מס' צפיות - 4233
דירוג ממוצע -
שלמה ארצי - חום יולי אוגוסט (השלמה)
מאת: יואב ברונר 10/07/08 (02:34)

יצא לי במקרה לקרוא את הפרק הראשון בסדרת המופת "אלבומי מופת ישראליים" וגיליתי משהו לא מפתיע בכלל: הפרק הראשון היה על "חום יולי אוגוסט" של שלמה ארצי, והוא היה ממש ממש קצר ומתומצת. מאוד לא אופייני לי. עם הזמן גדל השיעמום ואיתו התארכו הפרקים בסדרה, עד שלעיתים נאלצתי לחלק פרק אחד לשני חלקים! לכן, כדי לתקן את המעוות וגם כדי לנצל את ההזדמנות החד-פעמית הזו שנקרתה בדרכי לסגור מעגל, אני רוצה לדבר שוב על "חום יולי אוגוסט" של שלמה ארצי, ועל עוד משהו אחד שקשור אליו. בזה אסיים סופית את הסדרה הזאת ואתחיל, אי"ה, את הסדרה על אלבומי המופת הלועזיים.

 

לאלבום הזה יש לי קשר רגשי ונוסטלגי חזק - זה היה האלבום הראשון של שלמה ארצי ששמעתי בחיי. שמעתי אותו בקסטה בווקמן בטיול שנתי של כיתה ז` או ח`. התקליט בדיוק יצא אז ומישהו הביא אותו על קסטה, וכל הטיול לא הפסקנו לשמוע אותו - נדהמנו מעוצמת השירים, מהמילים העמוקות, מהקול הצרוד, מהמוזיקה הלא מוכרת.

 

בקסטה הישנה ההיא היה רק חצי מהאלבום (האלבום הוא כפול), ורק אחרי הטיול השלמתי את החסר וגיליתי לשמחתי שכל האלבום הזה הוא מצויין ואחיד ברמתו.

 

זה אחד האלבומים הכי חושפניים של שלמה ארצי, שבו הוא חושף לא רק קשרי משפחה כאלה ואחרים אלא גם את דעותיו הפוליטיות ועל המצב בכלל. כך, לדוגמא, בשיר "ארץ חדשה", שפותח את האלבום, עם המשפט "יש לנו ארץ למה עוד אחת", שרומז ברמז עבה את דעתו של ארצי על הכיבוש. השיר הבא, "טלפני טלפני", הוא קריאה של אב דואג לביתו שיצאה מהבית: "שמרי על עצמך מפני בני האדם, הם יאכלו אותך, ניסו גם אותי". השיר השלישי נקרא "עבד הממהר" וגם הוא משקף את המצב הפוליטי-חברתי כפי שארצי רואה אותו. וכך הלאה וכך הלאה.

 

לטעמי לפחות, זהו האלבום הטוב ביותר של ארצי, אפילו יותר מ"דרכים" ומ"גבר הולך לאיבוד". רז בזכות האלבום הזה אני עדיין נוטה חד לארצי ומחכה, מאוד מחכה, שיחזור כבר לעצמו, שייצא מהאלבומים הממוסחרים, המזלזלים, חסרי הפרפקציוניזם של פעם, וינפיק שוב תקליט בסדר הגודל הזה, או משהו שמתקרב אליו. כי יותר מ15- שנה שארצי מוציא, בואו נודה באמת, זבלונים. אז פה יש שיר טוב ושם יש שיר טוב אבל זה ממש לא זה. וזה שהקהל מוותר לו וממשיך לקנות את התקליטים האלה ולבוא להופעות בקיסריה, זה חלק גדול מהבעיה. כי כרגע אין שומדבר שידחוף את ארצי לשבת ולכתוב אלבום ראוי לשמו, חוץ מהמסה הזאת. ולצערי הוא לא בין המכותבים שלי.

 

אבל אם נחזור רגע ל"חום יולי אוגוסט", הידעתם שיש בו את אחד משירי האהבה היפים ביותר שיש? אני מתכוון כמובן ל"היית איתי הרי", שירה יפהפה על אהבה ייחודית בחיים מרירים. ויש בו עוד שיר אהבה נהדר - נבראתי לך. "כך יצאתי אל הדרך, כשהגעתי באתי, נעמדתי בדלת מה ידעתי לא ידעתי, התפשטתי וזזתי כמו מטורף בחדר, שנינו יחד כבר שבוע כמו גן עדן - מסוכן לנו כל-כך. כי אני נבראתי לך". איזה יופי! כמה זמן אחרי שיצא התקליט הזה, היתה לכיתה שלנו הצגה במגדל העמק. אני ועוד מישהו מהכיתה התקמבנו ונסענו לשם בטנדר של המחנכת, אורנה. שאלנו אותה מה היא אומרת על שלמה ארצי. היא אמרה שלדעתה, בתקליט הזה, הוא פשוט משורר. ואני מסכים. עד היום "תחת שמי ים תיכון" זה אחד השירים האהובים עלי ביותר.

 

בפסח השתא יצא מארז מפואר של תשעת האלבומים הראשונים של שלמה ארצי, אלה שהוציא לפני "גבר הולך לאיבוד" שסימן את ראשית הצלחתו ההיסטרית. שנים רבות הוא התנגד להוצאתם על דיסקים כיוון שהתבייש בשירה שלו אז - בהגשה עם העברית התקינה וה-ר` המתגלגלת, וגם בשירים עצמם - חלקם הגדול פופיים מתקתקים שלא מאפיינים את ארצי היום. היו אלה שנים שבהן ניסה ארצי למצוא את עצמו מבחינה מוזיקלית, כאשר תקליט אחרי תקליט נחל כישלון מסחרי. בסוף, כשכבר כמעט התייאש לחלוטין והפך להיות תוכניתן, הוא הוציא את "גבר הולך לאיבוד", תקליט שחושף את ארצי במערומיו. התקליט נחל הצלחה ומשם הכל היסטוריה.

 

רבים מהתקליטים במארז רואים אור פעם ראשונה על-גבי דיסק, ונחשבו נדירים לפני הוצאתם לפני חודשיים. בין האלבומים: התקליט הראשון, "על אנשים", "אומרים ישנה ארץ", "לכל החברים מהמסע מים אל ים", "יש לי אישה ילדה ולמברטה", ועוד. בין השירים: "יותר מזה אנחנו לא צריכים" (בביצוע המקורי הנהדר, לא בקאוור ההרסני שעשה ארצי לעצמו שנים אח"כ), "בנוף ילדות" (ראו סוגריים קודמים), "דרך שתי נקודות", "יסמין הקטנה", "ממלינדה", "את ואני", "השיר על ארץ סיני", "אומרים ישנה ארץ", "שיר בבוקר בבוקר (פתאום קם אדם)", "ציונות בלי מרכאות" (דואט בלתי נשכח עם חנן יובל), "בשל תפוח", ועוד רבים ויפים.

 

כמו שוודאי שמתם לב, רבים מהשירים הללו נכתבו ע"י משוררים כמו עמיחי, ביאליק, טשרניחובסקי וכ"ו. כ"ו הוא משורר האהוב עלי במיוחד, כי היה כותב חמשירים.

 

ללא ספק, יש פה כמה מהשירים הכי יפים שהקליט שלמה ארצי, ועוד בתקופה שהיה לו קול. היום אין לו קול וגם לא למברטה.

 

בכל מקרה, המארז הזה מאוד מומלץ, אז קנו לעצמכם מתנה לחג. ההנאה מובטחת.

 

לשמחתכם, אני מצרף את אחד השירים הכי יפים (לטעמי) מהמארז הזה, שיר נשכח אולי ולא מפורסם, אבל בהחלט מיוחד. קוראים לו "עיר פרזות" והוא מהתקליט "אומרים ישנה ארץ". המילים (המעולות) הן של תרצה אתר, הלחן (המשובח) של שלמה ארצי. תהנו.

 

כעיר פרזות היית לי
למרות שהחלון היה סגור
והיינו בגובה רב

כשעטת הקרנפים היית לי
במלכות הלבנות היית לי
אישה כרוח עב

כנשיפת אוויר
בהישלף החרב
כהינמך עננים עם ערב

עיר פרוצה אין חומה שלי
אשר אין מעצור לרוחה
עיר בוערת שמים רבים
לא יוכלו לה
עיר פרזות
עיר נמל
עיר ברכה

כגשם רב היית לי
למרות שהשרב היה כבד
והיינו צמאים לסתיו

כצהלת סוסי הבר היית לי
אל מול המים קמתי אז
לרעות בך צאני המאוהב

כצעקת היום
מול בכי תנים עם ליל
כך צעקתי חדווה אלייך

עיר פרוצה אין חומה שלי...

 

לבלוג של יואב ברונר

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר