מס' צפיות - 353
דירוג ממוצע -
ריח של בחירות - מנהיגות חזקה?
מה עומד מאחורי המנטרה הכה הפופולרית של המתמודדים לראשות הממשלה בדבר "מנהיגות חזקה"?
מאת: שמעון נעים 15/08/08 (09:21)

כידוע, מדינת ישראל ניצבת במקום שבו תדרשנה בקרוב החלטות גורליות, היסטוריות. לפיכך, עתה - כאשר ריח בחירות מרחף באוויר - מפזרים לנו הפוליטיקאים הרואים עצמם כמתאימים לתפקיד ראש הממשלה סיסמאות הפוגעות בדיוק בנקודה זו. כידוע לכולם, ישראל צריכה "מנהיגות חזקה". מה זאת מנהיגות "חזקה"?

 

מנהיג חזק, יודע כל אחד, יוכל לעמוד אל מול האיום האיראני, לטפל בנושא הפלסטיני ולשמור על יתרון ישראלי במאבק המתמשך בגבולותינו הצפוניים, ולכך מכוונים לא אחת הפוליטיקאים שלנו - המלחמה האחרונה הראתה כי חשובות מאין כמוהן יכולותיו של ראש ממשלת ישראל לטפל במצבים ביטחוניים רגשים; בראשות ממשלת ישראל צריך לעמוד אדם "חזק" - אדם שיוכל להצעיד את המאבק של מדינת ישראל אל מול הטרור הפלסטיני ביד חזקה וזרוע נטויה, להאכיל את החיזבאללה באותות ומופתים ולטפל באיראנים לא על ידי מלאך, שרף או שליח. המנהיג החזק יפעל בין אם בדרכי לוחמה על שלום אמיץ, דיפלומטיה מוצלחת ומשא מתן נחוש, בין אם על ידי כוחות צבא ושימוש בכוח רב, בין על ידי צעידה בדרך המלך שביניהם, זאת בהתאם לגישה הפוליטית של הדובר ולמקום שבו הוא עומד על הציר שקטביו "שמאל" ו"ימין". כך, מתייצבים אל מול המצלמה המתמודדים על הנהגת המדינה ומסבירים לנו כי הם שיובילו אותנו אל הביטחון, השלום, השקט השלווה והנחלה להם אנו מייחלים כבר רבות. הלוואי ויצליחו.

 

ועם זאת - חסר לי משהו. מדוע מבין כל ההכרעות החשובות אשר מולן יצטרך לעמוד ראש ההמשלה הבא, נעלמות מן השיח הציבורי הכרעות גורליות רבות? מדוע במדינה שבה הפכה האלימות לאיום מוחשי לרוב האזרחים הרבה יותר מן האיום האיראני - אשר מבלי להפחית ולו קומץ מהיותו חשוב וגורלי (להרחבה ראו האתר הנפלא של ד"ר גיא בכור, אשמר מופיע גם בתיבה שבצד ימין העליון של הדף), לא דוקר את חבריי במועדונים - אין איש מתייצב ומכה בשולחן בדרישה למנהיג חזק שילחם בנגע זה? מדוע במדינה זו, בה שלושת רשויות השלטון נוהגות בניוון כלפי תופעה זו - הן בחקיקה, הן בשפיטה והן בחינוך ובאכיפה אפקטיבית - לא מעלה איש את העניין לראש סדר היום של המנהיג החזק?

 

מדוע במדינה זו, שמוחותיה הגדולים בורחים ממנה, שבה מערכת החינוך מבכרת הישגים מספריים של ציונים ואחוזי זכאות לבגרות על פני חינוך, ערכים, הקניית דרך ארץ והקניית ידע, במדינה שבה מתעוררות שביתות במערכת החינוך על כל רבדיה, החל מבתי הספר היסודיים וכלה באוניברסיטאות, במדינה שבה מתעוררת התקשורת להתעניין במערכת החינוך שלנו רק כשפולטת שרת החינוך אמירה אומללה ו"לא פרלמנטרית" מפיה  - לא מעלה איש את העניין לראש סדר היום של המנהיג החזק?

 

תאונות דרכים, איכות סביבה, בריאות, זכויות הקשיש, עתיד המחקר המדעי בארץ  - למה לא מעלה איש את הנושאים הבוערים האלו לראש סדר היום של המנהיג החזק?

 

מנהיגים חזקים יקרים שלי - בראש ממשלת ישראל לא צריך לעמוד גנרל ולא בכיר הנושאים ונותנים, אלא ראש ממשלה - אדם העומד בראש הממשל במדינת ישראל, על כל ענפיו ותחומיו. אל נא תנפנפו בפני באותן ססמאות על מנהיגות חזקה - מקומו של רס"ר בבסיס צבאי ושל דיפלומט במשרד בחוץ, מדינה צריכה מנהיג.

הכותב הוא מנהל אתר "המגדל הלבן" ובעל הבלוג "הבלדה לכותב הטור". סטודנט לפיזיקה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר