מס' צפיות - 4739
דירוג ממוצע -
"איים אבודים" - אבודים בהחלט
לרשף לוי היתה נקודת זינוק מצוינת ליצירת סרט נפלא ומרגש. אבל הוא פיספס.
מאת: איתן ווייץ 05/07/08 (20:01)

רשף לוי הוא מהיוצרים הצעירים והמוכשרים בעולם הקולנוע והטלויזיה הישראלי. ברזומה שלו רשומות, בין היתר, הסדרות "הבורר" ו"תיק סגור" והסרט "אהבה קולומביאנית". כמו כן עוסק לוי גם בכתיבה לתיאטרון ובסטנד-אפ. בימים אלו יוצא לאקרנים סרטו החדש, "איים אבודים". זהו נסיונו הראשון של לוי לעשות דרמה מסורתית עמוקה ומרגשת. כל הנתונים הצביעו על כך שהסרט הולך להיות מוצלח, אבל האמת העצובה היא ש"איים אבודים" הוא סרט בינוני מאוד, במקרה הטוב.

 

האינסטינקט הראשוני של רשף לוי היה טבעי ונכון – הוא דלה את החומרים מתוך ההיסטוריה הפרטית שלו, ולפיכך, "איים אבודים" הוא סרט סמי-אוטוביוגרפי. הוא מספר את סיפורה של משפחת לוי, משפחה מרובת ילדים. במרכז הסיפור, עופר וארז, שני אחים תאומים בני 17, בשנת הלימודים האחרונה שלהם בכפר סבא של 1980. שני האחים מתאהבים באותה בחורה, אבל כהסכם של כבוד בין אחים, מסכים ארז לוותר לעופר. השתלשלות העניינים מובילה לכך שארז ונטע (מושא אהבתם) מוצאים את עצמם בתל אביב ללא אפשרות כלכלית לחזור הביתה. הם מחליטים ללכת לבקר את אביו של ארז במקום עבודתו, על מנת שיתן להם כסף לאוטובוס. שם הם רואים משהו שלא היו צריכים לראות. בעקבות כך עושה ארז מעשה קיצוני שנובע מכעס. מעשה זה מגלגל כדור שתוצאותיו הרסניות, וארז הופך לאדם רדוף רגשות אשם עם סוד נורא.

 

עד כאן, הכל נשמע נפלא. הבעיה היא שרשף לוי ניגש להגשמת התסריט כפי שהוא ניגש לכתיבת קומית, שהוא כה מיומן בה : הוא עושה הכל קצר, מהיר ואלגנטי. לעומת זאת, דרמה מהסוג הזה דורשת זמן. הכל בסרט הוא ברמת ההצהרה. מי שיצפה בטריילר, למשל, יוכל לראות את אורלי זילברשץ בנאי (בתפקיד סימה, אם המשפחה) אומרת : "משפחה זה כמו כף יד. כל אצבע לחוד נשברת בקלות, אבל ביחד, אנחנו אגרוף, ואף אחד לא יוכל לנצח אותנו". משפט יפה, אבל הצהרתי. אין מאחוריו מעשים שיגבו אותו. האחווה היחידה שנצפית בסרט היא בין התאומים. האחים הקטנים כמעט ולא קיימים בסרט, וגם היחסים בין ההורים, שמהווים נדבך חשוב בעלילה, נדחקים לפינה. באמצע הסרט יש סצינה של חתונה. באמצע הסצינה יש רגע בו כל המשפחה פורצת בריקוד מתוזמן היטב, עם כוריאוגרפיה מדויקת. זהו רגע יפהפה, אבל במקום לחגוג את הרגע ולהיסחף, מיד חותך רשף לוי את ההתרחשות, ועובר לסצינה הבאה. לוי רגיל לחוקי הסטנד- אפ : הבנו, הלאה. דרמה צריכה את הרגעים האלו, העמוקים, השמחים. הם אלו שעושים את הרגעים העצובים שבאים אח"כ למרגשים באמת.

 

בעיה נוספת של הסרט היא ייצוג התקופה. שם הסרט, "איים אבודים", מתייחס לסדרת טלויזיה שהיתה פופולרית באותן שנים. גם כאן פועל רשף לוי לפי תבנית ידועה ומוכרת : אפיון תקופה לפי המוזיקה ותכניות הטלויזיה של אותה תקופה. שירים רבים משנות ה-80 מושמעים בפס קול הסרט. שתי בעיות יש ב"איים אבודים" עם האספקט הזה : לרשף לוי היתה בעיה של השגת רשות מהיוצרים על השמעת שיריהם (זכויות יוצרים), ולכן רוב השירים מושמעים בגרסאות כיסוי, ולא בגרסאות המקוריות (וכאחד שגדל בשנות ה-80, הדבר מאוד צרם לי). שנית, לוי ממש משקר את מי שלא כל כך זוכר את השנים האלו. בתחילת הסרט, שמתרחש, כאמור, ב-1980, ישנה סצינה בה המשפחה פורצת בשירת המילים של "אבראקדאברא". כמה חבל שהשיר היפה הזה לא נולד אז. הוא היה שיר השנה של גלי צה"ל ב-1982. דבר דומה ניתן לומר על "בואי איילין", שמתנגן בהמשך הסרט, ועל שירים נוספים.

 

כשמסיימים לצלם סרט, ועוברים לחדר העריכה, מתחילה עבודת ההרכבה, שמאפשרת גם תיקון טעויות. אחת הטעויות הנפוצות ב"תיקון טעויות" שכזה היא הוספת קול מספר (וויס-אובר). קול זה כתוב, בדרך כלל, רע ומבוצע רע. כך גם קורה ב"איים אבודים". לרשף לוי יש חוש קומי מצוין, וזה הוכח כבר בעבר, אבל חוש דרמטי לקוי. בסצינה נוספת בסרט, בה מגלה נטע לאב המשפחה את האמת, היא מחסירה חלק מהסיפור. הניחוש שלי : הוא הוחסר בעריכה. הוא חסר דרמטית.

 

כיאה לסרטים מהסוג הזה, הצליח רשף לוי ללהק לסרטו צוות שחקנים מהמובילים בארץ (שמיל בן-ארי, אורלי זילברשץ-בנאי, אושרי כהן), אבל רק אחד מהם מצליח להוציא מהתסריט הפגום הצגת משחק מרשימה. זהו מיכאל מושונוב, הבן של מוני, בתפקיד הראשי. זה כבר כמה שנים שמושונוב הבן מוכיח שלמוני המצוין יש ממשיך דרך מצוין בזכות עצמו, וב"איים אבודים" נותן הבן הופעה מצוינת כאדם שרגשות האשם אוכלים אותו מבפנים. כל שאר השחקנים בסרט חוסים בצילו. אף אחד לא משחק רע, אבל אף אחד גם לא זוהר במיוחד. מלבד, כאמור, מיכאל מושונוב.

 

הרבה כוונות טובות יש ב"איים אבודים", אבל מעט מדי סרט. חבל.

הכותב הוא בחור רמת שרוני בן 35 שמאוד אוהב קולנוע

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 5 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
סרט מצוין
מיטל 10.07.08 (18:51)
2.
בדיוק ככה
היועץ 2 24.07.08 (07:03)
3.
הדרך לגהינום רצופה בכוונות טובות... ל"ת
אפרת 24.08.08 (20:14)
4.
ביקורת מעולה
יעל 22.02.09 (16:15)
5.
סרט חלש מאוד
גדי 08.08.09 (18:05)