מס' צפיות - 3256
דירוג ממוצע -
ביקורת: "הג'וב הבריטי" - סיפור פשוט
רוג'ר דונלדסון מספר סיפור מסובך בצורה פשוטה, ויוצר בידור שווה לכל נפש.
מאת: איתן ווייץ 13/05/08 (16:59)

לא מעט פעמים באים מבקרי קולנוע ואף הקהל בטענות אל מפיצי הסרטים בישראל. אחת הטענות הקבועות היא התרגום הקלוקל של שמות הסרטים לעברית. המקרה שלפנינו אינו מקרה קיצוני לכאורה, אך הוא מעיד על חוסר הבנה בסיסי : הסרט הנידון נקרא במקור "the bank job" (דהיינו : "שוד בנק"). הוא מופץ בארץ תחת השם "הג'וב הבריטי", על מנת לייחס אותו בזכרוננו לסרט הפעולה עתיר הכוכבים והזוהר : "הג'וב האיטלקי".

 

זוהי טעות, כיוון שצופה שיבוא לראות את "הג'וב הבריטי" בתקווה לקבל את מנת הפיצוצים שלו יתאכזב, משום שרוג'ר דונלדסון לא איכלס את סרטו בכוכבים זוהרים, והסרט מבוים ביובש מסוים. עם זאת, זהו סרט מרתק, שמספק בידור אינטלגנטי ראוי. אדם שבא עם הציפיות הלא נכונות עלול לא להבחין בכך, ולפספס סרט מהנה ביותר.

 

צפו בטריילר של הסרט

 

הסרט, המבוסס על סיפור אמיתי, מגולל את סיפורו של...ובכן, סיפורו של שוד בנק (כפי ששם הסרט המקורי רומז בפשטות). אבל זהו איננו שוד בנק רגיל.  באנגליה של 1970, מחזיקה המשטרה בידיה סוחר סמים כבד ומבוקש, ומתכוונת להביאו לדין. סוחר סמים זה מצליח לצאת לחופשי בעזרת סחיטה : הוא מחזיק ברשותו תמונות של הנסיכה מרגרט בתנוחות שאינן משתמעות לשתי פנים, והוא מאיים לפרסם אותן אם לא ישוחרר.

 

התמונות מאוכסנות בכספת של הבנק שנמצא במרכז הסיפור. המשטרה מגייסת לעזרתה חבורה של פושעים שיבצעו בעבורה שוד של הבנק המדובר, על מנת שתוכל לשים ידיה על התמונות, ולכלוא את סוחר הסמים. המשטרה לא התכוונה שהפושעים ישמרו את הכסף הנמצא בכספת הבנק אצלם, אבל השודדים שלנו לא יודעים את זה. העלילה מסתעפת כאשר מתגלה שבאותה כספת נמצאות גם תמונות של אנשי משטרה וחברי פרלמנט, המבלים דרך קבע בבית הזונות המקומי, וכן ספר חשבונות המפרט את תשלומי השוחד שפושע מקומי משלם למשטרה על מנת שיניחו לו לנפשו. וכך, כל אחד מהמעורבים מחפש לשמור על האינטרסים שלו, וכשאלו חוצים זה את דרכו של זה נוצרת דרמה רבת יצרים.

 

רוג'ר דונלדסון הוותיק מלהטט בין מספר מוקדי התרחשות במיומנות, ומצליח לשמור על רמת עניין גבוהה במתרחש לכל אורך הסרט. עלילת הסרט מעניינת מספיק, ושום פעלולים מיוחדים, או הופעות משחק יוצאות דופן נדרשות  על מנת לשמור על רמת מתח גבוהה. רוב הדרמה מתרכזת בפוליטיקה של הדמויות, משחקי הכוח בין הצדדים השונים, ולא בפעולה מנכרת עיניים. היובש שבו נוקט דונלדסון מונע הסחת דעת, ושומר את העניין של הצופה בסיפור. ה"ג'וב הבריטי", אם כך, הוא בידור אינלגנטי ופשוט, שמעביר שעתיים בכיף.

 

הג'וב הבריטי

בימוי : רוג'ר דונלדסון

אנגליה 2008

****

הכותב הוא בחור רמת שרוני בן 35 שמאוד אוהב קולנוע

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 3 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
באמת הייתי בטוח שמדובר בהמשך לג'וב האיטל
14.05.08 (18:38)
2.
מסכים איתךאבל
22.07.08 (04:16)
3.
סרט יפה ומתוחכם
נחום 23.03.11 (15:08)