך

 

שירי מסורת נוצריים לחג המולד מאת מלחינים אנונימיים

 

מיזמור לילה שקט (stille Nacht) של גרובר - מול

 

יום חמישי, 20 בדצמבר 2007 התיבה, חצרות יפו (שד' ירושלים פינת סלמה)

 

(כניסה חופשית לצעירים מתחת לגיל 21)

 

מתוך הבלוג של יפתח סטריק

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר