מס' צפיות - 580
דירוג ממוצע -
מי היה "מוצרט השחור" שהתחרה עם מוצרט על תשומת לבה של מרי אנטואנט
בעקבות הקונצרט של התזמורת הקאמרית הישראלית שיתקיים ב-15 ו-16 לדצמבר במוזיאון תל אביב.
מאת: מובי דיק 05/12/21 (17:52)

    בשנת 1778 נסע  וולפגנג אמדאוס מוצרט  לצרפת למצוא לו משרה בתקווה שימצא אוזן קשבת אצל מרי אנטואנט שפגש  בעת היותו ילד פלא. עתה מרי   היא מלכת צרפת  ויש לה כבר מלחין בשם ז'וזף בולון אביר  סן ז'ורז'. איש מקסים,מלחין וכנר מעולה, סייף,פרש,רקדן ושחור עור שמסחרר את ראשה  ועוד רבות מנשות החצר.

   ז'וזף בולון אביר סן ז'ורז מי שמכונה "מוצרט השחור" מגיח  מהאיים הקריביים. אביו בעל מטעים צרפתי ואמו שפחתה של אשת בעל המטעים. האב בוחר להעניק לבנו את שמו ותוארו.כשהמשפחה  עוקרת   לפריז, ז'וזף  הופך  לתלמידו של  פרנסואה ז'וזף גוסק   ונעשה  מלחין ומנצח.

    באותה  עת מוצרט נמצא גם הוא בפריז. האם הכירו השניים אחד את השני, אין הרבה רמזים על כך אבל ידוע ששניהם  התארחו מיולי עד ספטמבר 1778 בארמונו של הדוכס מאורליאן.

     שני קונצרטי לכינור ותזמורת   האחד של מוצרט והשני של סן ז'ורז'  ינוגנו ב-15 ו-16  לדצמבר ע"י התזמורת  הקאמרית הישראלית במוזיאון  תל אביב.  זוהי הזדמנות פז לחדי האוזן  והמבינים מבין הקהל  להשוות בין  שתי היצירות  ילידות 1775. זו של מוצרט  תהיה  מס. 4  ושל סן ז'ורז'  מס. 2  שהיא מתוך  14 כאלה  שהלחין.

    המנצח  אריאל צוקרמן   ילווה   את איתמר זורמן  להיות  הסוליסט כשאצבעותיו ילטפו את  כינור הגוארנרי דל ג'זו שנוצר בשנת 1734. לא קשה  יהיה לדמיין את זורמן איש צעיר, קל תנועה  ובעל תלתלים שחורים  כ"מוצרט השחור", עושה פלאות בקשת  בוירטואזיות  כיאה  לזוכה באין  ספור תחרויות וכנגן  בתזמורות  ידועות ברחבי העולם.

   בלי ספק  זה יהיה קונצרט שפותח אשנב ליוצרים  מהמאות הקודמות, חוץ אירופאיים,  צאצאיהם של עבדים שחיו בעיקר במושבות ובאיים כמו האיטי  או גואדלופ באיים הקריביים  שהיו תחת שלטון צרפתי. השתחררו מכבליהם ויכלו  לתת  לבניהם חינוך  מעולה.

    יש לנו כמה דוגמאות לכך : אלכסנדר דיומא האב שנולד בהאיטי,בתחילת המאה ה-19,היה נכדו של  מי שנולד לאמא שפחה  אפריקאית והפך לאחד  מהסופרים החשובים של צרפת.

   אלכסנדר  סרגייביץ פושקין נולד ב-1799 ברוסיה.אביו סרגיי ליבוביץ פושקין נצר לאצולה רוסית, ואמו נאדז'רה אוספובנה

חניבעל היא נכדתו של אברם פטרוביץ חניבעל מאתיופיה.   אגב  פושקין הוצג בארה'ב כמשורר רוסי שחור.

   במאה ה-19  האדם   השחור הפך להיות אופנתי ומקובל, אמנים אהבו לפסלם וציירים  שיבצו בעבודותיהם נשים  במידות

וסטנדרטים אחרים מאשר  וונוסיות וורדרדות. בציורו   של אדוארד מאנה מ-1863 ליד "אולימפיה" נמצאת השפחה השחורה כקונטרה לגוף העירום של  גבירתה.

 

הכותבת היא מובי דיק הינו שם העט שבחרתי בו מזה שנים רבות. אני אמנית חברה באגודת המאיירים בישראל, וכמו כן עיתונאית הכותבת בעיקר בכל הנוגע לתרבות..מוזמנת לפסטיבלי מוסיקה קלאסית בארץ ובחו"ל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר