מס' צפיות - 378
דירוג ממוצע -
ועת לכל חפץ
מאת: אהרון רול 21/10/08 (05:25)

אנו איננו מתלהבים מאהוד ברק וזו בלשון המעטה. במאמרינו בעבר הידגשנו את הבעיתיות שבהתנהלותו.  אך בנושא אחד לפחות ברק צודק.  הוא צודק בחוסר ההערכה "המקצועי" שרוחש הוא לציפורה ליבני.  אובייקטיבית, מדוע שיחוש אחרת?

בדיקת רשימת מלאי הכישורים של הגברת לנהל מדינה מורה כי צחיחה היא כנחל אכזב בעיבורו של הנגב בצהרי היום של חודש אוגוסט.  הבא וניראה:  הבנתה וניסיונה בנושאים כלכליים אינם עולים על אלו של תלמיד תיכון. 

 

הבנתה וניסיונה בנושאי צבא וביטחון הינם למצער ברמת גדנ"ע טרום צבאית.  עניני השלטון המקומי ניכרכים בשמה כמו שמן למים.  על המזרח התיכון למדה היא מעיון בגלובוס על שולחנה.  מנהיגה היא לא, מה לעשות ענין של אופי (בדלני) וחוסר כריזמה מובנה.  פוליטיקאית היא וודאי וודאי שלא, כל התנהלותה ומהלכיה מעידים על כך.  אהה, איך שכחנו, היא "נקיה" (בערבון מאד מוגבל כפי ההולך ומתברר).

 

ובאם כך מדוע צריכים אנו אותה בראש?  יתפלמסו המתפלמסים ויטענו כי די אם תיבחר היא את יועציה באופן נאות, אותם בעלי הכישורים המתאימים ובכך תהפוך ציפי למלך ישראל (נו, למצער מלכה) .  זוהי בדיוק התשובה הכושלת והמכשילה. 

כל המצוי באורחות ניהול יודע כי אין על המנהל להיות בקי בהכרח בפרטי הפרטים של התחום עליו הוא מופקד.  נהפוך הוא, ירידה לפרטי הפרטים תיגזול זמנו לטיפול בזוטות וקרוב לוודאי כי תכשילו במילוי תפקידו (כמובן שיש לסיג הנאמר בהתאמה להקף בו פועל המנהל).  מאידך חייב המנהל בניסיון עבר עשיר בתחום ניהולו.  הסיבה הינה פשוטה, כל עוזר או מומחה שיובא על ידי המנהל על מנת לסתום פירצת חוסר הידע והניסיון, גורר על גבו את האג'נדה האישית שלו מעברו ובמדה והמנהל לא יהיה מנוסה דיו להבחין בכך ולנתבו לצרכי הארגון הרי היועץ, גם אם כוונתו טובה וחיובית, יכשיל את המנהל וכלל האירגון בעיקבותיו.

 

בעניני ניהול מדינה המכשלה ד'לעיל הינה כבדה, הר כגיגית.  בישראל מאז הקמתה, ניסיון קודם בנושאים הקיומיים של האומה הינו חיוני, בהעדרו נושאי קיום כמו גם חיים ומוות אפשר וימוטטו הבנין על ראשינו. חמור מכך, אנו נחזה בצוותי יועצים המנהלים את חיינו בלא שניבחרו על ידי הציבור ובלא סמכות מפאת חולשתו של זה העומד בראש.   דוגמת ניהול המדינה הלכה ולמעשה על ידי "צוות החווה" השרוני, אותם ארד את אדלר הידועים לשמצה, הוא כימעט בל יאמן אך כך בדיוק הווה. מה עוד כי באדם כריזמתי וסמכותי כשרון עוסקים היינו.  ציפורה ליבני באותה הסיטואציה הבאה עלינו בוודאות מצמררת, תדרדרנו לשאול תחתיות.  לא משום שכוונתה רעה, בהחלט לא, אך מה לעשות והגברת חסרת כישורים תחיליים לנהל מדינה.

 

האבסורד המתבקש הולך ומתרומם מעל לראשינו.  באם חוסר הידע והכישורים של ציפורה יאלצה להציב גדודי יועצים אשר יחזיקו ויאמצו ידיה, מדוע ולא נשלחה אחר כבוד לעיסוק נאות יותר עבורה מלכתחילה (באמצעות בחירות כלליות), נוותר על מרבית "צוותי החווה" הללו ונציב בראשנו את אותו האחד שיוכל ויהיה מסוגל לשלוט ולהנהיג כראוי בהסתמך על כישורים ונסיון עבר מוכח.

 

ניהול מדינה אינו מעבדת ניסויים והציבור אינו שפני ניסיון בידי כל שנפשו חפצה לשלוט, יהיו סיבותיו אשר יהיו.  אמנם חוקי ההימורים (סטטיסטיקה) מלמדים כי גם בידי המנהל חסר הניסיון ביותר עומדים מעט מהסיכויים האקראיים להצליח במנהיגותו, אך נזכיר כי מדינת ישראל אינה בית קזינו והציבור איננו הז'יטונים אשר בשימוש שם.  לעיתים נידרשות עשרות בשנים לקנית הניסיון הנידרש לכך.  לא לנו ולא לגב' ציפורה אין את הזמן והלוקסוס לכך.  נזכיר גם כי ניקיון כפים אינו מהווה הכשרה נאותה לשלטון. ניקיון הכפים הוא אך דרישת הבסיס, זה הינו הנידבך הראשון האקסיומטי שעליו נערמים כל שאר הכישורים ההכרחיים והם אלו שאכן יוצרים את ההבדל.

 

יותר ויותר מובנת התעקשותו של אהוד ברק בנוגע לסמכויותיו מול ציפורה ליבני.  כמובן, איננו תמימים, תועלתו האישית הינה לנגד עיניו, יומם וליל, אך גם אין לחשוד בו כי טובת המדינה אינה לנגד עיניו אף היא.  ברי הוא כי היגיע למסקנה נחרצת (ואף התבטא ברוח זו) שהגברת חסרת כישורים לשלוט והינו מנסה למזער את הנזק (ואף לגזור קופון נאה לעצמו תוך כדי התהליך).

 

הפרדוקס בכל האמור לעיל הוא כי ישראל חייבת בממשלה יציבה ובמהרה.  באם תיצלח דרכה של הגב' ליבני במעשה מרכבת הקואליציה הרי להלכה יש בידינו ממשלה על ישראל.  מאידך, ציפורה, מטבע הדברים צריכה לגלח את זקנה (מטפורית כמובן) על גבו של עם ישראל וכך הטלטלה הוודאית הבאה עלינו תעצים עוד יותר.  במקום ממשלה יציבה נקבל גיגית כביסה מיטלטלת במים אדירים. אכן, "מילכוד 22 " למהדרין.

 

מכאן כי עלינו לבחור בדרך הארוכה מעט יותר דהיינו הליכה לבחירות כלליות אשר יציבו בראש המדינה ממשלה ניבחרת ומנהיג בעל ניסיון מוכח ("ממשלת קדימה היא הרבה אולמרט מאותו האולמרט" ) וזאת תוך כארבעה חודשים, הקצרים לעין ערוך מהזמן הנידרש לציפי לקנות ניסיון על גבינו.  עדיין משך זמן סביר בהשוואה לתועלת הקיומית אשר נשיג.

 

כאשר אנו גורסים בהסתמך על חוכמת דורות העבר כי "עת לכל חפץ", הנה אכן אנו באים, חפצנו הלאומי מחיבינו להליכה לבחירות כלליות כעת ועכשיו, כי בנפשנו הוא הדבר.

 

ולאחר כל הנאמר לעיל, באם תצליח ליבני להרכיב ממשלה הרי שנאחל לה הצלחה בניהולה המושכל.  ככלות הכל, זו ממשלתנו כולנו ובנו עצמנו עסקינן.

 

המחבר הינו יועץ אירגוני ודירקטור ניהול פרויקטים בכיר לחברות ואירגונים בענף המחשבים

www.aaronroll.com

http://www.global-report.net/aroll/

 

אהרון רול

טורונטו

905-886-8998

amroll@rogers.com

הכותב הוא איכפתי לנעשה במדינת ישראל וקיומה

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר