מס' צפיות - 1109
דירוג ממוצע -
"סלומה" - אופרה מאת ריכרד שטראוס
ביקורת (לא מחמיאה במיוחד) למופע האופרה "סלומה" מאת ריכרד שטראוס בביצוע תיאטרון האופרה והבלט הלאומי של ליטא הנמצא בסיור בארץ.
מאת: elybikoret 19/11/08 (13:25)

אמש נפתחה העונה החדשה של האופרה הישראלית בקוקטיל וגאלה חגיגיים ומפוארים במימון אחד הבנקים. היא נפתחה באופרה "סלומה" מאת ריכרד שטראוס בביצוע תיאטרון האופרה והבלט הלאומי של ליטא הנמצא בסיור בארץ.  

 

תוכן האופרה בקיצור נמרץ:סלומה-שלומית בתו החורגת של הורדוס -שליט יהודה מבקשת את ראשו של יוחנן המטביל שלא היה מוכן שסלומה תנשק אותו.הורדוס החושק בסלומה נותן לה אותו היא מנשקת את הראש ובסוף הורדוס הורג אותה. הכל היה טוב ויפה עד שנכנסנו לאולם. עם פתיחת המסך התחילה האכזבה.  

 

ראשית התפאורה-פול שטיינברג. גודל הבמה צומצם ע"י קיר-מסך בצבע ורוד עם מרובעים ומה שנשאר מהבמה היה משופע. במילים עדינות ביותר אומר מראה לא נאה ביותר.הופעת כמה משתתפים בבגדים  זהים לקיר לא הוסיפה אלא לצד המגוחך בלבד. בתמונה אחרת ראינו תפאורה בכל הבמה של טפטים מלבניים בצבע צהוב ירוק שחור במסגרת חומה וכוכב אדום ענק תלוי ומואר. אולי יפה במסגרת אחרת אך קצת חריג לעלילה ומקום ההתרחשות...

 

סלומה-סיגוטה סטוניטה בקול לא נעים שירתה נשמעה מקוטעת לפרקים בגלל שחלקים ממנה לא נשמעו כלל ומה שנשמע התקבל כצעקות.לאורך כל ההופעה היא נראתה קפואה.  

 

הבימוי -דיויד אולדן היה סטאטי, מנוקר, לא מענין ומשעמם. אין לי כל בעיה כאשר מחליטים להעביר עלילה ולהפוך אותה למודרנית, אך כאן פרט לשימוש בטלויזיה, אקדח ואביזרים מודרניים אחרים ותלבושות של יום יום לא ראיתי סיבה וטעם לכך. שירתם של יוחנן-יוהנס פון דואיסבורג והורדוס-פאבל וונדר היתה טובה אך היא לא הספיקה כדי להציל את ההפקה. נארבוט-מפקד המשמר-אודריוס רובז'וס היה לו קול נעים וטוב אך לצערנו נרצח יותר מדי מוקדם.  

 

התאורה -אדם סילברמן השאירה את הפינה שמאלית של הבמה רוב הזמן לא מוארת ללא כל צורך. הצל של הזמרים על הקיר לא נראה לי כמוסיף משהו להפקה אלא להפך.לא היתי אומר שהיא הצטינה בטוב טעם. התזמורת האורחת של האופרה והבלט הלאומי של ליטא בניצוחו של יאצ'ק קספצ'ק היתה טובה אך חזקה מדי ולא התחשבה בזמרים ששרים על הבמה.בהתחשב בכל שאר המרכיבים אפשר לומר שבכל זאת היא היתה האור הכמעט יחידי בהפקה.  הפנטומימאים 4 במספר לא הורגשו כלל על הבמה. ריקוד 7 הצעיפים המפורסם היה דל ונטול כל ענין וסקס.  

 

 לראות או לא לראות: לאור מה שכתבתי לא אכתוב לסיכום אלא שתי מילים בלבד-הפקה מיותרת

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר