מס' צפיות - 281
דירוג ממוצע -
איך שגלגל מסתובב לו. הפגנת המונים המכונה"מלחמת תרבות" נערכה בשנת 1998
איך הפך אירוע "פעמי היובל" שנערך בערב יום העצמאות ה-50 למדינת ישראל לסקנדל שהביא להפגנות וכונה "מלחמת תרבות"
מאת: מובי דיק 03/05/23 (06:47)

   בתחילה    הכל  הלך למישרין, הטקס הצבאי בו חילופי דגלים, זיקוקים ומראות של פירוטכניקה. הזמרים המפורסמים ביותר של אותה תקופה נתנו את המיטב שלהם : עופרה חזה עם "ירושלים של זהב" שושנה דמארי עם "לחיי העם הזה" דוד פישר  שר את "שיר לשלום".  אולם  בין  שירת "התקווה" שנתנה ריטה, נותר חלל גדול: להקת "בת שבע" בניהולו של   אוהד נהרין עזבה את הבמה כאקט נגד  הצנזורה שהטילו המפלגות הדתיות לגבי הריקוד "אחד  מי יודע".

   על הריקוד  הזה התנהל ויכוח במשך זמן רב קודם להופעה,  הפסוק מתוך הגדת  הפסח "אחד מי יודע,  אחד הוא אלוהינו אשר בשמים ובארץ"   הרקדנים  היו "לבושים" בגופיות ומכנסונים  מה שהרגיז  את הדתיים  וביזה לדעתם את המקורות ההת"נכיים.

    הוצעו  אפשרויות שונות  לריכוך המראה, למשל  גטקס שנאספו מתוך מחסני צה"ל. אמנים אחרים השמיעו  איומים לבטל את השתתפותם  באם יוחלט לצנזר  אבל חצי שעה לפני המופע הרקדנים מחליטים לעזוב את המקום  יחד עם נהרין. 

    בעקבות הסקנדל הזה ראש עירית תל אביב דאז, רוני מילוא הודיע על  פרישתו מהליכוד ועל הקמת מפלגת המרכז. דן שילון כינה את גילה אלמגור "הקרנף של המדינה" מאחר  והמשיכה להשתתף   בערב הזה. השר רפאל  איתן "נפתח במהלך  להפריד את הדת מהמדינה". ח"כ  אריה דרעי  "המצב עשוי להתדרדר למלחמה אלימה". מנהל בית התפוצות "אנחנו בדרך לחורבן הבית". הבמאי צדי צרפתי "הסיטואציה כולה היא שואה" אביב גפן "מיטב אמנינו הפכו לליצני החצר של השלטון". יהונתן גפן "אני מתפטר מחברות בארגון אמני ישראל, עדיף להיות קוף ערום מקרנף לבוש". ח"כ אברהם רביץ :"הזבל" התרבותי מנסה לסחוב  את העם אחריו". אליקים העצני  "מארגני המופע  הפגינו חוסר רגישות במה שקדוש לנו, אבל  לחרדים אין  זכות לדבר כי היום הזה לא מענין אותם". בתיכון  "תלמה ילין" התארגנו התלמידים  וכ-200 מהם חתמו על עצומה לשר החינוך.

איגוד המחזאים והבמאים שיגר מכתב לראש הממשלה נתניהו. יצחק לוי מי שהיה שר החינוך והתרבות דאז,קבל פניה להקים ועד ציבורי לבחון  את השתלשלות האירועים.  בתוך כל העיסה הזו נפתחה חקירה נגד מפיקי האירוע  בטענה שהעלימו מליוני שקלים.

    כשנה  לאחר מכן  פרצו מהומות והפגנות שכונו "אירועי ואדי  סאליב"  נערכו תהלוכות ספונטניות תחת האשמות  כלפי  המפלגות הדתיות  המנסות לכפות את דעותיהם  ולהתערב  במה נכון  ולא נכון. 

     בדיעבד לפי  הפרסומים  לא נמצא קול אחד ,  לא נשמע קולו של ראש הממשלה  דאז,בנימין נתניהו, קול ששתק בעוד כותרות העיתונים זועקים "מלחמת תרבות בחג היובל".

הכותבת היא מובי דיק הינו שם העט שבחרתי בו מזה שנים רבות. אני אמנית חברה באגודת המאיירים בישראל, וכמו כן עיתונאית הכותבת בעיקר בכל הנוגע לתרבות..מוזמנת לפסטיבלי מוסיקה קלאסית בארץ ובחו"ל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר