מס' צפיות - 1862
דירוג ממוצע -
הקומקום והמטאטא / בית צבי - ביקורת
מאת: אלעד נעים 27/09/08 (23:13)

"הקומקום והמטאטא" הוא מופע מוסיקלי המורכב משירי התיאטרון הסאטירי של תל אביב, אשר מוצג בימים אלו על במת תיאטרון רמת גן. יצוין, כי מופע זה הועלה לראשונה בפסטיבל היין בראשון לציון וזכה להצלחה רבה.  תיאטרון "הקומקום" וממשיכו תיאטרון "המטאטא" היו התיאטראות העבריים הסאטיריים הראשונים שפעלו בתקופת היישוב ובימיה הראשונים של המדינה. שם הוצגה הסאטירה הפוליטית והאקטואלית, אשר בחנה בביקורתיות את המתרחש בארץ. בכל מופע הוצגו מערכונים סאטיריים בעניינים שונים כדוגמת שפה עברית, עלייה, עבודה עברית וכדומה. טובי הכותבים באותה התקופה - אברהם שלונסקי, נתן אלתרמן, משה וילנסקי, יעקב אורלנד ועוד רבים אחרים - תרמו מכישרונם לתיאטראות אלו.

 

יצוין, כי בחודשים האחרונים הועלתה הפקה מחודשת של "שוק המציאות" בתיאטרון רמת גן בכיכובם של אלון אופיר ושל אדווה עדני, והרפרטואר היה זהה בחלקו, אולם המופע הנוכחי נועד כדי להצדיע לפועלם של שני תיאטראות אלו.

שוקי וגנר ביים וערך את המופע, ולטעמי בחירת השירים הייתה נכונה, וככלל מרבית השירים הותאמו היטב למבצעיהם. התפאורה והתלבושות מינימליות ביותר, ובמופע מסוג כזה אין בהם צורך, שכן המשחק והשירה הם אלו שמובילים להצלחת המופע.

 

ההדרכה המוסיקלית ע"י בבת מרום הייתה טובה, אם כי מצפייה במרבית המופעים המוסיקליים ומחזות הזמר שהועלו השנה, ניכר כי כל אחד מהשחקנים הביא את עצמו לידי ביטוי היטב. הניהול המוסיקלי התבצע ע"י אמיר שיינפלד והתזמורת הייתה מצוינת (חבל שלא צוינו שמות הנגנים בתוכנייה). בנוסף, אלדר גרויסמן התאים את התנועה בצורה טובה מאוד לשירים.

שוב ניכר כי תלמידי השנה השלישית בבית צבי המסיימים את לימודיהם בעוד כחודש מוכשרים מאוד ומצטיינים בהעלאת מופעים מוסיקליים. רובם ככולם מגישים היטב את השירים, הם בעלי קולות מצוינים ונעימים לאוזן ויותר מכל הם יודעים לשלהב את הקהל.

 

מספר ביצועים במופע היו לטעמי המוצלחים ביותר (לפי סדר הופעתם) :

 

•1."בכל זאת יש בה משהו" בביצוע מיכל מגן, חדווה בדלבייב, רוני מרחבי, אברי ארבל, אוריה רון ולירון לוי - ביצוע זה אשר גם הופיע ב"שוק המציאות" היה מרענן ומוצלח מאוד, ושונה מהביצוע המקורי.

•2."טיטינה" בביצועם של אדיר מור ושל ניר שיבר - שניהם זמרים מצוינים ומדויקים, שולטים היטב בקולותיהם, ובהחלט הצליחו לייצר את ההומור הדרוש. כמו כן, אדיר מור נתן ביצוע מצוין ומרגש ל"נגן עוגב" וניר שיבר ביצע היטב ובדייקנות את "שני שושנים".

•3."מה לעשות שאני יפה כזאת" בביצוע רוני מרחבי - הצליחה לשעשע ולהצחיק בביצוע שלה במיוחד לאור התנועות הגמלוניות ולאור הבעות הפנים המתאימות.

•4."אהבה היא אהבה" בביצוע תדהר יששכר ומיכל מגן - שניהם שרו יפה מאוד ובעיקר הצטיינו במשחק בביצוע זה.

•5."מכתב מאימא" בביצועה של מעיין וייסברג - שחקנית מעולה אשר התבלטה בעיקר במהלך השנה בתפקידים דרמטיים מצוינים שביצעה, אולם במופע זה היא מתגלה גם כזמרת מוכשרת מאוד, וחבל שלא השתתפה ביותר מופעים מוסיקליים ומחזות זמר, דווקא לאור השילוב האיכותי שבין השירה לבין המשחק.

•6."הספנים" בביצוע אוריה רון, עמירם אדרעי, סער צליח, אמיר הלל, יובל מור, תדהר יששכר ולירון לבי וכן "דודה הגידי לנו כן" בביצוע סער צליח, עמירם אדרעי, יובל מור ואמיר הלל היו ביצועים מצוינים כקבוצה, והייתה דינמיקה טובה בין המבצעים הן מבחינת המשחק והן מבחינת השירה וכמובן עם ההומור הדרוש.

•7."צריך לצלצל פעמיים" ו"היו לילות" בביצועה של ניצן אשל - זמרת עם קול נפלא שתענוג להאזין לו, אשר גילמה את אאידה בבית צבי וכן השתתפה ב"פיפן" וב"הוא הלך בשדות". ניצן בהחלט הצליחה להעביר היטב את הסיפור בתוך כל אחד משני השירים שביצעה ולרגש את הקהל.

•8."טנגו כפר סבא" בביצועה של אניטל אלבחר - זמרת ושחקנית נפלאה ומוכשרת במיוחד (בחודש יולי הועלה מופע יחיד שלה "אני כאן" בבית צבי), אשר מצליחה להתאים היטב את קולה לשיר אותו היא מבצעת ולהפגין את כישורי המשחק המשובחים שלה.

•9. יצוין, כי קרן מרום ואלינור פלקסמן אשר לקחו חלק בשיר "זה יעבור" הן זמרות מוכשרות מאוד ובעלות קולות נעימים במיוחד. כמו כן, נעה גודל ביצעה היטב את "כלניות" ואת "סעדיה בפולין" יחד עם לירון לוי, וכן אור אילן נתנה ביצוע יפה ל"היה או לא היה".

•10.יחד עם זאת, במופע בוצע השיר "לימון וצלחת" אשר הופיע גם במופע "שוק המציאות" ונחרט בזיכרון בביצועם של אילי גורליצקי ושל יונה עטרי, אם כי גם אלון אופיר ואדוה עדני ביצעו אותו היטב. לטעמי, כאן הורגש פער משמעותי בין יכולותיו הגבוהות של אדיר מור הן במשחק והן בשירה, לבין יכולותיה של לירז אסף. היות שזהו ביצוע הדורש יכולות משחק גבוהות ובעיקר שימוש מתאים בשפת גוף ובהבעות פנים, היה נכון יותר לדעתי שיבוצע ע"י אניטל אלבחר.

•11. כמו כן, בשיר "אלימלך", אשר גם הוא נכלל במופע "שוק המציאות", לדעתי דמותו של אלימלך "שובר הלבבות, מתהלך כברבור ברחובות" מתוך השיר, לא עלתה בקנה אחד עם הביצוע. דווקא הבנות היו אלו שהתבלטו, והבנים נראו כביישנים ומהוססים.

 

סיכום : מופע מוצלח ומהנה למתרפקים על הנוסטלגיה (וגם לאלו שלא) עם שחקנים-זמרים מצוינים. מומלץ מאוד!

הכותב הוא יועץ תיירות ויועץ עסקי.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
ידידי ,הייתי ממליץ לך להישאר בתחום החשמל
יואל גלמן 10.04.09 (03:08)