מס' צפיות - 850
דירוג ממוצע -
רקוויאם מלחמה -בנז'מין בריטן, האופרה
ביצוע חד פעמים ששודר ב- 12 טלויזיות בעולם. ודאי יהיו גם שידורים חוזרים
מאת: elybikoret 08/06/08 (00:22)

לאחר שלא נוגן בישראל שנים רבות בוצע הרקויאם למלחמה של בנג'מין בריטן כמחווה ל-60 שנות מדינת ישראל וכקונצרט בינלאומי תרומה למלגות סטודנטים מהפריפריה. הקונצרט היה תחת הסיסמה "תקוות האנושות לעידן של שלום ואהבת האדם".  

 

השתתפו בו מעל ל 200 משתתפים ביניהם תז' האקדמיה למוסיקה ומחול י-ם, קונסרבטוריון, המקהלה והתיכון של האקדמיה ומקהלת אנקור. זה היה ביצוע עם שני מנצחים מנדי רודן על התז' הגדולה ואילן שול כמנצח התז הקאמרית. הסולנים היו יסמין לוי-אלנטק סופרן, ג'פרי פרנסיס-טנור ודניס סידוב-בריטון.  

 

אמנם שם היצירה רקוויאם מלחמה אך הוא מבטא את הכמיהה לשלום ואת הצער על המלחמה. המוסיקה יכולה רק להזהיר ולא יותר-כפרפרזה על מה שבריטן כתב בפרטיטורה. היצירה נכתבה לחגיגות קתדרלת קובנטרי החדשה ב1962 שנהרסה במלחמת העולם השניה.  

 

בריטן שהיה פציפיסט בדעותיו שילב ביצירה אלמנטים שונים כגון תמליל לטיני-מיסה למתים ושירים מאת ווילפרד איוון-משורר אנגלי מהמאה ה19 המתאר בשיריו זוועות המלחמה, את השנאה והסבל שהיא גורמת.

 

בריטן ראה ביצירה זו אחת החשובות ביצירותיו והיא נכתבה לזכרם של כל המתים במלחמת העולם השניה. הביצוע של היצירה תמיד עושה רושם בגלל כמות האנשים המשתתפים ובגלל המוסיקה המיוחדת.  

 

הפעם כל המרכיבים הרבים של המבצעים השונים היו בסדר. שלושת הסולנים- הסופרנו שירתה היתה יפה קולה כזמיר. הבריטון היה לו קול יפה חזק היוצא מגרונו ללא כל קושי ומאמץ. קולו חם חלק ונעים מאוד. הטנור קולו גם יפה ונעים אך לא חזק ביותר.הוא היה החלש משלושתם.  

 

התזמורת ניגנה בהתלהבות,במרץ, בחן נעורים והוציאה צלילים יפים, מלאים ומלאי הבעה של פחד והרס שהמלחמה גורמים. הצטיינו ביותר כלי הנשיפה שהוציאו צלילים ללא כל נפילה שהיא. המקהלה שרה בקול חלש ביותר בייחוד החלק הנשי שלה. בקטעים רבים התזמורת כיסתה אותה ובקושי נשמעה גם ממקום מושבי שהיה בשורות הראשונות. מקהלת אנקור ששרה מהגלריה היתה טובה מאוד אם כי קשה היה לראות אותה במקום שישבה.  

 

לראות או לא לראות: זה היה ביצוע חד פעמי ששודר בשידור ישיר ב- 12 תחנות טלוויזיה שונות בעולם. המסר היה התקווה לסוף המלחמות ולשלום.ודאי יהיו שידורים חוזרים.

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר