מס' צפיות - 687
דירוג ממוצע -
פסטיבל קלאסי עולמי - סלובניה, ספרד, אוסטריה / האופרה
מאת: elybikoret 05/10/08 (01:07)

האופרה הישראלית מקימת זו השנה השניה סידרת קונצרטים בשם" פסטיבל קלאסי עולמי במשכן " השנה היו במסגרת זו שלושה קונצרטים. בראשון- מוסיקה מסלובניה הופיעה כסולנית הכנרית אניה בוקובץ המסימת סיור עולמי בתל אביב וליוה אותה בפסנתר סימון קרצ'יק. הקונצרט שכלל שני חלקים הורכב בחלקו הראשון מיצירות של מלחינים סלובניים לא ידועים בני זמננו.המוסיקה היתה לא אבנגרדית אלא קליטה , קלילה ונעימה.היא כללה ריקודים סלובניים, סונטה לכינור ופסנתר ועוד.

 

בחלק השני שמענו יצירות מאת סטרוינסקי, פיאצולה, גרשויין וכו' בוקובץ יש לה צליל חם יפה וירטואוזי וביחד עם הלווי המצויין של קרצ'יק היה זה קונצרט ערב לאוזן עם מוסיקה בחלקה לא מוכרת שבוצעה היטב.  

 

בקונצרט השני -מוסיקה ספרדית -השתתפו הבריטון לואיס אלברטו פרננדו יינסה, הצלנית טללית צ'רסקי והמלוה הפסנתרן הקבוע של האופרה איתן שמייסר שהיה חביב, מקצועי, חייכן כתמיד וליווה את הסולנית בנאמנות ומקצועיות. לבריטון קול יפה וחזק אך קצת בעיתי בטונים הנמוכים.היו לו תנועות ידיים מוגזמות לאורך כל השירה ובשירי הסרסואלה ששר היה נהדר, דרמטי, רגשני והבעתי. הצ'לנית בקטעים המעטים שניגנה היתה טובה מאוד. התכנית כללה מוסיקה ספרדית מאת מלחינים ספרדיים וכן פאול בן חיים.היא כללה גם שירים ידועים בלדינו שזכו לאהדת הקהל שהצטרף לשירה.  

 

הקונצרט השלישי היה המענין ביותר. כותרתו היתה מוסיקה מאוסטריה. שמענו את מקהלת קנטורל מוינה שביצעה יצירות מאת סלומון זולצר-מלחין יהודי אוסטרי מפורסם בזמנו(1804-1890) ופרנץ שוברט בשם ידידות מוסיקלית.המוסיקאי הישראלי רמי לנגר שפועל וחי בוינה יסד לפני כמה שנים מקהלה המבצעת  יצירות הקשורות במיוחד במסורת הליטורגית היהודית.בקונצרט בוצעו יצירות  המבטאים את הקשרים המיוחדים שהיו בין שוברט וזולצר שהיה קולגה וידיד שהכיר את שוברט. המוסיקה שכתב זולצר נחשבה למוסיקה קלאסית שנוגנה גם בבתי כנסת.

 

שמענו לסרוגין יצירות מאת שוברט וזולצר כשכולן היו מלודיות ובמקצב איטי ובוצעו ברמה גבוה ע"י המקהלה המעורבת שכללה 12 איש.הסולן בכמה מהיצירות היה מרטין יאקוס גאראנד חזן וגם זמר אופרה שהיטיב לשיר בקולו הנאה והנעים. היה זה סוף שבוע מוסיקלי נאה שהמשיך את המסורת של האופרה להציג בכל שנה בסידרה זו מוסיקה מארצות שונות.  

 

לראות או לא לראות: קונצרטים חד פעמיים מיוחדים ומעניינים.

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר