מס' צפיות - 579
דירוג ממוצע -
סינמה ביט ( cinema beat)
סדרה חדשה בסינמטק תל אביב החל מ- 10.9.08.
מאת: מתן אהרוני 08/09/08 (02:39)

ב 10.9 יארח סינמטק ת"א פרק ראשון בסדרת מפגשים חדשה וייחודית בשם "סינמה ביט". הסדרה תעסוק בקשר בין הנישות השונות של "מוזיקת הקצב" ( beat music) שצצו והתפתחו במהלך המחצית השניה של המאה ה-20, כגון -רגאיי, דיסקו, היפ-הופ, מוזיקה אלקטרונית ועוד, לבין העשייה והשפה הקולנועית של יוצרי קולנוע כגון ז'אן לוק גודאר, סטנלי קובריק, מרטין סקורסזה, פרנסיס פורד קופולה, קוונטין טרנטינו ואחרים.

 

כל אחד מהמפגשים יסקור וידגים מהותה של נישה מוזיקלית מסויימת ואת הדרכים בה מהות זו משתקפת בתפיסת העולם וחשיבתם הויזואלית והמוזיקלית של יוצרי מפתח פורצי דרך בעולם הקולנוע.

 

יוצרי הסדרה ומנחיה הם עירן סרג'ון ועמית הכט - צמד מרצים ב-"מיוזיק בית ספר גבוה למוסיקה יצירה והפקה, ת"א". בנוסף, עירן הוא גם דיג'יי וותיק ועמית הינו גם במאי קולנוע ('ביפ' ועוד) ו"אנציקלופדיה לשפת הקולנוע". הכימיה בין השניים, ההבנה העמוקה והייחודית שלהם בתחומים האמורים ואופן ההעברה החי והסוחף שלהם מהווים פוטנציאל לסדרת מפגשים מחשמלת ומרתקת, מפתיעה לעיתים, לתוך עולמות המוזיקה והקולנוע בכלל ולתוך נישות צבעוניות ולא שגרתיות בפרט. בתוך כך, ההרצאות יעשירו מאד את נקודת המבט הקולנועית שלנו ואת הבנתנו את הקשר העמוק בין שני עולמות אלו - מוזיקה וקולנוע.

 

 כל מפגש יסתיים בהקרנת סרט מייצג. משך כל מפגש, כולל הסרט, כשלוש שעות.

 

פרק ראשון -" "RAVEOLUTION:

 

הסדרה תחל כאמור ביום ד 10.9, בשעה 21:30, במפגש "פסיכדלי" חגיגי לציון שני מאורעות משמעותיים הכרוכים זה בזה:

 

א. 20 שנה לפרוץ מהפכת "מוזיקת הרייב" - מוזיקה המוכרת בתודעה הציבורית יותר כ"מוזיקה אלקטרונית"/ "טכנו"/ ו"טראנס" אשר בישרה את הופעתה של "תרבות המועדונים" בשנות ה-90.

 

ב. 40 שנה ללידת "הדיג'יי המודרני" - המציין העיקרי של "מוזיקת הרייב" ושל "תרבות המועדונים".

 

" To me, I see myself more like a Dj than a film director. I'm a cut and paste artist. I see my scripts and movies as a bunch of 45's strung together".   

   

Quentin Tarantino

 

עירן יסקור וידגים את מהותה ושורשיה של מוזיקת הרייב, החל מהופעתם של "מועדוני האנדרגראונד" הראשונים בניו-יורק, פריז ולונדון בסוף שנות ה 60 ולידתו של הדיג'יי המודרני בתוכם, דרך סצנות הדיסקו וההאוס המחתרתיות בניו-יורק ובשיקאגו בשנות ה 70 וה 80, הקשר של אלו עם הפסיכדליה ועם המוזיקה האלקטרונית, ההשפעות ההדדיות בינן לבין סצנת הגל החדש הבריטית בשנות ה-80, הופעתה של סצנת הרייב באנגליה כתוצאה מכך בסוף שנות ה-80 ולידתה של תרבות המועדונים ושל הנגזרות האלקטרונית הגלובאליות בתוכה - דאנס, טראנס, טכנו, ג'אנגל,  בשנות ה-90.

 

עמית ישתלב ויסביר את הקשר בין התפתחות זו לבין העשייה הקולנועית מאז סוף שנות ה-60 ועד שנות ה-90. ידונו בהקשר האמור סרטים שהקדימו את זמנם כגון: אדם בעקבות גורלו, אפוקליפסה עכשיו, אודיסיאה בחלל ועוד. כמו כן תוצג משנתם של במאים אשר סרטיהם המושפעים מתפיסות המוזיקה האלקטרונית והרייבית, כגון: לרס וון טריר, דרן ארונובסקי, פול תומס אנדרסון ואחרים.

 

בסוף המפגש יוקרן הסרט האולטימטיבי של התנועה ואחד מהסרטים הקלאסיים של שנות התשעים בכלל -"טריינספוטינג".

 

 סינמה ביט ( cinema beat)

לבלוג של טי-וי ישראל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר