מס' צפיות - 260
דירוג ממוצע -
המעגל – המחזה השערורייתי של ארתור שניצלר – בית צבי
המעגל פרי עטו של הרופא והמחזאי היהודי-אוסטרי ארתור שניצלר , העולה בבית צבי, היה מחזה שערורייתי בשעתו ועוסק בסקס מזדמן בימי וינה העליזים .
מאת: חיים נוי 13/03/24 (09:24)

 

 

המעגל – המחזה השערורייתי של ארתור שניצלר – בית צבי

 

מאת חיים נוי

המעגל פרי עטו של הרופא והמחזאי היהודי-אוסטרי ארתור שניצלר , העולה בבית צבי, היה מחזה שערורייתי בשעתו ועוסק בסקס מזדמן בימי וינה העליזים .

שניצלר היה רופא אף-אוזן-גרון ומחזאי וסופר נודע שמילא תפקיד מרכזי בחיי התרבות התוססים בתור הזהב של בירת אוסטריה בסוף המאה ה-19.היצירות שלו שזורות באווירה הייחודית של וינה עם טיפוסים אופייניים , מסיבות חשק ושניצל וינאי   עם נערות עליזות ונשים נשואות. המעגל חובר בשנת 1896 והודפס תחילה במהדורה פרטית מחשש לביקורת נוקבת. בשעתו נעצרו מספר שחקנים סטודנטים שהעלו את המחזה במינכן ב-1903והוא נאסר להצגה בכלל ורק בשנת 1920 עלה המחזה בברלין. אבל, המשטרה התערבה והוא שוב הורד מהבמה עד לתקופה שלאחר שלטון הנאצים.

המחזה עלה בארץ גם בבתי ספר למשחק וגם בעיבודים שונים בבית ליסין בהצגה החדר הכחול לשני שחקנים בלבד שהייתה להיט בלונדון ובניו יורק.

 המחזה כתוב כסדרת אפיזודות ובכל אחת מהן שתי דמויות כאשר אחת מהן ממשיכה לאפיזודה הנוספת , 9 תמונות שבאחרונה שוב אנו נתקלים במשתתפת מהתמונה הראשונה, הסוגרת את המעגל. ההפקה בבית צבי מאופיינת בחגיגה עולצת של ממש. כבר כאן המקום לציין את העבודה המדהימה של הכוראוגרפית גילי גבל שעצבה תנועה מרהיבה , מלאכת מחשבת קסומה ומגיעות לה על כך מחיאות כפיים מיוחדות. בין היתר, מרהיבה היא התנועה בסצנת המסעדה.

אופיר סול שבבו היא חיית במה שמגלמת את הנערה המתוקה ומשחקה הוא קסום ומהפנט. אין ספק שיש לה פוטנציאל נפלא.

מתן ברדה נהדר בתפקיד הסטודנט. גל מדמוני מצוינת כשחקנית. משחק משובח מגישים יובל רייס, יובל פישפלד נוסן, לירז ראשוני, ניצן ליבוביץ, דביר עונה, עדן ביטון ושגיא פומרנץ.

התרגום הוותיק של אהוד מנור המנוח עדיין עכשווי וקולח.

רקפת בנימין להטטה עם להקת השחקנים המוכשרת והתוצאה היא הצגה תוססת וקולחת, מעניינת ושונה.

נופר דרזנר עצבה תפאורה פרקטית. רונה משעול עצבה תלבושות נהדרות. דן גלזר עצב תאורה ראויה. אסנת גונן אחראית לעריכה המוזיקלית היפה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתי"ם, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום – יוסי צבקר

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, לשעבר עורך ראשי של סוכנות עתים, העורך הראשי של סוכנות הידיעות הבינלאומית IPA,חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים, מומחה למיוזיקלס

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר