מס' צפיות - 751
דירוג ממוצע -
ביקורת: קללת מעמד המורעבים
-קומדיה שחורה על החלום האמריקני ושברו (בית צבי, רמת גן)
מאת: חיים נוי 21/07/08 (11:23)

מחזהו של השחקן והמחזאי האמריקני סם שפרד, זוכה פרס הפוליצר, "קללת מעמד המורעבים" הוא קומדיה שחורה על החלום האמריקני ושברו, שהוצג לראשונה ב-1978 בניו יורק. המחזה שבו השתתפה בבכורה גם אולימפיה דוקאקיס, הוסרט ב-1994 ולוהקה בו קתי בייטס , מהמשובחות בכוכבות הוליווד.

 

עוד בפרשן על "קללת מעמד המורעבים"

 

 זהו סיפורה של משפחה אמריקנית בשנות החמישים שבה מככבים אב חולמני, שתוי ולוזר, אם שחוקה ובעלת חלומות לברוח למקום אחר, בן אידיאליסט ובת נעורים מרדנית. המשפחה עומדת להפסיד את כל רכושה, הבית הרעוע, שכן אין לה כלום חוץ מאשר חובות לעולם התחתון. זוהי משפחה מיוסרת וכולם מנסים להיאבק על השליטה בחווה המוזנחת, שהסמל שלה הוא המקרר העלוב והריק מתוכן. הרלבנטיות של הצגת המחזה אינה ברורה כל כך, אולם אין ספק כי זהו מחזה מעניין, לא שיא הפסגה של שפרד והוא חלק מכמה מחזות שמטפלים במשפחה האמריקנית מהיבטיה השונים.

 

המערכה הראשונה היא קצבית, נושמת ובועטת, רצופה סצנות דרמטיות טובות, בעוד המערכה השנייה חלשה יותר, לטעמי, למרות שבה מתחולל המהפך בכל הנוגע לאב המשפחה ואולם השבר שהתחולל הוא בלתי נמנע ומשאיר אותנו בעצם באי ודאות.

 

איתן צלניק כווסלי, הבן הבוגר מגיש לנו הופעה מרהיבה ואמינה. משחקו הוא משובח ומדויק. חבל רק שהוא זולל ירקות בלתי שטופים, נראה לי, ישר מעל רצפת הבמה.

מעיין ויסברג כאלה, אם המשפחה, משחקת  טוב מאוד , וחרף גילה הצעיר מאוד, מגלמת את דמות האימא בצורה אמינה וכובשת. למען המטרה הנעלה היא אפילו מוכנה להקריב את שיערה שמוצמד מידי ערב לרצפת הבמה במסמרים.

אור אילן כבת המרדנית אמה היא אור של ממש ותגלית הערב. אור היא שחקנית נפלאה ומהממת, המימיקה שלה היא מצוינת ומשחקה מעולה . היא מיטיבה לגלם את בת הנעורים על תסביכיה והגורל אליו נקלעה בצורה מדויקת, כובשת לב ולפעמים מרטיטה. אם עד עכשיו ידענו שאור היא זמרת מצוינת (וגם רקדנית), הרי שהפעם היא מצליחה להוכיח שכישוריה כשחקנית דרמטית הם מעולים.

אבי עדווי כווסטון אבי המשפחה הוא שחקן מצוין, מגיש הופעה דרמטית רבת יכולת, בעיקר במערכה הראשונה.

עומרי גילאון מגיש אפיזודה טובה ומוצלחת של שוטר אטום וכך גם יתר השחקנים יובל מור כפרקליט הממולח, יובל מן,כבעל המועדון ויוגב מבורך ומוטי סוויסה.

 

את ההצגה ביים ותרגם בכישרון רב גיל ויינברג.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, לשעבר עורך ראשי של סוכנות עתים, העורך הראשי של סוכנות הידיעות הבינלאומית IPA,חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים, מומחה למיוזיקלס

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
Ralph Lauren UK ל"ת
Cheap Ralph Lauren 26.02.13 (05:18)