מס' צפיות - 124
דירוג ממוצע -
"רציתי לעשות סרט שיפיק L.S.D מבלי שהצופים יקחו את הגלולה"
גלגוליו של ספר שעד היום במאים רבים מנסים להפיק ממנו סרט שלא יאכזב את מליוני קוראיו. אלחנ
מאת: מובי דיק 26/02/24 (09:40)

   הסרט הוא "חולית"  שרבים  מהבמאים ניסו  להתמודד עם הכתוב בספר שכתב פרנק הרברט. הכל התחיל  כשהבמאי הגאון  אלחנדרו חודורובסקי קנה ב-1965  מהסופר את זכויותיו על מנת להפיק ממנו סרט. דבר ראשון שאלחנדרו עשה  צרף אליו את ז'ירו ז'אן מוביוס צייר קומיקס שצייר כל סצנה וסצנה לפי הדמיון  של  אלחנדרו. בדרך הזו  נעשו   3000 רישומים של  הדמויות. ולפני שהוכן  טאק אחד  כבר הוכנה רשימה של שחקנים : סלבדור דאלי  בתפקיד הקיסר, שרלוט רמפלינג כליידי ג'סיקה, גלוריה סוונסון  לתפקיד ראב, אלן דילון כדנקאן, אורסון וולס, ג'ון לנון,  מייק  ג'אגר ולהקת פינק פלויד שאלחנדרו סיפר את התרשמותו מהם:

"נסעתי ללונדון לפגוש אותם כי הם היו אמורים לחבר את  המוזיקה  לסרט, לאכזבתי מצאתי שהם  ח'ברה צעירים שזוללים סטייק וצ'יפס". גם שם כבר ניתן לסרט שטרם  נעשה טאק  אחד, "חולית  של אלחנדרו חודורובסקי"

 

   אלחנדרו עצמו בעל  תוארים  כמפיק, מלחין, סופר, קומיקאי, מחזאי,שחקן,תסריטאי, פנטומימאי ומרפא  לפי השיטות שלו.

תמיד הלך בגדול ומאז היותו ילד בן להורים  יהודיים שהגרו מרוסיה לצ'ילה, היה  יוצא דופן, הסביבה  הפרמיטיבית , רופאי האליל שנקראו  שמנים הילכו עליו קסם. כל אלה  כתובים בספרו האוטוביוגרפי "מחול המציאות". השיטות שלהם הפכו   אצלו לשיטות ריפוי המכונים  "פסיכומג'יק" ו"פסיכושמניאיזים". הוא עצמו  הפיק סרטים גדושים בסצנות מין נועזות, רצח ואלימות.  "סנטה סנגרה" "אל טופו (החפרפרת)" ו"פסיכומגיה אמנות מרפאה".

   רק שני ספרים שצייר מוביוס נשארו אחד מהם   ראה הבמאי  ניקולס וינדינג שהפיק את "דרייב" הוא  היה בביתו של אלחנדרו  ועבר על דפיו  אחד  לאחד.אלחנדרו הביא  להוליווד את הרעיון לעשות את הסרט במשך  14 שעות אלא  שההפקה הסכימה רק לסרט של   שעתיים בלבד. מכאן לשם   הזמן  הארוך שניתן לאלחנדרו כדי  לעשות סרט הלך והתפוגג. 

    גם חילוקי הדעות עם השחקנים  כוכבי העבר, היה עוד מחסום. למשל  סלבדור דאלי שאמור היה  לשחק את הקיסר רצה להוכיח שהוא יהיה בעל השכר הגבוה ביותר  בהיסטוריה ההוליוודית, דרש  100 אלף דולר לשעה, אלחנדרו הוריד אותו מהעץ והסכים  לתת לו את אותו הסכום  רק  ל-3-5 דקות של משחק ובשאר  יביא כפיל רובוטי. דאלי הסכים  בתנאי שיוכל  לקבל את הבובה "קיסר" כדי שתשאר במוזיאון שלו. בכל אופן  אלחנדרו  הפיק מה שיכול היה  להכניס לו כסף.  ולכן  הפיק DVD  שיצא

ביולי 2014 , סרט שהוסרט ב"שבועיים  של  במאים" בפסטיבל קאן, סך הכל ההשקעה  שהסתכמה ב-165 מיליון, גרפה   400 מיליון דולר. ברשימת  הסוגה "חולית "נכנסה  לטור של  מדע בדיוני, סרט פעולה. אלחנדרו תמיד אמר:"נדלקתי על הספר  הזה כי הוא כמו לקרוא את  פרוסט עם  השוואה לספרות גבוהה"

     אלחנדרו רק הצית את הפנטזיה שגלומה ב"חולית", מאז הספר הזה הנו חומר דליק המצית דמיונם של גדולי הבמאים.

רידלי סקוט וגיגר  עשו את "הנוסע השמיני" גורג' לוקס לקח את היסודות העל טבעיים ויצר את  "מלחמת הכוכבים"  דיוויד לינץ ניסה  אבל התוצאה היתה קטסטרופלית. ורק דני וילנב הפך  את "חולית" להיות משהו  העולה  באיכותו על הספר. בשנת 2021 בפסטיבל בוונציה גרף "חולית" 6 פרסי אוסקר :הצילום הטוב, עריכה, עיצוב ההפקה, אפקטים, סאונד ופסקול המקורי.

   וכך אפשר  לסכם ש"חולית" היה הסרט שמעולם לא הופק, סרט שהוגדר  שאינו  ניתן לצילום.  אבל  תמיד יהיה בעל אפשרויות  שיציתו את דמיונם של במאים שיתנו זויות אחרות  לתוכן הגלום בספר של פרנק הרברט.

הכותבת היא מובי דיק הינו שם העט שבחרתי בו מזה שנים רבות. אני אמנית חברה באגודת המאיירים בישראל, וכמו כן עיתונאית הכותבת בעיקר בכל הנוגע לתרבות..מוזמנת לפסטיבלי מוסיקה קלאסית בארץ ובחו"ל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר