מס' צפיות - 1439
דירוג ממוצע -
פאר ויסנר על "שיטת השקשוקה"
מאת: פאר ויסנר 14/09/08 (00:35)

ביום ראשון שעבר היה לי העונג להיות בהקרנה  של "שיטת השקשוקה", סרטו השנוי במחלוקת של מיקי רוזנטל, בסינמטק בתל-אביב. למרות האיומים מצד משפחת עופר על תביעות משפטיות נגד כל הנוגעים בדבר, בראש ובראשונה רוזנטל עצמו, הסרט הוקרן כמתוכנן. 

 

הייתי ככל הנראה האיש הפוליטי היחיד בהקרנה וזה לא מפתיע. אני מצביע מזמן על הקשר הישיר בין הון, תקשורת ושלטון. בדומה לחברת "יס" שויתרה מראש על זכויותיה לסרט, חוששים רבים אחרים במגזר הציבורי מתגובה קשה של האחים עופר במקרה של תמיכה בסרט וביוצריו.

 

במרכז הסרט הדוקומנטרי ניצבת, לא פעם במערומיה, משפחת עופר, מהמשפחות העשירות במדינה. האחים סמי ויולי עופר שולטים בין השאר ב"כימיקלים ישראל". חברה זו תרמה נכבדות לזיהום הבלתי נסלח של נחל קישון, פגיעה בצוללני קישון, ייבוש ים המלח, זיהום האוויר ברמת חובב ועוד מספר מפגעים סביבתיים חמורים.

 

רוזנטל מראה למשל איך סמי עופר תורם 30 מליון שקל בזמן שהמפעלים שלו בצפון ממשיכים לזהם את האוויר לכל תושבי חיפה והקריות. הוא לא בוחל באמצעים וחודר לעומקה של התופעה המתועבת "הון-שלטון". רוזנטל מראיין את העובדים שנזנחו, אחרי עשרות שנים של עבודה שוחקת, ללא כל תמורה. הוא אף מראיין אישי ציבור בדרגות בכירות - את מי שלא מפחד, כמובן, מזרועותיהם הארוכות של בעלי הממון.

 

"יש קבוצה אחת בארץ שהיא חסינה לגמרי לביקורת", קבעה ח"כ שלי יחימוביץ`. היא אמרה את הדברים ב"כנס חירום" שנערך קודם להקרנה בבית העיתונאים, בנושא צנזורה, זאת לאור הרוחות הסוערות שליוו את הפקת הסרט. רוזנטל אמר בדאגה כי: "אם הסרט לא ישודר, את גבולות חופש הביטוי לא יקבע בית משפט ולא חקיקה, אלא רק כמות הכסף שיש למי שרוצה להגביל אותך".

 

"שיטת השקשוקה" הוא לא רק סרט מעניין. זהו סרט חובה. חובה לכל מי שמעניין אותו לאן מועדות פניה של המדינה ושל העומדים בראשה. חובה לכל מי שאיכפת לו מארץ ישראל, נופיה הנהרסים תדיר על-ידי תעשיינים, ואזרחיה הסובלים מזיהום הסביבה ופגיעה בבריאותם ללא שום סיבה חוץ מהרווח האישי של אנשי הממון.

 

לפני שמשפחה זו או אחרת תקנה את המדינה, אנו צריכים להתעורר. ב-15.9 הסרט יוקרן בסינמטק בירושלים. אני מציע להצביע ברגליים וללכת לראות את הסרט! חשוב להיות מודע לשחיתויות הללו כי אם נתעלם מהן מספיק זמן, עלול להיות מאוחר מדי.

 

כולי תקווה כי יוצרים אמיצים וכנים כמיקי רוזנטל ימשיכו לפעול בארץ בלי כל פחד. זהו רווח נקי שלנו - של זכות הציבור לדעת.

 

שלכם,

פאר ויסנר

יו"ר מפלגת הירוקים

וסגן ראש העיר תל-אביב יפו

 

הכותב הוא סגן ראש עיריית תל-אביב-יפו ויו"ר סיעת הירוקים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר