מס' צפיות - 323
דירוג ממוצע -
מה לעזאזל רוצים מאולמרט?
מאת: נדב פרץ 01/06/08 (02:21)

בחיי שאני לא מבין איך פתאום הגענו להקדמת בחירות. אין לי ספק שאולמרט הוא מושחת; ידעתי את זה עוד לפני הבחירות האחרונות. העדויות לכך עמדו גם בפני בוחרי קדימה, שהחליטו לבחור בו בכל זאת. אין לי ספק שאולמרט הוא לא ראש ממשלה טוב, למרות שהוא לא רע יותר מהאלטרנטיבות - ביבי, ברק או לבני.

 

אבל אני מתקשה להבין מה קרה בפרשת טלנסקי שהביא למה שנראה כרגע כמו ההתמוטטות הסופית של שלטונו. ההאשמות הן אמנם חמורות מאוד; אם יש בהן ממש, אין ספק שאולמרט צריך לבלות בכלא תקופה ארוכה. אבל ההאשמות האלה רחוקות מאוד מהוכחה. להזכירכם, מדובר פה בשלב ראשוני של החקירה, והעובדה שהפרקליטות לא תגבש כתב אישום בחודשים הקרובים מעידה שהיא ממש לא סגורה על אפשרות ההרשעה כאן.

 

נהוג להגיד שלא צריך למדוד כל דבר במישור המשפטי - צריך למדוד דברים גם בקנה המידה הציבורי. זה נכון, כמובן - אבל לא רלוונטי למקרה הזה. האמירה הזו רלוונטית במקרים שבהם הכל היה תקין מבחינה חוקית, אבל מסריח מבחינה ציבורית. זה לא המקרה כאן - אם יש ממש בטענות נגד אולמרט,  מעשיו פגומים בבירור מבחינה חוקית.

 

אפשרות שניה היא שאי אפשר לבסס בבית המשפט את אשמתו של אדם מעל לכל ספק סביר. הציבור, שלא נדרש לסטנרטים כל כך מחמירים, יכול להחליט שלמרות שיש ספקות סבירים, מי שחשוד בשכאלה אינו ראוי להיות איש ציבור. זה היה יכול להיות המקרה בעמותות ברק ובפרשת האי היווני - אבל גם במקרה הזה, בטרם הגענו למשפט לא ברור האם יש או אין ספק סביר.

 

המקרה של אולמרט הוא מקרה חד וברור - אם האירועים המדוברים התרחשו, הוא צריך לעוף על טיל לכלא. אם לא התרחשו, אין שום בעיה. הפרקליטות ובית המשפט עוד לא הגיעו לשלב שבו הן בוחנות את הטענות ומחליטות האם יש בהן ממש. למעשה, הנוהל המקובל אצלנו הוא שהמדד לאשמה ראשונית הוא כתב אישום - ולא בכדי. בהגשת כתב אישום, הפרקליטות אומרת למעשה 'אנחנו מאמינים שהאדם אשם, ושיש לנו סיכוי להוכיח את אשמתו בבית משפט'. כל עוד הפרקליטות לא מוכנה להתייצב מאחורי אמירה כזו, מדובר בחשדות בלבד - שכמותם קל להפריח. לכן, אני לא רואה סיבה להעיף את אולמרט דווקא בעקבות פרשת טלנסקי, דווקא עכשיו.

 

יותר מזה, העניין מסריח מספין. צו איסור הפרסום במשך שבוע, שרק הגביר את הבאז מסביב לפרשה; העדות המוקדמת של טלנסקי, שנתנה לעיתונות ציטוטים כאוות נפשה - חודשים לפני שהיו מתקבלים כאלה בכל הליך משפטי מסודר; כל אלה מעלים חשד כבד שמישהו רצה להפיל את אולמרט. אין לי מושג מי ולמה, אבל נראה שזה מישהו במערכת אכיפת החוק - ואז הסיבה שעולה מייד לראש היא המאבק הקשה בינו לבין מערכת המשפט העוסק בסמכויות בית המשפט העליון. האם אחרי שהפילו את רמון, התפנו שופטינו להפיל את האויב הבא שלהם?

 

לבלוג של נדב פרץ

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר