מס' צפיות - 637
דירוג ממוצע -
לשנות את שיטת הבחירות!!
כאשר אנו קרבים מחדש למועד הבחירות לעיריות ומועצות מקומיות, אנו מקבלים תזכורת באשר לשיטת הבחירות הנהוגה בארץ.
מאת: zvidoc 07/09/08 (12:48)

בעוד והבחירות לעיריות ומועצות המקומיות מתנהלת זה זמן רב על בסיס בחירה אישית של ראש הראשות ולחוד לרשימות אשר ירכיבו את המועצות, הרי בכל הקשור לבחירות לראשות הממשלה וחברי הכנסת , הנהוג בישראל נימצא לא רק בפיגור כבד לעומת הקיים בחלק גדול מהארצות הדמוקרטיות אלא אף נסוג אחורה כאשר מגלומן אשר עלה לשלטון עשה הכל ע"מ לבטל את הבחירה הישירה של ראש הממשלה והצליח בכך, הכנסת נכנעה לו..

 

הדוגמא הטובה, אשר מתבססת מקדנציה לקדנציה, של השיטה בה מתנהלות הבחירות לראשות ולמועצות העיריות  כאשר ממערכת בחירות אחת לשנייה , ההשפעה של המפלגות על מערכת הבחירות, הן של ראש העיר או המועצה והן של חברי המועצה, הולכת ונעלמת ומפנה מקום לבחירות יותר ויותר אישיות. מצב זה מביא את הנבחר אל הקהל , מפיל עליו אחריות מוגברת ומחויבות ישירה לבוחריו באם הצביעו בעדו ובאם לא. אפילו החזר ההוצאות על השתתפותו במערכת הבחירות תלוי בהצלחתו לשכנע את הפרט להצביע בעדו ובכך לעבור את אחוז החסימה ואף יותר . יש ברכה רבה בחלק גדול מאד של הרשויות המקומיות בארץ עקב ניהול שיטה זו ולכן זו הוכחה ניצחת כי שינוי שיטת הבחירות לראשות הממשלה ולכנסת נכנסת לטווח מוצדק ביותר:

 

יש לפצל את הבחירות מרשימה אחידה של המועמד לראשות הממשלה מהרשימה המפלגתית אליה הוא שייך ובכך לתת גם למועמדים עצמאים להתחרות על התפקיד. כמו כן צריך לעשות עם הנבחרים לכנסת, אפשר לראות זאת בשתי צורות, האחת פיצול הכנסת לשני גופים, האחד אשר יבחר ברשימה פרופורציונאליים כלל ארצית והשנייה לנבחרים כשליחים אזוריים של כל מחוז ומחוז כאשר החישוב של מספר הנציגים יהיה פרופורציונאלי לכמות התושבים חלקי שטח המחוז.

 

 אפשר גם לגרום לכך כי כל הנציגים יהיו נבחרי ציבור ישירים ללא רשימות אך לפי תחשיב המונע קיפוח של אזור זה או אחר.

היתרון הנראה לעיין ממעבר לשיטה זו, זו המחויבות הישירה של הנבחר לבוחר בו, ידע הנבחר כי אם לא יביא את הסחורה אשר לה נדרש והבטיח בעת מועמדותו, לא ייבחר שנית. מצב זה יביא עם הזמן גם להעמדת נציגים אשר יושרם יהיה חשוב יותר להם לקהל הבוחר בהם..

 

לצערנו, לאור המתרחש בארץ עתה גורם לצורך לדבר על נושא זה לאקטואלי מאד וככל אשר יקדימו לשנות את שיטת הבחירות כך יוטב לנו. באשר ליושרו של ניבחר , כבר הובעה דעה בנושא: כל נציג אשר יתייצב להישבע לכנסת או לממשלה, יראה תעודת יושר של משטרת ישראל ומשרד המשפטים וכך לא יוכלו להיטפל אליו בגין עברו אלה אך ורק בגין פועלו בזמן הקדנציה בה הוא משרת. יציבות השלטון נחוצה לנו כמים לשתייה ואוויר לנשימה ע"מ והעם היושב בישראל יוכל לראות אופק חדש לעתידו הפוליטי קרי בטחוני ולא עוד שליפות מהמותן בגלל קוצר זמן ואי אפשרות ליצור תכניות ארוכות טווח.

 

(תמונה: דוד שי, ויקיפדיה העברית)

הכותב הוא דור שני לשואה , בן למשכילים אקדמאים, מכונאי בדימוס, מדריך יישומיי-מחשב בפועל. אוהב מוסיקה קלאסית, ברוק רנסאנס ומודרנית. קורא-תולעי בשלש שפות ובעל דעות שמאל מתון - http://forum.kan-naim.co.il/viewforu

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר