מס' צפיות - 319
דירוג ממוצע -
ביקורת – סטמפניו – חוויה שמימית של תנועה ומוזיקה– תיאטרון בית ליסין
סטמפניו ,העולה בתיאטרון בית ליסין - היא חוויה סוחפת של תנועה שמימית שזורה במוזיקה חסידית קסומה בביצוע להקת שחקנים מוכשרת . המחזה נכתב על ידי המחזאית המנוחה עדנה מזי"א בהשראת הרומן הקצר של שלום עליכם, מגדולי הסופרים היהודים. הבמאית רוני ברודצקי להטטה עם השחקנים והתוצאה היא הצגה יפיפייה שנעים לצפות בה וליהנות במיוחד מהריקודים והנעימות בסגנון חסידי ולהתענג על גיבוריו של שלום עליכם הצצים מהעיירה ה
מאת: חיים נוי 12/03/24 (12:37)

 

 

ביקורת – סטמפניו – חוויה שמימית של תנועה ומוזיקה– תיאטרון בית ליסין

 

מאת חיים נוי

 

סטמפניו ,העולה בתיאטרון בית ליסין - היא חוויה סוחפת של תנועה שמימית שזורה במוזיקה חסידית קסומה בביצוע להקת שחקנים מוכשרת . המחזה נכתב על ידי המחזאית המנוחה עדנה מזי"א בהשראת הרומן הקצר  של שלום עליכם, מגדולי הסופרים היהודים.

הבמאית רוני ברודצקי להטטה עם השחקנים והתוצאה היא הצגה יפיפייה שנעים לצפות בה וליהנות במיוחד מהריקודים והנעימות בסגנון חסידי ולהתענג על גיבוריו של שלום עליכם הצצים מהעיירה היהודית הנידחת.

שלום עליכם כתב את סטמפניו  ב-1888 ושלח את הסיפור למנדלי מוכר ספרים לחוות דעתו. הסיפור נשען על דמות אמיתית, יוסל'ה דרזנר ששמו התפרסם כ"כלי זמר" נודע , אבל גם בדמותו שהצליחה לכבוש את ליבן של נשים חסודות, גם רווקות וגם נשואות.

העלילה עוסקת בסטמפניו כליזמר נודע ומנהל להקת נגנים. הוא נישא כמעט בעל כורחו לפריידל, אשת עסקים נמרצת הסוחרת בתכשיטים. אבל הוא נקלע לפרשיית אהבים עם רוחל'ה, הנשואה למוישה-מנדל אברך ישיבה, בנם של חיים-יוסף ודבוסי-מלכה השתלטנית. העלילה מתפתלת וצצים בה עוד גיבורים עד לסיום המאולץ והבלתי נמנע.

הגיבורים הראשיים של ההצגה הם התנועה והמוזיקה. ליאור תבורי עיצב כוראוגרפיה קסומה העוטפת את ההצגה מתחילתה ועד סיומה. תנועה תוססת ויפה כזו מזמן לא עלתה על בימותינו. המוזיקה עם המוטיבים החסידיים עוצבה והולחנה בידי רן בגנו והיא פשוט נופת צופים.

אסף יונש מגלם את סטמפניו בנמרצות ובמשחק הולם. הנגינה שלו על הכינור הוירטואלי היא הברקת בימוי יפה של הבמאית.

קרן מור-מישורי המקסימה מגלמת את פריידל והיא קשוחה, ונמרצת, רכה ומרגשת ואין ספק שקרן מפליאה לעשות בתפקיד ומוכיחה שהיא כוכבת תיאטרון.

דניאל גל מגלמת את רוחל'ה במשחק מרגש ויפה, והסצנות עם התינוק והיחסים עם בעלה הם כואבים ונוקבים.

זוהר מידן כדבוסי מלכה היא חיית במה, שאוזנה כרויה לכל המתרחש וידה בכל ומשחקה הוא מקצועי ומשובח.

אופיר וייל כחיים-יוסף הוא כוכב במה מוכשר שמצליח לגלם את התפקיד באורח מעולה ואין ספק כי מדובר באחד מטובי השחקנים היום בארץ. וייל מגיש משחק מצחיק ומריר , שוזר עימו תנועה מהפנטת ורלבנטית לנעימות.

מאי קשת נהדרת כאתל-חיה המאוהבת בבניומין והסצנות שלה הן טובות מאוד, במיוחד הקטע של מיטת חוליה על ספסל.

ידידיה ויטל מצטיין בגילום בניומין . אשלי זימברג משובחת במספר תפקידים ובקטעי המחול. יניב שביט, עומרי סמסון ואמנון פלד מצויינים ותורמים בתפקידיהם לקאסט המעולה.

שני טור עצבה תפאורה פרקטית ויפה עם שולחנות נעים על מסילות. שירה וייז עצבה תלבושות יפיפיות. קרן גרנק עצבה תאורה הולמת.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתי"ם, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום – יוסי צבקר

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, לשעבר עורך ראשי של סוכנות עתים, העורך הראשי של סוכנות הידיעות הבינלאומית IPA,חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים, מומחה למיוזיקלס

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר